InfoKomodity

Ceny komodit na půlročním maximu

09. 09. 2020

4.9.2020 - Podle reportu FAO z 3. září, byl FAO price index v srpnu nejvyšší za poslední půlrok (96.1 bodů, nejvyšší od února 2020, tedy z doby před rozšířením pandemie COVID-19). Jedná se o třetí měsíc v řadě s rostoucí tendencí.

Posilovaly zejména ceny cukru, oleje a obilnin, při lehkém propadu masa a mléčných produktů, které se drží na červencové hladině. Růst cen je pozitivním signálem pro výrobce a exportéry, zároveň ale sám o sobě nepředstavuje riziko pro potravinové zabezpečení populací států dovážejících potraviny. Více ZDE.

.

FAO Price index

Srpen 2020 (k červenci 2020)

Srpen 2020 (k srpnu 2019)

Mléčné výrobky

0

+ 1,7%

Cukr

+ 6,7%

+ 6,4%

Obilniny

+ 1,9%

+ 7,0%

Rostlinný olej

+ 5,9%

+ 19,5%

Maso

0

- 8,9%

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) zůstal na totožné úrovni jako v červenci (102.0 bodů), která je o 1,7% nad hranicí z loňského srpna. Poptávka po sýru a plnotučném sušeném mléce klesla, v závislosti na předpokládaném vyšší exportním objemu z Oceánie v nové produkční sezóně. Na rozdíl od toho poptávka po másle stoupá, což má za důsledek snížení objemu exportu, zejména v Evropě (snížená sezónní produkce). Zvýšil se zájem o odstředěné sušené mléko díky silné světové poptávce a omezené produkci mléka v Evropě.

FAO Sugar Price Index (cukr) stoupl o 6,7% v porovnání s minulým měsícem. Produkce cukru je negativně ovlivněna počasím v EU a v Thajsku, druhém největším exportérovi. Stále trvá silná poptávka zejména z Číny, která je podpořena stabilní domácí spotřebou. Očekává se, že produkce z Indie tuto poptávku pomůže naplnit.

FAO Cereal Price Index (obilniny) setrval téměř na stejných hodnotách, jako v červenci (slabý růst 1,9%). Nejvíce rostly ceny ječmene, čiroku, kukuřice a rýže. Čirok posílil druhý měsíc za sebou (+ 33,4% vůči srpnu 2019) zejména díky silné poptávce z Číny. Ječmen také posílil (+ 3,2%), což reflektuje hlavně export z Argentiny do Číny. Ceny kukuřice vzrostly po obavách z poškození produkce v USA o 2,2%. Rostou i ceny rýže díky sezónní nízké nabídce a zvýšené poptávce z Afriky. Pšenice cenově posílila kvůli nižší produkci v Evropě a zvýšené poptávce ke konci měsíce.

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) vzrostl na nejvyšší úroveň od ledna 2020 (+ 5,9%). Růst cen zahrnuje zejména palmový olej a částečně také sójový, slunečnicový a řepkový olej. Dlouhodobě zvýšená světová poptávka po palmovém oleji reflektuje snížení produkce v hlavních exportních zemích. Sójový olej také získává na hodnotě, zejména díky zájmu amerického průmyslu biopaliv. Slunečnicový olej byl silně poptáván z Číny, takže jeho cena roste v návaznosti na nedostatečnou nabídku. To zapříčiní růst cen řepkového oleje jako jeho náhrady.

FAO Meat Price Index (maso) zůstal na téměř totožných hodnotách jako v červenci. Poptávka po hovězím a drůbežím mase se propadla kvůli nižším importům a výrobě masových produktů v klíčových regionech. Mezitím se poptávka po skopovém a jehněčím snížila v návaznosti na světovou nízkou poptávku a dodávky skopového nové sezóny z Oceánie. Vepřové oproti tomu cenově posílilo, když se po 4 měsících propadů čínská poptávka a menší světová nabídka (nižší jateční hmotnost) zkombinovala se zavíráním zpracovatelských závodů v některých významných produkčních regionech.

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe
+420 221 814 623

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Akce AK:
25. Září
FLORIA PODZIM - BONSAJE 2020 více ›
25. Září
AKCE ZRUŠENA: Manažerský večer zemědělců, potravinářů a venkova Kraje Vysočina s odborným seminářem více ›
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Zaměstnávání cizinců v zemědělství více ›
Akce škol:
9. Říjen
Regionální výstava ovoce a dny otevřených dveří více ›
10. Prosinec
Vánoční výstava více ›


Dnes se konájí 2 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz