Změny v projektu Mléko do škol

20. 06. 2018 | celá ČR


Praha 20. června 2018 – Vláda včera schválila změny ve školním projektu Mléko do škol. Od příštího školního roku už nebudou mléčné produkty odebírat střední školy. Záměrem je posílit rozpočet ve prospěch žáků základních škol. Projekt, který má v České republice dlouhodobou tradici, administruje platební agentura Státní zemědělský intervenční fond.

Cílem školního projektu je zatočit s nadbytečnými kilogramy u dětí, snížit deficit vápníku, vštípit školákům zdravé stravovací návyky a zvýšit odbyt mléka pro tuzemské zemědělce. Mléko do škol v ČR běží od roku 1999, tehdy jako podpůrný program pro zemědělství, od roku 2004 se přizpůsobil předpisům EU. Enormní zájem o mléčné produkty přinesl především letošní školní rok. Ještě předloni mléčné výrobky v ČR odebíralo přibližně 300 tisíc žáků, v letošním školním roce už to bylo přes 900 tisíc školáků z téměř 4 tisíc škol.


Školní rok 2017/2018 odstartoval velké změny. Tou nejpodstatnější je zřejmě fakt, že konzumní mléko a neochucené mléčné výrobky začaly děti dostávat zdarma. Do té doby si totiž musely na mléčné svačiny připlácet. V rámci zachování pestrosti v nabídce zůstaly i výrobky ochucené, na ty si ale žáci už musí přispívat. Mléčné svačiny zdarma spolu s navýšeným rozpočtem na celý projekt ovlivnily Mléko do škol natolik, že se počet zájemců ztrojnásobil. Zdarma mají školáci v rámci Mléka do škol nově také doprovodná vzdělávací opatření, což jsou například ochutnávky výrobků, exkurze na farmy, školní soutěže propagující mléko nebo třeba vzdělávací akce a materiály o produktech, zdravých stravovacích návycích a ochraně životního prostředí. Nabízený sortiment se rozrostl také o bio produkty.


Od příštího školního roku čekají Mléko do škol další změny. Vláda novelizovala nařízení, kterým se školní projekt řídí. Do projektu už nebudou zařazeny střední školy jako doposud, aby se z ušetřených peněz, což je zhruba 48 milionů korun, mohl posílit finanční limit na žáky základních škol. Budování zdravých návyků se ukazuje jako smysluplnější zacílit především na školáky základních škol. V současné době je roční limit na žáka 307,50 Kč.


Projekt čekají i další změny. Například rozšíření mléčného sortimentu o skyr, což je tradiční islandský mléčný výrobek plný bílkovin podobný hustému jogurtu. Další novinkou bude členění konzumního mléka podle jeho tučnosti na polotučné a plnotučné. Letos bylo v rámci projektu schváleno 105 mléčných výrobků, v příštím školním roce se mohou školáci těšit na dalších 31 „novinek“.


O projekt je zájem, což nás těší. A to nejenom mezi školáky a školami, ale i mezi dodavateli. Jejich řady se totiž v příštím školním roce rozrostou, a tím projekt přijde s ještě pestřejší nabídkou.


Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF
Kontakt: Vladimíra Nováková, tisková mluvčí SZIF, tel.: +420 222 871 668, mobil: +420 733 696 550, e-mail: info@szif.cz


Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky a Společné rybářské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době SZIF administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF rovněž administruje značky kvalitních potravin KLASA, Regionální potravina a BIO.

Zdroj: Státní zemědělský intervenční fond

exportovat ›

Líbil se vám tento příspěvek? Můžete ho také sdílet!

google+

 

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

23. 02. 2019

EuroEuro25,665
DolarDolar22,662
LibraLibra29,421

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Agrární komora připravila pro Českou televizi 13ti dílný cyklus o našem zemědělství, který se vysílá od 5.11. do 17.12., vždy v pondělí a ve čtvrtek. Seriál

počet hlasů: 958

Akce AK:
22. Únor
SMM - hory více ›
27. Únor
Využití nových informačních technologií v nově zakládaných nebo přebíraných zemědělských podniků více ›
27. Únor
Představenstvo DA ČR více ›
28. Únor
Správní rada IVZ více ›
2. Březen
Masopust a masopustní dílny více ›
2. Březen
Jarní přehlídky plemenných koní březen 2019 více ›
Akce škol:
28. Únor
Ovocný strom v krajině 2019 více ›
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol SŠHL Frýdlant více ›
21. Červen
Mladý včelař SŠHL Frýdlant více ›
16. Září
Hejnický dřevorubec více ›
20. Duben
Jarní prodejní trhy 2019 více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz