InfoKomodityBurzovní zpravodajstvíSója

Čínští obchodníci s obilovinami před návratem na americký trh vyčkávají na nižší tarify

04. 12. 2018

Čína bude muset v tomto roce snížit svá zvýšená dovozní cla, která byla uvalena na celou řadu amerických zemědělských produktů, než bude moci splnit svůj víkendový závazek koupit podstatné množství amerických výrobků.

Čína a Spojené státy se v sobotu dohodly, že nepřistoupí k dalšímu kolu zvyšování dovozních cel, které by dále prohloubilo několik měsíců trvající obchodní válku, jež negativně ovlivnila vývoj na světových trzích a zastavila prodej sójových bobů z USA do Číny, jež platí za největšího odběratele americké sóji na světě.

Dočasné příměří je dílem rozhovorů mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a čínským prezidentem Xi Jinpingem na konci víkendového dvoudenního setkání světových vůdců v Argentině.

Dle prohlášení Spojených států Peking slíbil koupit od USA neurčené, ale "velmi podstatné" množství zemědělských, energetických, průmyslových a dalších produktů, přičemž nákup zemědělských komodit má začít okamžitě.

Analytici a obchodníci reagovali prohlášením, že zmíněné objemné nákupy nepůjdou uskutečnit, dokud nebudou zrušeny 25 % tarify na dovoz sóji, kukuřice, čiroku a pšenice.
Čínské tarify na sóju z USA v letošním roce pomohly posunout cenu sójových bobů v Brazílii (největší světový exportér sóji) na takovou úroveň, kdy se čínským importérům mohlo vyplatit nakoupit sóju v USA a zaplatit nastavená dovozní cla.

Slabé reakce na trzích s futures v Chicagu a Dalianu v pondělí zdůraznily nedostatek zájmu o nové nákupy. Sójové boby na burze CBOT posílily o méně než 2 % a futures na sójový šrot na burze v Dalianu uzavřely obchodování růstem o méně než 1,4 %.


Robert Černík, analytik, 3.12.18


Zdroj: Barchart.com, Investing.com, Bloomberg.com

NENECHTE SI UJÍT ŽÁDNOU Z NOVINEK, ANALÝZ A OBCHODNÍCH TIPŮ TÝMU PRIMSTOCK. SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU, TWITTERU A LINKEDIN

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

17. 02. 2019

EuroEuro25,700
DolarDolar22,823
LibraLibra29,225

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Agrární komora připravila pro Českou televizi 13ti dílný cyklus o našem zemědělství, který se vysílá od 5.11. do 17.12., vždy v pondělí a ve čtvrtek. Seriál

počet hlasů: 863

19. Únor
Komise pro školství a vzdělávání více ›
19. Únor
Seminář Jarní agotechnika obilovin a řepky ozimé, v zasedací místnosti MZe v Rakovníku více ›
19. Únor
Účetní a daňová závěrka rok 2018 a změny pro rok 2019 více ›
20. Únor
Valná hromada členů Okresní agrární komory v Klatovech více ›
20. Únor
ČTPZ (představenstvo) více ›
22. Únor
VI. Reprezentační ples zemědělců a potravinářů Královéhradeckého více ›
Akce škol:
28. Únor
Ovocný strom v krajině 2019 více ›
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol SŠHL Frýdlant více ›
21. Červen
Mladý včelař SŠHL Frýdlant více ›
16. Září
Hejnický dřevorubec více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz