45. Mistrovství floristů České republiky - Děčínská kotva 2016

InfoZprávyZemědělstvíRostlinná výroba vloženo: 10. 05. 2016


Ve dnech 11. a 12. května se v Centru Pivovar v Děčíně uskuteční 45. ročník nejstarší a nejprestižnější floristické soutěže v České republice, Mistrovství floristů ČR - Děčínská kotva 2016, jako součást městských slavností v Děčíně, s výstavou pro veřejnost od 13. do 15. května 2016.

Aktuální Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva se bude konat pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky a pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka. Děčínská kotva je letos součástí Roku řemesel 2016 a oslav 700. výročí narození Karla IV.

U zrodu Děčínské kotvy stáli pedagogové Střední školy zahradnické a zemědělské Antonína Emanuela Komerse, Děčín – Libverda Ing. Antonín Kubíček a jeho manželka Ing. Dagmar Kubíčková, kteří se aktivně věnovali organizaci soutěže po 30 let.


Děčínská kotva započala svoji dlouhou tradici v květnu 1971 a od roku 1996 se soutěž Děčínská kotva oficiálně stala mistrovstvím České republiky ve floristice.


Od roku 2007 je při hodnocení soutěže používán evropský 100bodový hodnotitelský systém FLORINT.

Hlavním pořadatelem je Střední škola zahradnická a zemědělská škola A. E. Komerse Děčín – Libverda, příspěvková organizace.

Vyhlašovatelem a spoluorganizátorem soutěže je Svaz květinářů a floristů ČR, díky kterému má Mistr florista ČR v kategorii senior (člen SKF ČR s nejvyšším bodovým ohodnocením) možnost reprezentovat ČR na mezinárodní floristické soutěži  profesionálů - Europa Cup.

Děčínská kotva je rovněž nominační platformou pro evropský floristický šampionát juniorů Eurofleurs.

Na přípravách soutěže se pravidelně podílí i statutární město Děčín, bez jehož finanční pomoci by nebylo možné soutěž pořádat.

Letošní ročník se ponese v duchu oslav 700. výročí narození významného evropského panovníka, českého krále Karl IV.
Přihlášení floristé budou soutěžit celkem ve čtyřech disciplínách, tři z nich jsou předem zadané a jedna je tajná. Všechny disciplíny jsou provázány hlavní myšlenkou – společným názvem, který letos zní: „Království květin a Karel IV., otec vlasti, řemesel, obchodu a zahradnictví”.


Úkolem soutěžících v obou kategoriích v první disciplíně pod názvem „Ve znamení kříže“ bude vytvoření prostorového aranžmá ve tvaru kříže v návaznosti na zbožnost Karla IV. a jeho četné aktivity v oblasti církve a křesťanství.


Druhý soutěžní úkol je tajný a jeho zadání, spolu s materiály na jeho vytvoření, budou soutěžícím odhaleny až v průběhu soutěže. Jeho název je „Překvapení pro Karla IV.“


Třetí soutěžní disciplínou bude svatební floristika v podobě svatebního květinového šperku do vlasů pod názvem „Šperk pro budoucí královnu“.


Soutěžnímu úkolu číslo čtyři bude patřit druhý soutěžní den, kdy budou mít soutěžící za úkol vytvořit prostorovou květinovou kompozici ve tvaru rohu hojnosti, které bude vyobrazovat řemeslo z doby Karla IV. Soutěžní disciplína s názvem „Roh hojnosti řemesel“ bude tvořena a instalována na jižních terasách děčínského zámku.


Do soutěže se přihlásilo 10 floristů do kategorie senior a třináct soutěžících do kategorie junior.


Součástí doprovodného programu bude ve čtvrtek 12. května od 15:30 přednáška pod názvem „Ohlédnutí za Europa Cupem 2016“, kde divákům přiblíží česká reprezentantka Klára Franc Vavříková spolu se šéfredaktorem časopisu Floristika Arnoštem Jílkem přípravy, zákulisí a celý průběh této prestižní evropské floristické soutěže, které se letos prostřednictvím Svazu květinářů a floristů ČR zúčastnila i Česká republika.


Ve čtvrtek od 19 hodin vyvrcholí celé mistrovství slavnostním galavečerem v prostorách děčínského Centra Pivovar. Kromě vyhlášení oceněných floristů v jednotlivých disciplínách a vyhlášení Mistra floristu junior a Mistra floristu senior pro rok 2016 se můžete těšit na přehlídku šatů z doby Karla IV., předvedení svatebních květinových šperků vytvořených v soutěži a jako zlatý hřeb večera zazpívá floristům a přítomným divákům Eva Pilarová.


Vytvořené soutěžní práce budou přístupné veřejnosti na výstavě v prostorách Centra Pivovar až do nedělního večera, 15. května.

Leták ke stažení

Pozvánka ke stažení ke stažení

Záštita ministra

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz