InfoZprávyZemědělství

Agrární zahraniční obchod České republiky a Srbska trvale roste. Českým podnikatelům se v Srbsku nabízejí další významné investiční příležitosti

14. 05. 2019

10.5.2019 - Tisková zpráva – O možnosti spolupráce, podpory a nových investic, vlivu změny podnebí na zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství a africkém moru prasat (AMP) jednal dnes ministr zemědělství Miroslav Toman se svým srbským protějškem Branislavem Nedimovićem v Bělehradu. Kromě jednání se srbským ministrem zemědělství ministr Toman v rámci dvoudenní pracovní cesty zahájil podnikatelské forum a navštíví Mezinárodní zemědělský a potravinářský veletrh v srbském městě Novi Sad.

„Naše státy spojuje nejen blízká zeměpisná poloha, ale především podobná historie a vývoj v zemědělství. Jsem rád, že agrární obchod mezi Srbskem a Českou republikou stále roste a jsem přesvědčen, že společně můžeme obchodní potenciál ještě více využít, především pokud jde o již hotové české potravinářské výrobky. Těší mě investiční příležitosti, které se v Srbsku pro české podniky nabízejí, “ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Stav agrárního obchodu mezi ČR a Srbskem je kladný a stále roste. Nejvíce se z ČR do Srbska vyváží sušené mléko a smetana, potravinové přípravky, výrobky z obilí a pivo. ČR ale může srbským spotřebitelům nabídnout i další kvalitní zpracované výrobky, z nichž některé prezentují zástupci českých firem na českém stánku na srbském veletrhu. Ze Srbska do ČR dovážíme nejvíce slunečnicový olej, ovoce nebo pokrutiny ze sójových bobů.

V boji se suchem obě země spolupracují při zpracování výsledků pro projekt Intersucho. Zemědělské sucho přináší nové problémy v ochraně rostlin jak v České republice, tak i na Balkáně. Proto česká strana navrhuje ještě větší spolupráci výzkumných pracovišť v této oblasti.

Ministr Toman také ocenil zmírnění opatření týkajících se AMP, na jehož základě Srbská republika umožnila za určitých podmínek dovoz živých prasat a výrobků z vepřového zemím zasaženým AMP. Toman požádal Nedimoviće, aby Srbsko neuplatňovalo další dodatečné požadavky v dovozu prasat vůči ČR, protože naše země je již minimálně rok bez výskytu nákazy, a neplatí pro ni tak žádná omezení.

Mezinárodní veletrh International Agricultural Fair Novi Sad má téměř stoletou tradici a patří mezi nejvýznamnější zemědělské veletrhy v jihovýchodní Evropě. Na veletrhu vystavovatelé prezentují zemědělskou techniku, potraviny a nápoje, stroje, hospodářská zvířata a další. Česká republika se se svým stánkem účastní již potřetí.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Akce AK:
4. Červen
Živé pasti lákají pozornost více ›
6. Červen
Zemědělská výstava Kroměříž 2020 více ›
10. Červen
Seminář: Produkce brambor s uplatněním půdoochranných, protierozních a biologických postupů, Čelákovice více ›
18. Červen
Produkce brambor s uplatněním půdoochranných, protierozních a biologických postupů - Lednice na Moravě více ›
20. Červen
Zahradou s odborníkem – Léčivky, svatojánské byliny více ›
Akce škol:
6. Červen
Víkend otevřených zahrad na Zahradnické fakultě MENDELU více ›
12. Červen
Oslavy 135. výročí založení zahradnické školy v Mělníku více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz