InfoZprávyLesnictví a myslivost

Církevní restituce: stručné vysvětlení Lesů ČR k podaným výzvám Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově

14. 01. 2014

14. ledna 2014 – Lesy České republiky, s. p. v souvislosti s dnešním zájmem sdělovacích prostředků o záležitost vyhodnocení tří podaných výzev Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově jako nedůvodných uvádějí následující: Lesy České republiky, s. p. postupují v otázkách tzv. církevních restitucí výhradně podle platných právních předpisů ČR, zejména podle zákona č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů (zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi). Ustanovení tohoto zákona Lesy ČR striktně dodržují. Podle jmenovaného zákona se též striktně řídí proces prověřování podaných výzev všech oprávněných osob.

V případě Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově po pečlivé analýze Lesy ČR u třech podaných výzev dospěly k závěru, že podmínky stanovené zákonem nebyly naplněny, a proto výzvy byly v souladu se zákonem posouzeny jako nedůvodné. Oprávněná osoba byla ze strany Lesů ČR o této skutečnosti písemně vyrozuměna. Současně Lesy ČR uvádějí na pravou míru rozsah pozemků, které jsou předmětem nároku oprávněné osoby uplatněných zmiňovanými výzvami. Ta činí 221 hektarů a nikoli 3000 hektarů, jak dnes některá média mylně informovala. Další podané výzvy Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově Lesy ČR dále vyhodnocují a v dané chvíli není možné jakkoli předjímat možné závěry o jejich důvodnosti či nedůvodnosti.

V případě vyhodnocení podaných výzev jako nedůvodných je oprávněná osoba podle zákona oprávněna požádat o přezkoumání rozhodnutí Lesů ČR ve správním řízení Státní pozemkový úřad.

Lesy ČR se současně ohrazují proti tvrzení právní zástupkyně Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově, JUDr. Aleny Štumpfové, že rozhodnutí v dané věci bylo přijato z důvodu záměru Lesů ČR provádět na pozemcích, jejichž vydání bylo v souladu se  zákonem shledáno jako nedůvodné, úmyslnou těžbu. Takové tvrzení je zcela nepravdivé; na předmětných pozemcích v roce 2013 žádná úmyslná těžba neprobíhala, přičemž obdobně bude postupováno i v roce 2014.

Zbyněk Boublík, tiskový mluvčí Lesů ČR

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

23. 09. 2019

EuroEuro25,910
DolarDolar23,490
LibraLibra29,368

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Jak veliký problém pro vás letos představují hraboši?

počet hlasů: 1127

25. Září
Pozvánka na VÚVeL FEST VI – od výzkumu k praxi "ZDRAVOTNÍ PROBLEMATIKA V CHOVECH RYB" více ›
25. Září
Program rozvoje venkova 2014-2020 - aktuality v dotačních možnostech v roce 2019 více ›
25. Září
Program rozvoje venkova 2014-2020 - aktuality v dotačních možnostech v roce 2019 ve dnech 25. – 26. září 2019 více ›
26. Září
Kontrola podmíněnosti v roce 2019 a příprava nové SZP - Bruntál více ›
27. Září
FLORIA KROMĚŘÍŽ 2019 více ›
Akce škol:
2. Říjen
Den otevřených dveří více ›
11. Říjen
REGIONÁLNÍ VÝSTAVA OVOCE A DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz