Den otevřených dveří ve společnosti Agro Okluky a.s. v Dolním Němčí a ve společnosti TOPAGRA, spol. s r.o. v Topolné

InfoZprávyZemědělství vloženo: 15. 10. 2021


Dny otevřených dveří ve společnosti Agro Okluky a.s. v Dolním Němčí a ve společnosti TOPAGRA, spol. s r.o. v Topolné umožnily návštěvu pro veřejnost a děti přímo v areálu firmy, podívat se do stájí, prohlédnout si moderní zemědělské stroje.

Zemědělský svaz ČR a Agrární komora Uherské Hradiště uspořádaly akci Den otevřených dveří v zemědělském podniku v okrese Uherské Hradiště. První Den otevřených dveří se otevřel ve společnosti Agro Okluky v pátek dne 24. 9. 2021 v Dolním Němčí. Organizace ZS ČR a AK zajistily přepravu autobusem z Uherského Hradiště do zemědělského podniku. První zastávka byla v Boršicích u Blatnice, kde na výlet do zemědělského podniku jelo 18 dětí z MŠ a 22 dětí ze ZŠ. Při příjezdu na ně čekali s komentovanou prohlídkou pan Ing. Walter Schrott, místopředseda představenstva a pan Ing. Lubomír Nedbal, ředitel společnosti, kteří ukázali dětem odchovnu telátek, seznámili je s jejich krmením. Následovaly stáje s vysokobřezími jalovicemi a kravami před porodem, dojírna a stáje krav. Děti se mohly podívat, jak funguje dojírna. Prohlídka pokračovala k bioplynové stanici, kde se vyrábí plyn a následně elektrická energie. Proběhla prohlídka skladů krmiv pro živočišnou výrobu a zemědělské techniky. Návštěvu společnosti si nenechalo ujít ani 65 dětí z MŠ a 47 dětí ze ZŠ Dolního Němčí. Při prohlídkách byl přítomen vedoucí BPS Antonín Uher, který doplnil výklad.

Druhá zastávka byla na SOU Uh. Brod, kde nastoupilo 12 studentek z oboru chovatelství. Uvidíme, zda posílíme naše zemědělství mladými lidmi. V areálu byl připraven nejen pro děti, ale i pro ostatní návštěvníky koutek „Zemědělství žije“. Pracovnice ze ZS ČR Praha paní Halová se ujala doprovodného programu a děti zkoušela ze znalostí o zemědělství, zda poznají zvířátka na obrázku, rostlinné komodity a zemědělské stroje. Děti si to užívaly, předháněly se s odpověďmi nebo odpovídaly společně. Kde váhaly, pomoc přišla od paní učitelky.  Pracovníci společnosti přichystali pro děti prolézačku, která byla z balíků slámy a měla velký úspěch nejen u dětí, ale i u rodičů. Malé i velké děti měly nachystané překvapení ve formě reklamních předmětů od organizací ZS ČR, AK Uh. Hradiště a od ZS ČR Praha. Společnost Agro Okluky přichystala pro děti něco sladkého na zub. Do areálu společnosti se přišly v poledních hodinách podívat maminky s malými dětmi a jejich cesta vedla přímo k výběhu telátek. Podívat se přišli i senioři s vnoučaty a ostatní občané. Počasí vyšlo, i když foukal vítr, který nám občas rozházel poznávací materiály, úsměv na tváři nám zůstal.


Den Otevřených dveří pokračoval další pátek dne 1. 10. 2021. Opět byla zajištěna přeprava autobusem do zemědělského podniku TOPAGRA spol. s r.o. Topolné.  Z Uherského Hradiště autobus zamířil do Mistřic, kde nasedlo 17 dětí z mateřské školky a ze ZŠ bylo 57 žáků. Dětí jelo na výlet do zemědělského podniku hodně, proto se musel pan řidič do Mistřic vrátit pro druhou skupinku dětí ze ZŠ. Postupně se přidávaly děti z MŠ z Topolné, na prohlídku přišlo 33 dětí a ze ZŠ se přišlo podívat 30 žáků. Na návštěvu přijela stejná skupinka studentek ze SOU Uherský Brod, tentokrát sebou měla i jednoho chlapce.


Ing. Vlastimil Lapčík uvítal děti a seznámil je s činností společnosti, která se zabývá rostlinnou a živočišnou výrobou se zaměřením na chov mléčného holštýnského skotu v celém jeho cyklu. Děti navštívily odchovnu telátek, seznámily se s jejich krmením a ty odvážnější mohly pohladit telátko mimo ustájení. Následovaly stáje s mladými jalovicemi, vysokobřezími jalovicemi a kravami před porodem. Prohlídka farmy byla zakončena návštěvou automatizované dojírny, kde se děti mohly na vlastní oči přesvědčit, že se mléko nevyrábí v supermarketech, ale dávají nám ho živá zvířata. Provázeli nás zootechnici Tomáš Michálek a Ing. Ladislav Klon, kteří odborně a zajímavým způsobem vysvětlili každodenní režim v živočišné výrobě, způsob krmení, stlaní a dojení. Pravidelný režim je zárukou vysoké užitkovosti dojnic. Pondělí až neděle, 365 dní v roce musí být zajištěna 100% péče. Děti se také dozvěděly něco o reprodukci, tedy o tom, jak a kdy jsou poprvé jalovice zapouštěny a jak dlouho trvá březost. Co se děje při a po porodu, jaká je péče o telátka. Jak je uchováváno nadojené mléko v chladicích tancích, než ho odčerpá a ke zpracování odveze vykupující společnost. A není ho málo. 400 dojnic s celkovou denní dojivostí okolo 10 500 litrů, to je opravdu objem.


Na středisko mechanizace se těšili nejen kluci ale i děvčata, předbíhali se mezi sebou, kdo první usedne do kabiny velkého traktoru nebo kombajnu. To bylo křiku a radosti. Očima dětí to bylo jako z ptačí perspektivy nebo z kabiny kosmické lodi. Vybavení takových kabin je stále modernější a krásnější. Průvodcem nám zde byl mechanizátor Pavel Hrdina.


Děti se po komentované prohlídce vracely do koutku „Zemědělství žije“. Připraveného programu ve formě poznávání zemědělství se zodpovědně ujaly paní Jitka Borkeszová a Bc. Andrea Vargová, které děti prověřily ze znalostí a poznávání hospodářských zvířat a zemědělských komodit. Obě pracovnice zajistily pro všechny návštěvníky koláčky z místní pekárny TOPEK.  Děti kromě koláčku dostaly ještě něco sladkého a obdržely spoustu propagačních materiálů. I když ráno bylo chladné, sluníčko za chvilku vykouklo a byl krásný den, který si děti moc užily.

Ludmila Holíková
Zemědělský svaz ČR a Agrární komora Uherské Hradiště
Svatoplukova 346
686 01 Uherské Hradiště

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz