Statistická ročenka České republiky - 2015

InfoKomodityStatistické informaceStatistická ročenka vloženo: 25. 11. 2015


Vážené čtenářky, vážení čtenáři, uživatelé statistických informací,
dobrý státník, politik, manažer, stejně jako každý zodpovědný občan si je dobře vědom toho, že být schopen kritického myšlení a činit objektivní rozhodnutí je bez kvalitní statistiky velmi obtížné. Význam statistiky pro další rozvoj si uvědomuje stále více představitelů jak odborné, tak laické veřejnosti, kteří ji efektivně využívají pro svoji práci či osobní život. Pozitivně vnímám, že okruh uživatelů výstupů Českého statistického úřadu se poměrně rychle rozrůstá a těch, kteří statistiku nevnímají, nebo vnímat nechtějí, postupně ubývá. A to je pro společnost velmi dobře, neboť pouze člověk statisticky gramotný je daleko méně náchylný k záměrné, či nezáměrné dezinterpretaci dat, je svobodnější, ale samozřejmě i odpovědnější ve svém rozhodování, a to na jakékoliv úrovni – počínaje rodinným rozpočtem a konče veřejnými financemi.

Informace, které Český statistický úřad poskytuje svým uživatelům, jsou založeny na dlouhodobě a sofistikovaně budovaných národních i mezinárodních metodických základech, které jsou pod přísným dohledem mezinárodních institucí, jako jsou Eurostat, Statistická divize OSN či další.


Za celý rok vydal Český statistický úřad 211 Rychlých informací, 400 časových řad, 444 publikací nebo 81 analýz a komentářů. Nejkomplexnějším přehledem o ekonomickém, sociálním i environmentálním stavu naší země je pak stěžejní a svodná statistická publikace české statistické služby, kterou je Statistická ročenka České republiky 2015. Je v ní prezentována široká škála statistických údajů v přehledné a uceleně strukturované podobě. Publikace obsahuje 30 kapitol, na které jste již zvyklí, nicméně dvě nesou nový název, jenž přesněji odráží popisovanou oblast zjišťování a lépe odpovídá současné terminologii: Informační společnost a Věda, výzkum a inovace.


Vývoj společnosti v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) byl zakomponován kromě jiného i do úvodní kapitoly Vybrané ukazatele národního hospodářství, kde přibyly nové ukazatele o vysokoškolských studentech informatiky, stejně jako přírodovědných a technických oborů. Údaje o ICT odbornících nově zahrnují data za specialisty a techniky v dané oblasti, za jednotlivce užívající internet a za investice do ICT. V kapitole Informační společnost také naleznete tabulky s údaji o podnicích používajících elektronická podání určená pro veřejnou správu a s údaji o počtu mobilních telefonů v domácnostech podle příjmových skupin. Z hlediska telekomunikační infrastruktury Vás jistě bude zajímat i část s údaji o jednotlivcích, kteří používají internet v mobilním telefonu, komunikují na sociálních sítích a nakupují prostřednictvím internetu.


Ve Statistické ročence ČR 2015 je nově zařazeno celkem 32 tabulek. Novinkou je tabulka s údaji o obyvatelstvu podle věkových skupin a poprvé i dle rodinného stavu, kterou naleznete v kapitole Obyvatelstvo. Definitivní data týkající se dlouhodobého vývoje zahraničního obchodu nově obsahují časovou řadu s daty za Eurozónu 18. V kapitole Zdravotnictví pak přibyla tabulka o výdajích na zdravotní péči podle diagnóz, a to v časové řadě od roku 2010. Upravena byla i kapitola Kultura a sport, kde se mimo jiné objevují tabulky s ekonomickými ukazateli za rozhlasové a televizní vysílání, data za tržby z prodeje hudebních nahrávek a za celovečerní filmy uvedené v kinech. Sportovní fanoušci zde naleznou i data o medailích získaných na mistrovstvích světa a mistrovstvích Evropy v kategorii dospělých.
Další změny v publikaci se týkají kapitoly Organizační struktura národního hospodářství. V Registru ekonomických subjektů totiž došlo v souladu s nově přijatou mezinárodní klasifikací ESA 2010 ke změnám zařazení ekonomických subjektů do institucionálních sektorů a subsektorů. Jejich provedení sice nebylo jednoduché, ale bylo jednou z podmínek úspěšné implementace ESA 2010. Česká republika byla dokonce jedinou zemí Evropské unie, která dokázala přijmout tento nový standard národního účetnictví bez jakýchkoliv derogací.


Vážení čtenáři, věřím, že Statistická ročenka České republiky 2015 Vám, stejně jako v předchozích letech, poslouží coby kvalitní zdroj údajů, jež Vám napomohou při formulaci korektních závěrů a následně přijetí správných rozhodnutí. Nechť jsou pro Vás naše statistické informace nadále užitečným pomocníkem při práci či studiu. Věřte, že děláme vše proto, aby byl Český statistický úřad nadále Vaším důvěryhodným a spolehlivým partnerem nejen pro sběr, zpracování a prezentaci statistických dat.

Na závěr mi dovolte poděkovat všem členům Redakční rady Statistické ročenky ČR, zaměstnancům Českého statistického úřadu, ale i ministerstvům a dalším institucím, které přispěly ke zpracování a obohacení tohoto vydání.


Iva Ritschelová
předsedkyně Českého statistického úřadu

Celá ročenka ke stažení

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz