InfoDotaceNárodní dotaceZemědělství, potravinářství, poradenství

Informace týkající se ohlášení zásahu vyšší moci–mimořádných okolností z důvodu nadměrného výskytu hraboše polního–nezasetí meziplodiny či zlepšující netržní plodiny,případně zničení porostu

04. 09. 2020

Pokud se žadatele, který podal žádost o dotaci v rámci Jednotné žádosti, dotkne zásah vyšší moci – mimořádných okolností z důvodu nadměrného výskytu hraboše polního, musí být tato skutečnost oznámena Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu a to na formuláři k tomu určeném („Ohlášení vyšší moci“).
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský („ÚKZÚZ“) zveřejnil na svých webových stránkách doporučení k nezakládání meziplodin v roce 2020 z důvodu prevence proti kalamitnímu šíření hraboše polního a současně vymezil nejpostiženější okresy s vysokým výskytem hraboše polního.

Vymezeny byly tyto okresy:
- ode dne 20.8.2020: Blansko, Chomutov, Jičín, Kladno, Litoměřice, Louny, Mělník, Most, Nymburk, Rakovník a Ústí nad Orlicí,
- ode dne 1.9.2020 (rozšíření výčtu okresů): Beroun, Hradec Králové, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Olomouc, Trutnov, Znojmo.


Ve výše uvedených okresech je možné, jako preventivní opatření ke snížení extrémního výskytu hraboše, ponechat plochy bez osetí ozimou variantou meziplodiny a ozimou variantou zlepšující netržní plodiny. V případě uplatnění ohlášení vyšší moci na tuto variantu, musí být podáno ohlášení zásahu vyšší moci – mimořádných okolností z důvodu nadměrného výskytu hraboše polního – nezasetí ozimé varianty meziplodiny nebo nezasetí ozimé varianty zlepšující netržní plodiny a to před konečným termínem pro založení porostu. Jako doklad prokazující danou vyšší moc bude doloženo zveřejněné doporučení ÚKZÚZ k nezakládání meziplodin v roce 2020 z důvodu prevence proti kalamitnímu šíření hraboše polního.


U okresů, které nejsou výše vymezeny, platí nadále povinnost založit porost ozimé varianty meziplodiny či ozimé varianty zlepšující netržní plodiny.
V případě, že zasetá plodina nevzejde z důvodu poškození porostu hrabošem polním, může žadatel podat ohlášení zásahu vyšší moci – mimořádných okolností z důvodu poškození porostu hrabošem polním.


Pokud se budou díly půdních bloků nacházet ve výše vymezených okresech, lze jako doklad prokazující vyšší moc k poškození porotu využít zveřejněné doporučení ÚKZÚZ s výčtem okresů s kalamitním výskytem hraboše polního. Seznam okresů bude ÚKZUZ na svých webových stránkách dále aktualizovat.


U okresů, které nebudou ze strany ÚKZÚZ vymezeny, bude jako doklad prokazující vyšší moc (poškození porostu), doloženo Odborné posouzení vydané ÚKZUZ o poškození porostu hrabošem polním na uvedeném DPB.


Formulář „Ohlášení“ a bližší informace budou žadateli poskytnuty na příslušném Oddělení příjmu žádostí a LPIS nebo na webu SZIF v sekci Jednotná žádost/Ke stažení/Oznámení o změně/Přílohy a Informace pro žadatele týkající se zásahu vyšší moci – úmrtí, vyšší moci – výjimečných okolností, změny žadatele a ukončení zemědělské činnosti.

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Akce AK:
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Zaměstnávání cizinců v zemědělství více ›
1. Říjen
FLORA OLOMOUC 2020 – podzimní etapa více ›
1. Říjen
PODZIMNÍ ZAHRADNICKÉ TRHY 2020 více ›
Akce škol:
9. Říjen
Regionální výstava ovoce a dny otevřených dveří více ›
10. Prosinec
Vánoční výstava více ›


Dnes se konájí 3 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz