InfoKomodityBurzovní zpravodajstvíRopa

Burzovní zpravodajství - ROPA 2015

01. 04. 2015

31.03.2015 Dohoda v Lausanne může zvýšit dodávky ropy na trh
Cena ropy Brent se pohybuje nyní okolo 55,50 USD za barel. Írán a šest světových mocností poslední den vedou debatu nad jadernou dohodu, která by mohla následně zvýšit vývoz ropy z energeticky bohatých zemí na světové trhy. Podle odhadů Fakta Global Energy pakliže dojde k odstranění sankcí, Írán by mohl zvýšit produkci ropy o zhruba 500 000 barelů za den do šesti měsíců a poté o dalších 700 000 barelů denně do příštího roku. Dohoda v Lausanne by mohla vést ke zvýšeným dodávkám íránské surové ropy na trh, který je ovšem přezásobený kvůli americkým břidlicím.

 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI. VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH

30.03.2015 Ropa citelně propadla po vychladnutí obav z jemenské krize
Ropa WTI až do čtvrtka nabírala zisky. Nejvíce právě ve čtvrtek poté, co Saúdská Arábie a jejich dalších 10 sunitských spojenců bombardovalo šíitské rebely v Jemenu. Panovaly obavy, že může být ohrožen vývoz ropy z oblasti. Jemen leží v průlivu Bab el-Mandab, což je jeden z nejvýznamnějších ropných uzlů. Nakonec se však již v pátek ukázaly zmíněné obavy jako liché. Vývoz ropy z oblasti dle všeho nebyl vůbec narušen. Nejaktivnější květnové kontrakty na ropu WTI díky tomu v pátek oslabily o 5 % na 48,87 USD za barel. Přesto však celkem i po pátečním propadu ropa za minulý týden připsala zisk 6,9 %. Dnes v 8:38 našeho času propad zatím pokračuje až na 48,13 USD za barel.

26.03.2015 Cena ropy opět roste
Cena ropy Brent se pohybuje okolo 58,20 USD za barel. Tento týden nebyl výjimkou, kdy si ceny ropy prošly určitou volatilitou. Na trhu panují rozličné události, které působí na cenu ropy, avšak problematika nadbytku světových zásob ropy a problém s jejich dalším uskladněním se dostává do centra pozornosti. Americké ministerstvo energetiky (EIA) uvedlo ve své týdenní zprávě, že zásoby ropy v USA vzrostly o 8,2 milionu barelů. Na ceně ropy se podepisuje zejména vývoj kurzu amerického dolaru, známky slabého ekonomického růstu v Číně a vysoká těžba v Saúdské Arábii, která je největším světovým vývozcem ropy. Ceny ropy tlačí vzhůru zprávy o leteckém zásahu Saúdské Arábie a dalších zemí z oblasti v sousedním Jemenu, který je zneklidňován nepokoji a pohybuje se na rozhraní občanské války.

24.03.2015 Čínské data poslaly cenu ropy dolů
Ceny ropy klesly poté, co výrobní sektor Číny klesl na jedenácti měsíční minimum. Čína je druhá největší ekonomika na světě a současně se řadí mezi největší importéry ropy. Podmínky ve výrobním sektoru Číny se v březnu nečekaně zhoršily. Podle předběžného průzkumu nákupních manažerů od HSBC/Markit Economics za březen poklesl index PMI o 1,5 na 49,2 bodů po oživení růstu o 1,0 na 50,7 bodů v únoru. Pokles PMI v Číně následuje po zprávě, že největší producent OPECu Saúdská Arábie nyní produkuje 10 milionů barelů ropy denně. Kartel OPEC se rozhodl bojovat o svůj podíl na trhu, což vedlo propadu cen ropy o polovinu. Na trhu nyní panuje globální přebytek zásob ropy, který neustále roste.

20.03.2015  Zásoby ropy se hromadí
Cena ropy WTI se dostala na úroveň 43,60 USD za barel. Ropa Brent se pohybuje okolo 53,70 USD za barel. Americké ministerstvo energetiky (EIA) uvedlo ve své týdenní zprávě, že zásoby ropy v USA vzrostly o 9,6 milionu barelů na nový rekord 458,5 milionu barelů. EIA uvedla, že surové zásoby ropy v terminálu Cushing, Oklahoma vzrostly o 2,87 milionu barelů na 54,4 milionu barelů, což je nejvyšší úroveň z evidence záznamů. Ceny ropy ovlivnil i rostoucí americký dolar, jelikož silný dolar zdražuje cenu ropy držitelům ostatních měn, což pak vede k nižší poptávce po této komoditě. Ačkoliv americké těžební společnosti redukují výdaje na průzkum a také počet ropných vrtů v USA klesl na čtyřleté minimum, tak i přes tyto skutečnosti těžba z břidlic byla omezena jen minimálně.

17.03.2015 Cena ropy včera klesla na nejnižší úroveň od roku 2009
Cena futures kontraktů na západoamerickou ropu WTI včera klesla a dostala se na nejnižší úroveň od března 2009. Stěžejním důvodem tohoto poklesu je rekordní objem zásob této komodity. Podle zveřejněných dat Energetickou informační agenturou (EIA) zásoby černého zlata ve Spojených státech amerických se navýšily za 9 týdnů na 448,9 milionu barelů k 6. březnu. To je nejvíce od srpna 1982. Navíc se očekává, že produkce ropy v USA v letošním roce se zvýší o 750 tis. barelů denně. Cena ropy WTI specifikace zde s dubnovým termínem dodání včerejší seanci na burze CME klesla o 2,1 % na závěrečných 43,88 USD za barel.

16.03.2015 Počet těžebních zařízení nadále prudce klesá
Od června roku 2014 propadly ceny ropy o polovinu. To donutilo americké ropné společnosti učinit výdajové škrty, s čímž nutně souvisí i pokles ropných vrtů, což vyvolává očekávání, že země mimo OPEC zpomalí svoji produkci. OPEC ve své měsíční zprávě ponechal pro letošní rok svoji prognózu beze změny ohledně zemí mimo OPEC a jejich nabídky ropy. Kartel OPEC očekává, že produkce břidlic v USA začne zpomalovat ke konci roku 2015. Navíc počet těžebních zařízení nadále prudce klesá. Společnost Baker Hughes uvedla, že v uplynulém týdnu se počet aktivních zařízení snížil o 56 na 866, což je nejnižší úroveň od března 2011.

12.03.2015 Ropa zabrala, když dolar polevil
Cena ropy brent vzrostla na úroveň 58,40 USD za barel, jelikož americký dolar ztrácí po výsledcích maloobchodních prodejů. V posledních měsících ceny ropy prudce klesly, když OPEC odmítl snížit svoji produkci. USA vytváří nadbytek světových zásob. Americké ministerstvo energetiky (EIA) uvedlo ve své týdenní zprávě, že zásoby ropy v USA vzrostly o 4,5 milionu barelů na 448,9 milionu barelů, což je nejvíce za 80 let. S rostoucími zásobami ropy se do popředí dostává problém s jejím dalším uskladněním. Americké zásoby ropy jsou na 80-letých maximech a podle EIA dosahují téměř 70 % dostupné skladovací kapacity. Více informací zde: http://www.colosseum.cz/z/2015-03-06-graf-dne-sklady-ropy-jsou-temer-plne

11.03.2015 Graf dne: Investoři sází na ropu brent
Nejvíce obchodovaný ropný spread na světě se otočil ve prospěch surové ropy brent. Ta poprvé v historii překonala ropu WTI v počtu čistých býčích otevřených pozic, které sleduje CFTC (Commodity Futures Trading Commision). Více

09.03.2015 Ropa opět pod 50 USD za barel
Jakkoliv to v minulém týdnu vypadalo, že ropa WTI pomalu chytá dech, tak v pátek ropa s dubnovým dodáním na CME veškeré své zisky odevzdala a uzavřela s denní ztrátou 2,3 % na 49,27 USD za barel. Dnes v 13:47 našeho času zatím pokles pokračuje a cena je již na úrovni 49,30 USD za barel. Páteční zlevnění bylo úzce spojeno s růstem dolaru vůči euru na 11-ti leté maximum. U.S. Ministerstvo práce totiž oznámilo, že američtí zaměstnavatelé vytvořili více pracovních míst než se očekávalo. Lepšící se trh práce pak vytváří spekulace o možném zvyšování úrokových sazeb, ke kterému by tak mohl přistoupit americký Fed.

06.03.2015 Graf dne: Sklady ropy jsou téměř plné
S rostoucími zásobami ropy se do popředí dostává problém s jejím dalším uskladněním. Americké zásoby ropy jsou na 80-letých maximech a podle EIA dosahují téměř 70 % dostupné skladovací kapacity. U skladovacích kapacit v terminálu Cushing v Oklahomě EIA očekává, že se zcela naplní během letošního jara. Co se týče evropských zásobáren, tak banka Citigroup odhaduje, že jsou plné z 90-ti %. Skladovací kapacity v Jižní Koreji, Jižní Africe a Japonsku jsou podle odhadu plné více než z 80-ti %. Zásobárny se tak díky jejich nedostatku stávají zajímavým obchodním artiklem.

05.03.2015 Situace v Iráku a Libyi pomáhá ropě
Cena ropy Brent vzrostla v dnešní obchodní seanci nad 61 USD za barel.  Investoři nyní nebrali ohled na rekordní zásoby ropy, ale soustředili se na napjatou situaci v Iráku a Libyi. Produkce Libye činí více 400 000 barelů denně, což je výrazně méně než tomu bylo v roce 2011, kdy v zemi probíhala občanská válka. Tehdy produkce Libye činila 1,6 milionu barelů denně.

Zásoby ropy v USA se v tomto týdnu dostaly na rekordní úroveň, když vzrostly o10,3 milionu barelů oproti předchozímu zvýšení o 8,4 milionů barelů.  Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu vyjádřil opatrný optimismus ohledně vyhlídek pro trh, řekl pouze, že očekává stabilizaci cen ropy.

02.03.2015 Jestliže dohoda klapne, Írán zvýší export ropy
Cena ropy Brent klesla téměř o 2 % k 61 dolarům za barel poté, co Írán řekl, že dohoda o jeho jaderném programu by mohla být podepsána v tomto týdnu, což by mohlo následně zvýšit vývoz ropy z této země. Íránský export ropy byl omezen sankcemi na několik let,jako reakce Spojených států a Evropy na jaderný program Teheránu. Analytici se domnívají, že by Írán mohl poměrně rychle zvýšit export své ropy a to až o 1 milion barelů denně, jestliže by byly zrušeny sankce. Průzkum agentury Reuters minulý týden ukázal, že Írántěžilv únoru kolem 2,8 milionu barelů denně.

26.02.2015 Ropa se stala nevinnou loutkou na trhu
Cena ropy se stala nástrojem hry mezi produkcí a poptávkou. Jistě, že produkce je vyšší než poptávka. Zásoby ropy v USA v tomto týdnu vzrostly o 8,4 milionu barelů oproti předchozím 7,7 milionům barelů. Americké zásobníky jsou nadále rekordně plné. Celkové hrubé zásoby se zvýšily o 8,4 milionu barelů na 434,1 milionu barelů.  Ceny ropy by však mohla nacházet podporu v komentářích Saúdského ministra ropného průmyslu Alí al-Naimi. Ten uvedl, že poptávka po ropě roste a trhy jsou už nyní v klidu. Další delegát OPECu řekl, že OPEC očekává silný narůst poptávky po ropě ve druhé polovině roku 2015, jakmile se globální ekonomika uzdraví.

24.02.2015 Cena ropy Brent pod tlakem
Ropa Brent klesla k úrovni 58 dolarů za barel. Očekává se, že americké zásoby surové ropy se zvýší o 4 miliony barelů v týdnu končícím 20. února.  Po 35 letech největší stávka amerických rafinérií, která ovlivňuje 12 rafinérií a omezila pětinu národní výrobní kapacity, pokračuje již čtvrtý týden v řadě.  Neočekává se, že jednání o ukončení stávky bude v tomto týdnu obnovené.  Ekonomové a investoři doufají, že globální ekonomika je na dobré cestě k uzdravení se. Investoři nyní vyčkávají na ekonomická data z Evropy a Spojených států. Economist Intelligence Unit uvedla, že americká ekonomika vypadá mimořádně silná a eurozóna vykazuje první známky oživení, přičemž nižší ceny ropy by mohly vést k vyšší poptávce.

20.02.2015 Produkce ropy v USA je nejvyšší od roku 1973
Ropa v dnešní obchodní seanci mírně zhodnotila, čímž zastavila dvoudenní pokles.  Společnost Baker Hughes odhaduje, že pokračuje redukce počtu aktivních ropných plošin na těžbu ropy. Jejich množství ve Spojených státech kleslo na nejnižší úroveň od srpna 2011. Produkce ropy v USA činí 9,2 milionů barelů denně, což je nejvyšší produkce od roku 1973. Celkové hrubé zásoby ropy dosahují úrovně 425 milionů barelů.

19.02.2015 Ropa oslabila a opět se blíži k 50 USD za barel
Cena ropy WTI včera po třech růstových seancích v řadě klesla ze sedmitýdenních maxim. Březnové futures tak oslabily o 2,6 % na 52,14 USD za barel. Dnes však zatím v 8:33 našeho času „rozjetý vlak“ v pokračuje dalším poklesem až na 50,45 USD za barel. Zlevnění je spjato s očekáváním dalšího růstu zásob ropy v USA, které by mohly opět vystoupat na rekordní hodnoty. Zpráva o stavu zásob ropy vyjde dnes odpoledne v 17 hodin. Analytici oslovení agenturou Bloomberg zatím očekávají nárůst o 3 miliony barelů. Produkce ropy v USA se obecně stále drží na nejvyšší úrovni za uplynulé 3 dekády.

13.02.2015 Brent pokořila 60 USD za barel
Poprvé v letošním roce cena ropy vzrostla nad 60 dolarů za barel, a to díky spekulacím, že redukce investic do nových těžebních polí může utlumit převis nabídky. Na růst ceny ropy měl vliv i makroekonomický údaj z eurozóny, kdy hospodářský růst v posledním čtvrtletí 2014 nečekaně zrychlil. Ropu taktéž podpořil i slabší americký dolar. Cena ropy Brent se ještě v červnu 2014 pohybovala na 115 USD za barel. Díky vysoké produkci a nízké poptávce se cena ropy propadla až na 45,19 USD za barel, což byla vůbec nejnižší hodnota za téměř šest let. Aktuálně se cena ropy Brent pohybuje na úrovni 61 USD za barel a WTI na 52,60 USD za barel.

09.02.2015 Měsíční zpráva OPECu zvýšila cenu ropy
OPEC, uvedl ve své měsíční zprávě, že růst poptávky po ropě vykazuje známky zrychlení. Rovněž OPEC navýšil svůj odhad pro rok 2015, kdy předpovídá, že nízké ceny ropy povedou ke zvýšenému prodeji později v tomto roce. OPEC současně předpokládá, že poptávka po jeho ropě by se měla zvýšit zhruba na průměrných 29 210 000 barelů denně v roce 2015, což je o 430 000 více než v předchozím odhadu. Cena ropy WTI dnes roste o 3 % na 53 USD za barel.

02.02.2015 Graf dne: Stávka zdražila ropu
Cena ropy WTI během dnešního obchodování rychle vzrostla k úrovni 50 USD za barel, a je tak nejdražší od poloviny ledna. Za růstem stojí spekulace, že stávka zaměstnanců v některých rafineriích posílí ceny rafinovaných paliv. Stávka pokračuje druhý den a ochromila přibližně 10 procent rafinační kapacity Spojených států. Tím se stala největší stávkou od roku 1980. Více

29.01.2015 Ropa kvůli vysokým zásobám v USA opět propadla
Včera U.S. Ministerstvo energetiky zveřejnilo svůj pravidelný report o stavu zásob ropy, benzínu a dalších ropných produktů a právě zásoby ropy se dle této zprávy dostaly na nejvyšší hodnotu za posledních třicet let. Zásoby ropy v USA vzrostly o 8,87 milionu na 406,7 milionů barelů. Ropa WTI zareagovala dalším z dlouhý série propadů. Březnové kontrakty uzavřely o 3,9 % níže na hodnotě 44,45 USD za barel. Během dne se cena dotkla i hranice 44,08 USD za barel, tedy nejníže od dubna 2009.

27.01.2015 Ropa je již pod 45 USD za barel
Ropa WTI pokračuje ve své spanilé jízdě směrem k novým mnohaletým minimům. Včera březnové kontrakty na CME zakončily o 44 centů níže na 45,15 USD za barel. Dnes pokles pokračuje a v 12:53 našeho času propadla ropa až na 44,94 USD za barel, tedy téměř šestiletá minima. K současnému pokračování pádu ropy přispělo včerejší prohlášení sekretáře OPECu, generála Abdalla El-Badrího, dle kterého je současný přebytek ropy na trhu ve výši 1,5 milionu barelů denně. Od června je ropa již o 60 % níže právě díky neochotě OPECu snížit těžbu.

26.01.2015 OPEC - ceny ropy se dostanou až k 200 dolarům za barel
Generální tajemník OPECu dnes prohlásil, že ceny ropy se dostanou k hodnotě 200 dolarů za barel, pokud producenti nebudou investovat do nové nabídky. Na globálním trhu s ropou v současné době převyšuje nabídka poptávku asi o 1,5 milionu barelů denně.  OPEC je ochoten setkat se i s ostatními  producenty ropy (mimo 12-nácti člennou skupinu), aby řešil nadbytek této suroviny, řekl člen OPECu El-Badri. Kartel zároveň uvedl: pokud se sníží dodávky ropy, je velmi pravděpodobné, že trh se vrátí zpět do rovnováhy a to spíš, než když by se zvýšila poptávka po ní. V porovnání s rokem 2014 poklesnou v tomto roce investice do produkce ropy o 100 miliard dolarů, uvedl Fatih Birol, hlavní ekonom IEA. Dále poznamenal, že ropa za 45 USD za barel je pouze dočasný jev.

22.01.2015 Zásoby ropy v USA sú najvyššie za 80 rokov
Ministerstvo energetiky USA uviedlo, že v týždni končiacom 16. januára sa zásoby ropy v Spojených štátoch zvýšili o 10,1 milióna barelov na 387,9 milióna, čo je najvyšší údaj pre toto obdobie za posledných 80 rokov. Prudký rast je spôsobený vysokou nadprodukciou. Spojené štáty ťažia približne 9,2 milióna barelov ropy denne, čo je najviac od začiatku 80. rokov. Cena ropy WTI zareagovala na túto správu prepadom o 2 percentá na súčasných 47 USD za barel.

20.01.2015 Ropa opět níže kvůli růstu těžby v Iráku
Během včerejšího dne ropa oslabila z týdenních maxim poté, co ministr iráckého ropného průmyslu, Adel Abdul Mahdí, zmínil, že Irák nyní těží ropu rekordním tempem 4 miliony barelů denně. Zařadil se tak po bok zemí OPEC, ale i třeba USA, kde i přes současné vysoké globální zásoby ropy, produkce v zájmu udržení tržního podílu rozhodně neklesá. Ropě k poklesu též pomohl včerejší pád čínských akcií, který byl vůbec největší od roku 2008. Březnová ropa Brent včera na ICE Futures Europe klesla o 1,12 USD za 49,05 USD za barel. Dnes expirující kontrakt únorové ropy WTI pak včera uzavřel o 1,07 USD níže na 47,62 USD za barel.

14.01.2015 - Graf dne: Import ropy do Číny dosáhl nového rekordu
Dovoz ropy do Číny stoupl v prosinci na novou rekordní úroveň 7,15 milionu barelů denně. Celoroční dovoz surové ropy tak dosáhl 308 milionů tun. Díky nízkým cenám ropy na světových trzích (WTI aktuálně zde) se Čína snaží nakupovat černé zlato do svých zásob. Podle čínské ropné společnosti China National Pertoleum Corp. vzroste rafinační kapacita do konce letošního roku na 14 milionů barelů denně. To je přibližně 78 procent kapacity, která je v současné době k dispozici ve Spojených státech. Více

14.01.2015 - WTI během úterní seance pod 45 USD/barel
Cena západotexaské ropy WTI se včera dostala pod hranici 45 USD za barel. Tomuto poklesu přispěla spekulace, že zásoby černého zlata se ve Spojených státech pravděpodobně navýší. Americká vláda dnes v 16:30 našeho času zveřejní pravidelnou zprávu o stavu zásob ropy. Očekávaný objem těchto zásob činí 1,275 mil. barelů. Agentura Bloomberg však předpovídá, že odhadovaný stav bude překonán a zásoby mohou dosáhnout na hodnotu 1,75 mil. barelů za minulý týden. Navíc podle vyjádření ministra energetiky Spojených arabských emirátů se tamní produkční kapacita ropy bude i nadále rozšiřovat, což pro trh s ropou může znamenat další tlak na snížení její ceny. Únorová ropa WTI specifikace zde úterní obchodování na burze CME poklesla o 0,4 % na závěrečných 45,89 USD/barel.

08.01.2015 Ropa včera posílila poprvé po 4 dnech
Únorové futures na ropu WTI včera uzavřely na CME se ziskem 72 centů na 48,65 USD za barel. To byl první růst po čtyřech dnech. Ještě předtím si však na chvíli v intradenním obchodování cena sáhla až na 46,83 USD za barel, což byla nejnižší cena od dubna 2009. Za přerušením propadu stála včerejší data , dle kterých je současné poptávka po ropě v USA překvapivě vysoká. Zásoby ropy tak kvůli tomu klesly o 3 miliony barelů, přičemž analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali místo toho růst o 900 barelů.

07.01.2015 Ropa pokračuje ve spanilé jízdě na jih
Ropa WTI se stále ne a ne zastavit na své spanilé jízdě směrem k novým dlouhodobým minimům. Včera únorové futures na CME uzavřely se ztrátou 4,2 % na 47,93 USD za barel. Analytici oslovení agenturou Bloomberg totiž očekávají další růst zásob ropy v USA. Odhady hovoří, že by ke konci minulého týdne měly zásoby vzrůst až o 700 000 barelů. Stále platí stav, kdy je produkce ropy ve světě relativně vysoká. Naproti tomu poptávka se zdaleka tak dramaticky nevyvíjí. Ropa za celý rok 2014 klesla již o 50 %.

06.01.2015 Graf dne: Ropa oslabila pod 50 USD za barel 
V průběhu včerejšího obchodování na americké burze New York Mercantile Exchange (NYMEX) se cena černého zlata dostala pod hranici 50 dolarů za barel a dále klesá. Celosvětový přetlak nabídky nad poptávkou zlevňuje ropu již sedmý měsíc v řadě a od začátku roku 2014 propad dosahuje již 45 procent. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávají, že americké zásoby ropy se během minulého týdne zvýšily o 750 tisíc barelů. Skutečné údaje o stavu zásob budou zveřejněny ve středu 7.1.2015 v 16:30.

02.01.2015 Rusko ťaží najviac ropy od rozpadu Sovietskeho zväzu Ministerstvo energetiky Ruska uviedlo, že v decembri sa ruská produkcia zvýšila o 0,3 % na 10,667 milióna barelov denne, čo je rekordne vysoká hodnota v postsovietskej ére. Rekordná produkcia celého Sovietského zväzu bola dosiahnutá v roku 1987, keď krajina pumpovala podľa údajov spoločnosti British Petroleum 11,4 milióna barelov denne. V celom roku 2014 sa ťažba pohybovala okolo priemernej úrovne 10,58 milióna barelov denne. Rusko sa snaží na trhy dodávať čo najviac ropy, keďže štátny rozpočet je na príjmoch z jej exportu závislý. Dane na ropu a zemný plyn tvoria približne polovicu príjmov štátnej pokladnice.

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

20. 04. 2019

EuroEuro25,680
DolarDolar22,826
LibraLibra29,696

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Zúčastníte se voleb do Evropského parlamentu ve dnech 24.-25.5.2019

počet hlasů: 237

23. Duben
Seminář chov drůbeže 2019 více ›
24. Duben
14. ročník Zemědělské olympiády žáků středních škol více ›
24. Duben
Potravinářský trh Jičín (Potravina a potravinář roku Královehradeckého kraje) více ›
24. Duben
Vzdělávací kurz pro odborné lesní hospodáře - Písek více ›
24. Duben
Řádná volební valná hromada Okresní Agrární komory Olomouc více ›
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol více ›
Akce škol:
19. Duben
XI. velikonoční výstava na Rybničním zámečku více ›
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol SŠHL Frýdlant více ›
24. Duben
Vernisáž a výstava projekčních prací více ›
24. Duben
Den otevřených dveří více ›
27. Duben
Jarní prodejní trhy 2019 více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz