Hodnocení odrůd jablek ÚKZÚZ - jablka z letošní tuzemské sklizně vykazují vyšší kyselost

26. 12. 2017 | celá ČR


26.12.2017 – Smyslové posuzování odrůd jablek - vzhled, vůně, chuť - je významnou součástí popisů odrůd, součásti registračního řízení. V letošním ročníku organoleptického hodnocení jablek, které každoročně pořádáme pro odbornou veřejnost, bylo zařazeno 43 odrůd. Z výsledků hodnocení vybrané kolekce odrůd vyplývá, že odrůdy letošní sklizně vykazují menší šťavnatost a vyšší kyselost. Nejvíce hodnotitelům chutnala odrůda Sirius, která překvapila právě kyselostí.

Organoleptického  hodnocení jablek, které ÚKZÚZ pravidelně organizuje, se zúčastnilo na 120 hodnotitelů z řad šlechtitelů, pěstitelů, školkařů a dalších významných specialistů oboru. Hodnoceno bylo celkem 43 odrůd, z toho 40  zapsaných ve Státní odrůdové knize ČR a  3 odrůdy, které  jsou v současné době ve zkouškách pro udělení ochranných práv.

Z výsledků hodnocení vyplývá, že odrůdy v letošní sklizni vykazují menší šťavnatost, která je důsledkem poškození pozdními jarními mrazíky a následně nedostatkem vláhy v létě. S tím jsou spojené vlastnosti jako silnější slupka a vyšší kyselost. Ta je patrná i z většiny vyhodnocených zahraničních mutací, které byly zajímavé barevností, ale chuťově se rozprostřely do celého pořadí výsledného degustovaného souboru. Mnohé odrůdy překvapily kyselostí, např. Sirius, Topaz, Lipno, Blaník, Cactus a Fuji.

Ze tří vzorků, které jsou v současné době navrženy k udělení ochrany práv,
je jako nejkyselejší vyhodnoceno novošlechtění HL731. Začátkem roku 2018 projdou v rámci registračního řízení všechny tři novošlechtění HL dalšími degustacemi (detailním pozorováním a popisem chuťových vlastností).        

Degustace se zúčastnilo přes 120 hodnotitelů z řad odborné veřejnosti, kdy věkový interval byl v rozmezí od 20 do 83 let. Z výsledků organoleptického hodnocení vybraného vzorku odrůd jablek ze sklizně 2018 lze mj. konstatovat, že kyselejší odrůdy jablek chutnají a u českých konzumentů mají své místo.

Ivana Kršková, tisková mluvčí


Výsledky organoleptického hodnocení ÚKZÚZ (PDF, 88 KB)

exportovat ›

Líbil se vám tento příspěvek? Můžete ho také sdílet!

google+

 

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

24. 01. 2019

EuroEuro25,695
DolarDolar22,605
LibraLibra29,467

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Agrární komora připravila pro Českou televizi 13ti dílný cyklus o našem zemědělství, který se vysílá od 5.11. do 17.12., vždy v pondělí a ve čtvrtek. Seriál

počet hlasů: 622

Akce AK:
18. Leden
Internationale Grüne Woche více ›
24. Leden
Venkov 2019 - 12. ročník diskuzního semináře více ›
26. Leden
OAK Pardubice: 17. Zemědělský ples více ›
26. Leden
1. Farmářská slavnost více ›
1. Únor
OAK Olomouc: XXIII. Agrární ples více ›
5. Únor
Integrovaná ochrana při pěstování řepky olejky - potvrzení účasti do 11.1.2019 více ›
Akce škol:
28. Únor
Ovocný strom v krajině 2019 více ›
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol SŠHL Frýdlant více ›
21. Červen
Mladý včelař SŠHL Frýdlant více ›
16. Září
Hejnický dřevorubec více ›


Dnes se konájí 2 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz