InfoZprávyLesnictví a myslivost

Díky novému opatření mohou vlastníci lesů rychleji a efektivněji zalesňovat kalamitní holiny

01. 09. 2019

30.8.2019 - Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Nově také uvolnilo pravidla přenosu sadebního materiálu při zalesňování kalamitních holin. Toto opatření obecné povahy bude platit do konce roku 2022.

„Nově můžou vlastníci lesa ve vyjmenovaných oblastech používat k obnově lesa lesní dřeviny bez ohledu na pravidla přenosu mezi přírodními lesními oblastmi a lesními vegetačními stupni. Tím dáváme lesním hospodářům důvěru, že zalesní co nejširší spektrum vhodných dřevin, a zajistí tak co nejstabilnější lesy pro budoucnost,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Opatření reaguje na regionální převisy nabídky nebo poptávky trhu se sadebním materiálem. Uvolnění se nevztahuje na smrk ztepilý, který již nebude vysazován v tak velkém měřítku, a na trhu je ho dostatek. Díky uvolnění zásad přenosu může vlastník lesa plně využít nabídky lesních školek a co nejdříve zalesnit na trhu dostupnými druhově vhodnými dřevinami.

Území mimořádně zasažené kůrovcem (červená zóna v rámci rajonizace) se rozšířilo do jižních a západních Čech. V těchto lesích mohou lesníci omezit obranná opatření (např. lapáky), aby mohli včas zpracovat a asanovat napadené dříví. Zároveň můžou zalesnění kalamitních holin odložit až na pět let od jejich vzniku. To umožní vlastníkům lesa soustředit se výhradně na zpracování kůrovcového dříví, a zabránit tak dalšímu šíření škůdce.

„Kombinace uvolnění zalesňovací povinnosti a možnosti přenosu sadebního materiálu na celém území zasaženém přemnožením kůrovce dává vlastníkům a uživatelům lesa obrovskou možnost, aby mohli založit stabilní a druhově bohaté lesy, které budou dlouho sloužit k prospěchu celé společnosti. Na druhé straně, tato důvěra musí být vyvážena zdravým selským rozumem a notnou mírou odpovědnosti k uvolněným pravidlům. Doufám, že tyto velmi správné kroky ze strany Ministerstva budou brzy podpořeny přijetím opatření k výraznému snížení stavů zvěře,“ uvedl děkan Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze Marek Turčáni.

MZe spolu s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zasažení porostů kůrovcovou kalamitou trvale monitoruje. V případě dalšího mimořádného rozšíření dojde k opětovné aktualizaci rajonizace.

Od roku 2017 se ČR potýká s historicky nejrozsáhlejší kůrovcovou kalamitou. Celková plocha potenciálně ohrožených smrkových porostů je kolem 500 tis. ha. MZe hodlá vyplatit nestátním vlastníkům lesů na zmírnění dopadů kalamity až 2,5 mld. Kč. Z nového dotačního programu vláda pro letošek uvolní 1,5 mld. Kč. Dle objemu žádostí chce MZe jednat o uvolnění další miliardy na začátku příštího roku. Podporu už notifikovala EK. Vlastníkům lesů poskytuje MZe i další podpory. Letos vzrostla podpora hospodaření v lesích na 1,15 mld. Kč.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Příloha: mapka Rajonizace

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

18. Červenec
Zahradou s odborníkem – Trvalky severoamerických prérií více ›
28. Červenec
Den otevřených dvěří - Havlíčková Borová zemědělská, a.s. - 28.7.2020 více ›
7. Srpen
FLORIA LÉTO 2020 více ›
8. Srpen
Zahradou s odborníkem – Letničky více ›
15. Srpen
Lesní slavnosti, Landartová stezka, ochutnávka z regionálních pivovarů více ›
Akce škol:
15. Červen
Víno 6 regionů více ›
17. Září
Květinová show více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz