InfoInzercePráce

Aktuální informace MZe k zahraničním pracovníkům - UKRAJINA otevření vízových středisek + MOLDAVSKO zahájení činnosti ZÚ Kišiněv

03. 06. 2020

ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍCI – aktuální informace:

UKRAJINA
1) od 3.6. mají být znovu otevřena vízová střediska na Ukrajině a výrazně vzroste kapacita pro příjem žádostí. Nepůjde zatím o plnou kapacitu vízových středisek, ale i tak jde o znásobení dosavadní kapacity konzulárních oddělení, které odráží nutnost dodržet proti epidemiologická opatření a zahrnuje rovněž ostatní účely pobytu u krátkodobých víz, která již konzulární oddělení mohou přijímat, byť majoritní čísla budou tvořena právě sezonním zaměstnáním.

2) do odvolání platí, že firmy mají posílat e-mailem na MZe seznamy žadatelů o sezónní víza, případně krátkodobá schengenská pracovní víza v případě potravinářských podniků. MZe zpracuje podklady pro MZV a následně bude zastupitelským úřadem žadatelům sdělen termín pro podání žádosti. V seznamech je nutné, aby u každého žadatele bylo uvedeno vízové středisko, na němž bude žádost podávat!!! (Kyjev, Charkov, Dnipro, Oděsa, Lvov, Užhorod, Ivano-Frankivsk). Bez této informace nebude možné postoupit seznam žadatelů k dalšímu řízení a žadatelé nedostanou přidělený termín pro podání žádosti o vízum.

3) dále jménem MZe apeluji na všechny zemědělské a potravinářské firmy, aby přímo ony byly zaměstnavateli zahraničních pracovníků. Upozorňujeme, že v případě, kdy pracovníky pro firmu zajišťuje agentura, musí jít o licencovanou agenturu, která disponuje povolením ke zprostředkování zaměstnání = má odpovídající povolení MPSV. Žádosti od nelicencovaných agentur nebudou akceptovány! Zda je agentura licencovaná je možno ověřit na webu MPSV: https://www.uradprace.cz/web/cz/agentury-prace

4) Poznámka: žádáme firmy, ať intenzivně komunikují se svými potenciálními pracovníky a požádají je, ať se dostaví ve stanoveném termínu. Bohužel se celkem často stává, že adepti na vízum v určeném termínu nedorazí a tím klesá počet vyřízených žádostí a efektivita vízové agendy, což je velká škoda.

MOLDAVSKO


Od dnešního dne dochází k obnovení činnosti ZÚ Kišiněv. Vzhledem k předchozímu velkému zájmu o krátkodobá i dlouhodobá víza za účelem sezonního zaměstnání budou tvořeny seznamy žadatelů od konkrétních firem stejným způsobem jako pro ZÚ na Ukrajině, tedy zařazením zaměstnavatele ze strany MZe. Veškeré firmy, které mají zájem o víza pro pracovníky z Moldavska, ať posílají seznamy žadatelů na MZe e-mailem na adresy Jiri.Sir@mze.cz, Karolina.Bartosova@mze.cz, Jan.Srb@mze.cz a Jan-Petr.Roman@mze.cz  MZe seznamy, po patřičné kontrole, zašle na MZV a zastupitelský úřad v Kišiněvě bude kontaktovat jednotlivé žadatele s návrhem termínu pro podání žádosti.

NB: Nadále obecně platí, že v návaznosti na nouzový stav v ČR jsou původní víza plošně prodloužena do 16. července, kdy musejí zahraniční pracovníci s propadlými vízy zahájit proces vycestování z ČR (viz https://www.mvcr.cz/clanek/sluzby-pro-verejnost-informace-pro-cizince-aktuality-informace-k-reseni-pobytovych-zalezitosti-cizincu-na-uzemi-cr-po-skonceni-nouzoveho-stavu-od-18-kvetna-2020-do-16-cervence-2020.aspx).


Na hranici ČR by jim mělo být do pasu uděleno razítko, že pobyt v ČR po skončení víza byl důsledkem mimořádné situace v důsledku COVID-19, které jim usnadní tranzit přes další země EU.

Aktuální informace k zahraničním pracovníkům naleznete na webu MZe (http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/aktuality/koronavirus/aktualni-informace-pro-ceske-firmy-ke-1.html) a o další vývoji Vás budeme informovat. V případě potřeby neváhejte kontaktovat mě nebo mé kolegyně a kolegy.

další informace Ing. Václav Suchan, CSc., MBA suchan@akcr.cz - Garant za Agrární komoru ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

25. Září
FLORIA PODZIM - BONSAJE 2020 více ›
25. Září
AKCE ZRUŠENA: Manažerský večer zemědělců, potravinářů a venkova Kraje Vysočina s odborným seminářem více ›
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Zaměstnávání cizinců v zemědělství více ›
Akce škol:
9. Říjen
Regionální výstava ovoce a dny otevřených dveří více ›
10. Prosinec
Vánoční výstava více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz