1. zasedání Společné pracovní skupiny pro zemědělství MZe ČR-MZe ČLR

InfoZprávyZahraničí vloženo: 01. 07. 2016


1.7.2016 - Po oživení vztahů mezi ČR a ČLR na nejvyšší politické úrovni dochází k prohlubování spolupráce obou zemí ve věcných oblastech. V sektoru zemědělství tuto spolupráci zastřešuje Společná pracovní skupina, která byla mezi ministerstvy zemědělství obou zemí ustavena v roce 2015. Její 1. zasedání navazovalo svým obsahem na květnovou pracovní cestu ministra Jurečky do Číny.

1. zasedání Společné pracovní skupiny po zemědělství MZe ČR-MZe ČLR se uskutečnilo dne 28. června 2016 v Praze za společného předsedání náměstkyně ministra zemědělství ČR Jaroslavy Beneš Špalkové a náměstka ministra zemědělství ČLR Chen-a Xiaohu-y.

Jednání konstatovalo dosavadní dobrou spolupráci na bilaterální úrovni a také vícestranných platformách, zejména v rámci iniciativy 16+1 (partnerství zemí střední a východní Evropy a ČLR) a projektu Nové Hedvábné stezky.

V bilaterální úrovni byla oceněna již probíhající spolupráce akademických a vědeckých institucí ČR a ČLR a další jednání se primárně zaměřilo na identifikaci dalších oblastí společného zájmu, které jsou pro obě strany perspektivní.

Jednání se zaměřilo jak na segment prvovýroby a zpracování tak na oblast obchodu. Zájmy čínské strany v oblasti prvovýroby a zpracování reflektují nejnovější změny zemědělského odvětví v ČLR, které začíná měnit svou primární orientaci od množství, a zvyšují akcent na kvalitu. Potenciál spolupráce je tedy ve výrobních technologiích, vědě, výzkumu a vývoji, a kontrole jakosti a bezpečnosti potravin a kontroly procesu zpracování.

Pokud jde o vzájemný zemědělský a potravinářský obchod, hlavní zájem ČR je zmírnit dlouhodobé záporné saldo obchodní výměny. Proto byly projednávány možnosti zvýhodněné účasti českých firem na oficiálním veletrhu podporovaném čínským MZe (CATF China) či o strategickém partnerství některých českých firem s čínskými partnery.

Na konci jednání NM Jaroslava Beneš Špalková a NM Chen Xiaohua podepsali závěrečný protokol.

Součástí návštěvy čínských představitelů byla i návštěva farmy Oldřicha Poláčka ve Svrkyni, na které náměstek Chen ocenil zejména vysokou mechanizaci výroby, bezodpadový výrobní cyklus mléka a zejména integrovanou bioplynovou stanici.

V souvislosti se záměrem podpořit strategické partnerství pivovaru Budvar s čínskými aeroliniemi byla dne 28. června 2016 pro představitele čínského MZe zorganizována návštěva tohoto pivovaru.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz