InfoKomodityBurzovní zpravodajství

Burzovní zpravodajství - CUKR 2015

08. 06. 2015

08.06.2015  Cukr míří výše v obavách z počasí
Aktuální červencový cukr č.11 v New Yorku zatím dnes v 13:53 našeho času posiluje na úroveň 12,14 centů za váhovou libru. Důvodem jsou obavy z meteorologického jevu zvaného El Nino. V létě budou podmínky pro El Nino na severní polokouli natolik příznivé, že se projeví s 90 % pravděpodobností. Je tak velmi pravděpodobné, že 2 největší světový producenti cukru – Brazílie i Indie budou nějakým způsobem zasaženy. Ovšem vliv na úrodu zatím není jednoznačný. Doposud jen Indická vláda uvedla, že by mohl El Nino ovlivnit sílu monzunových deštů, které by tak měly být zhruba na úrovni 88 % průměru za uplynulých 50 let.

 

 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI. VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

04.06.2015 Cukr stále blízko dlouhodobých minim
Cukr č.11 včera na ICE Futures U.S. opět propadl na 12,05 centů za váhovou libru. To je úroveň blízko dlouhodobých minim okolo 11,87 centů za libru, kde se cena pohybovala ještě v pondělí. Cena cukru byla naposledy pod tlakem díky Société Generale, která ve své včerejší predikci předpokládá na sezónu 2014/2015 přebytek cukru na trhu ve výši 2,73 milionů tun. Přičemž naposledy ještě počítala pro aktuální sezónu s deficitem. Pro potenciální růst ceny cukru pak hovoří silná poptávka po ethanolu v Brazílii, k jehož výrobě se používá i cukrová třtina a též předpovědi počasí počítající s fenoménem El Nino. V poslední době je však trh i přesto táhnut dále spíše „medvědy“.

28.05.2015 Cukr i káva propadly kvůli slabé brazilské měně
Brazilský real citelně oslabuje a nyní je vůči americkému dolaru na sedmitýdenním minimu. Právě to je hlavním důvodem silného propadu cen kávy typu Arabika i cukru č.11 z posledního týdne. Brazílie je totiž největším globálním producentem obou zmíněných komodit. Cukr v souhrnu celého uplynulého roku odepsal dokonce 30 %, což bylo převážně v důsledku značných globálních zásob. Arabika s červencovým dodáním na ICE futures U.S. včera uzavřela na 124,50 centech za váhovu libru.  Červencový cukr pak na stejné burze na ceně 11,87 centů za váhovou libru.

20.04.2015 Cukr propadl z pětitýdenních maxim
Nejobchodovanější červencové futures na cukr č.11 v rámci burzy ICE Futures U.S. v pátek zlevnily o 1 % na 13,18 centů a dnes v 13:53 našeho času oslabují již na 12,90 centů za váhovou libru. Dle University of Sao Paulo v současné době kupující z řad velkých hráčů objednávají cukr jen když je to opravdu nutné a s většími nákupy čekají až cena cukru spadne ještě níže. Tedy poptávka je poněkud slabší. Stejně tak má na poslední zlevnění vliv i zpráva, dle které se indická produkce cukru může vyšplhat až na osmiletá maxima.

16.03.2015 Cukr je nejníže od roku 2009
Cukr v pátek silně propadl  a jeho cena se tak dostala na nejnižší úroveň od roku 2009. Konkrétně květnové kontrakty na cukr č.11 na ICE Futures U.S. zažily 3,9 % pád ceny na závěrečnou 12,70 centů za váhovou libru. Hlavním důvodem je vysoká produkce cukru a tím i značné zásoby na světovém trhu. Indian Sugar Mills Association odhaduje, že produkce cukru v této sezóně převýší poptávku o 3 miliony tun. Na světovém trhu je více cukru i proto, že brazilští farmáři se nyní snaží vyvézt co největší podíl úrody cukru kvůli slabému realu. Brazilský real je oproti dolaru (ve kterém se cukr obchoduje na světových trzích) na 11-ti letém minimu.

05.03.2015 Neustávající pád cukru ho dostal nejníže od r. 2010
Futures kontrakty na cukr i včera pokračovaly v dlouhé sérii propadů. Květnové kontrakty uzavřely na ICE Futures U.S. o dalších 0,8 % níže na 13,34 centech za váhovou libru. Tedy na nejnižší ceně pro nejaktivněji obchodovaný kontakt od května 2010. Jsou zde 2 hlavní faktory, které v současnosti zmíněné zlevňování ovlivňují. Jednak v brazilském Centrálně-Jižním regionu bude pravděpodobně díky množství srážek i vyšší úroda cukrové třtiny a především pak slabý brazilský real zvyšuje zisky vývozců v této zemi. Ti se tak v současnosti snaží prodat na světové trhy co nejvíce cukru, za který inkasují americké dolary. Real je nyní vůči dolaru nejníže od roku 2004.

04.03.2015 Graf dne: Cena cukru je nejníže za posledních 6 let
Za oslabením cukru stojí především brazilský real. Měna, díky obavám o politickou a ekonomickou situaci země, klesla vůči americkému dolaru na více než desetileté minimum. Brazílie je největším světovým producentem cukru a slábnoucí real zvyšuje tamním pěstitelům zisky, jelikož svoji úrodu prodávají na světových trzích v dolarech. O pokles ceny cukru se také přičinilo počasí, když srážky snižují obavy o opakovaném suchu, které postihlo Brazílii v loňském roce. více

09.02.2015 Cukr zdražuje kvůli vyšší poptávce
V pátek na burze ICE Futures U.S. v New Yorku zakončily aktuální březnové kontrakty na cukr o 0,7 % výše na úrovni 14,51 centů za váhovou libru. V růstu pokračují i dnes a v 13:13 našeho času je cena na 14,67 centech za libru. Na vině je poměrně silná poptávka, kterou cukr zažil v prosinci i letošním lednu. To znamenalo zmenšení brazilských zásob cukru, se kterými bude nutno hospodařit až do příští sklizně v letošním dubnu. V lednu díky vyšší poptávce stouply brazilské vývozy cukru o 10 % ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce. Právě Brazílie je z hlediska globální produkce cukru klíčovým hráčem.

26.01.2015 Cena cukru v pátek klesla o téměř 5 %
Cena cukru během páteční obchodní seance na burze ICE Futures U.S. poklesla o téměř 5 %. Tento pokles byl největší od 22. června 2012. V Brazílii, přední světový pěstitel a vývozce této komodity, meteorologové předpovídají na následujících 5 dní vydatné dešťové přeháňky. V průběhu tohoto hospodářského roku již cena cukru zaznamenala 4,5 procentní nárůst vlivem sucha, které panovalo právě v Brazílii. Cena cukru specifikace zde s březnovým termínem dodání v pátek na burze ICE Futures U.S. zakončila na závěrečných 15,17 centů za váhovou libru.

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

20. 05. 2019

EuroEuro25,765
DolarDolar23,073
LibraLibra29,405

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Zúčastníte se voleb do Evropského parlamentu ve dnech 24.-25.5.2019

počet hlasů: 591

Akce AK:
20. Květen
Zájezd se zemědělskou tématikou do Řecka více ›
22. Květen
Skokové závody ZZ-S* více ›
22. Květen
Konference: SZP po 2020 více ›
23. Květen
Tisková konference projektu Zrozeno v EU na téma: Jak poznat kvalitní vepřové maso více ›
24. Květen
Potravinářský trh Jičín (Potravina a potravinář roku Královehradeckého kraje) více ›
24. Květen
IRIS více ›
Akce škol:
30. Květen
Den otevřených dveří a blok odborných přednášek pro veřejnost více ›
4. Červen
Jak na marketing zemědělské školy - 2. workshop více ›
8. Červen
Víkend otevřených zahrad více ›
11. Červen
Jak na marketing zemědělské školy - 2. workshop více ›
21. Červen
Mladý včelař SŠHL Frýdlant více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz