Chovatelé mají poslední dny na rozbor vzorku mléka, který je podmínkou pro dotaci na zlepšení podmínek v chovech dojnic

InfoZprávyZemědělstvíŽivočisná výroba vloženo: 27. 09. 2016


27.9.2016 - Tisková zpráva – Do konce tohoto týdne mají chovatelé možnost odevzdat vzorek mléka k laboratornímu vyšetření na nejčastější původce mastitidy (zánět vemene) dojnic. Test provedený ve státních veterinárních ústavech je podmínkou, aby mohli chovatelé získat podporu v dotačním podprogramu na dobré životní podmínky dojnic. Podpora provádění faremní diagnostiky původce mastitid dosáhne až 146 korun na jednu dojnici.

Podporu mohou získat pouze chovatelé dojnic, kteří jsou zapojeni do systému vysoce jakostního mléka Q CZ nebo hospodaří ekologicky. Dotace je částečně určená také na náklady za toto nadstandardní vyšetření, které určuje nejčastější bakteriální původce mastitid ve stádě, přesvědčivě ověří účinnost léčení, a tím přispěje k lepší pohodě dojnic a snížení počtu zánětlivých onemocnění.

Na jednu dojnici může chovatel dostat až 146 korun, a to za období od 1. května do 30. září 2016.  Žadatelé, kteří zaslali předběžnou žádost k tomuto podprogramu, musí mimo pravidelné stanovovaní počtu somatických buněk u jednotlivých dojnic při rozboru mléka v rámci kontroly mléčné užitkovosti a provádění faremní kultivace původců mastitid v případě jejich výskytu pomocí diagnostických setů, také odebrat příslušný vzorek mléka pro tzv. vyšetření bazénového mléka pomocí metody PCR v akreditované laboratoři a odeslat jej k vyšetření nejpozději do 30. září. 2016.

Test je možné nechat provést zejména u jednoho ze tří Státních veterinárních ústavů – v Praze, Jihlavě a Olomouci. Státní veterinární správa chovatelům pro zrychlení a zjednodušení nabízí také možnost odevzdat vzorek na nejbližším pracovišti krajské veterinární správy (KVS), která po předchozí dohodě může zajistit jeho odeslání do laboratoře Státního veterinárního ústavu. Důležité je, aby mléko bylo odesláno zchlazené, čerstvé a nezkyslé, tedy co nejrychleji. Termín předání vzorku je v takovém případě proto nutné dopředu domluvit s místně příslušnou KVS. Kontakty na jednotlivé KVS zájemci najdou na: http://eagri.cz/public/web/svs/portal/zakladni-informace/organizacni-struktura/prochazeni-organizacni-strukturou/.


Pokud chovatel doručí vzorek do laboratoře jinou cestou, uvádíme pro informaci odkaz na kontakty na jednotlivé státní veterinární ústavy: http://eagri.cz/public/web/svs/portal-new/informace-pro-odbornou-verejnost-1/laboratorni-diagnostika/statni-veterinarni-ustavy/.


Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz