CETA: Poslanci schválili obchodní dohodu mezi EU a Kanadou

InfoZprávyEvropská unie vloženo: 17. 02. 2017


Plenární zasedání Tisková zpráva - Vnější/mezinárodní obchod − 15-02-2017 - 14:05

Evropský parlament schválil dohodu CETA poměrem: 408 hlasů pro a 254 proti (33 poslanců se zdrželo).

Evropský parlament ve středu 15. února schválil Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu mezi EU a Kanadou, známou pod zkratkou CETA. Dohoda, jejímž cílem je zintenzivnit obchodní výměnu zboží a služeb a zvýšit investiční toky přes Atlantik, by se mohla prozatímně uplatňovat již od dubna 2017. 

„Schválením dohody CETA jsme si vybrali otevřenost a růst a vysoké standardy namísto protekcionismu a stagnace. Kanada je zemí, s níž máme společné hodnoty, a spojencem, na kterého se můžeme spolehnout. Spolu můžeme budovat mosty místo zdí, s cílem zajistit prosperitu našim občanům. CETA bude majákem budoucích obchodních dohod na celém světě,“ uvedl zpravodaj dohody, poslanec Artis Pabriks (EPP, LV).

Poslanci dohodu schválili poměrem hlasů 408 (pro): 254 (proti): 33 (zdrželo se hlasování).

Zintenzivnění obchodní výměny

CETA odstraní cla na většinu obchodovaného zboží a služeb a zajistí vzájemné uznání certifikací široké škály produktů. Kanada zároveň otevře federální a místní trhy veřejných zakázek podnikům z EU. Pro kanadské firmy jsou veřejné soutěže v Unii přístupné již v současnosti.

Evropští poskytovatelé služeb v různých oblastech, od námořní dopravy přes telekomunikace a inženýrské služby až po služby v oblasti životního prostředí a účetnictví, získají díky obchodní dohodě snadnější přístup na kanadský trh.

Ochrana zemědělství a sociálních standardů EU

Zástupci Unie v rámci jednání o konečném znění dohody zajistily na kanadském trhu ochranu pro více než sto čtyřicet evropských zeměpisných označení, tedy Unií chráněných potravinářských a nápojových produktů. Součástí dohody jsou i doložky o udržitelném rozvoji, které zajistí dodržování standardů EU v oblasti životního prostředí a sociální ochrany a do budoucna zabrání jejich oslabování.

EU a Kanada v preambuli dohody i v připojeném společném prohlášení potvrdily, že ustanovení CETA neomezí právo jednotlivých zemí regulovat vnitrostátní záležitosti ve veřejném zájmu. Cílem tohoto kroku je rozptýlit obavy části veřejnosti, že dohoda dává neúměrnou moc nadnárodním společnostem a znemožní zemím přijímat legislativu na ochranu zdraví, bezpečnosti a životního prostředí.

Výjimky

CETA neodstraní celní překážky v oblasti veřejných, audiovizuálních a dopravních služeb. Liberalizace vzájemného obchodu se také nedotkne některých zemědělských produktů, mezi které patří drůbež, mléčné výrobky a vejce.

Transparentnější ochrana investic

Po tlaku poslanců došlo k nahrazení kontroverzního mechanismu urovnávání sporů mezi soukromými investory a státem (ISDS) systémem investičních soudů (ICS). Státy by tak měly mít větší kontrolu nad výběrem arbitrů, posílit by se také měla transparentnost celého procesu.

Dohoda o strategickém partnerství mezi EU a Kanadou

Poslanci také udělili souhlas s uzavřením dohody o strategickém partnerství mezi EU a Kanadou (SPA), která by měla zintenzivnit vzájemnou dvoustrannou spolupráci v neobchodních věcech, například v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky, boje proti terorismu a organizovanému zločinu, podpory udržitelného rozvoje, výzkumu a kultury. Plénum schválilo dohodu SPA poměrem hlasů 506 (pro): 142 (proti): 43 (zdrželo se hlasování).

Další postup

CETA by mohla začít předběžně platit prvního dne měsíce následujícího po dni, kdy se obě strany vzájemně informují o ukončení všech vnitřních postupů nezbytných pro prozatímní uplatňování dohody. Poslanci očekávají, že se tak stane nejdříve 1. dubna 2017. Jelikož byla CETA Evropskou komisí prohlášena za takzvanou smíšenou dohodu, ratifikovat ji musí i členské státy EU, tedy národní a v některých případech i regionální parlamenty.

Další informace včetně videozáznamů

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz