Dohoda o Regionálním komplexním ekonomickém partnerství (RCEP) z pohledu přístupu na trh Japonska

InfoZprávyZahraničí vloženo: 25. 11. 2020


20.11.2020 - Dohoda RCEP, jež je označována za největší smlouvu o volném obchodu, byla podepsána v Hanoji dne 15. listopadu 2020. K dohodě se připojilo celkem 14 zemí, deset ze sdružení ASEANu a dále Japonsko, Austrálie, Čína, Jižní Korea a Nový Zéland a vytvořily tak ekonomický blok představující přibližně 30 % světového HDP a 28 % globálního zahraničního obchodu.

Japonsko již před podpisem RCEP mělo uzavřené dohody o volném obchodu se všemi zeměmi RCEP kromě Číny a Jižní Koreje. Celkově tak nyní 46 % japonského obchodu probíhá se zeměmi sdruženými v RCEP.

Japonsko zruší cla na 56 % zemědělských produktů dovážených z Číny, 49 % produktů z Jižní Koreje a 61 % zemědělských položek z ASEANu, Austrálie a Nového Zélandu. Co se týče japonského rýžového vína - saké, Čína postupně zruší clo ve výši 40 % v průběhu 21 let, zatímco Jižní Korea zruší své 15 % clo v 15. roce od vstupu dohody v platnost. Čína také zruší své 10% clo na japonské mušle. Japonsko bude nadále chránit své farmáře před potenciálním přílivem levného dovozu a ponechá tak cla na svých pět citlivých kategorií zemědělských produktů: rýži, pšenici, hovězí a vepřové maso, mléčné výrobky a cukr.

Dopad RCEP na ČR bude podobný jako na další členské země EU. V rámci asijského kontinentu lze očekávat větší míra regionalizace a stále důležitější tak může být trvalá přítomnost evropských firem v regionu.
V Toyamě byl slavnostně představen samořídící traktor

Traktor nové generace byl vyvinut konsorciem vedeným Národní organizací pro výzkum zemědělství (National Agricultural Research Organization) a na konci října byl představen odborné veřejnosti za přítomnosti ministra zemědělství Kotara Nogamiho. Robotické traktory mohou pracovat samostatně bez řidiče na poli, stále však ho potřebují k jízdě po silnici. Japonská vláda podporuje vývoj plně dálkově ovládaného systému řízení, který může také přejíždět z jednoho pole na druhé, s cílem dokončit jej do roku 2020. Tento systém využívá dron k měření rozlohy obhospodařované zemědělské půdy a vytváření údajů o poloze a charakteru terénu. Traktor byl ovládán na dálku z kanceláře zemědělské společnosti vzdálené 400 metrů od místa zkoušky. Na traktoru jsou nainstalovány kamery a senzory pro detekci lidských a jiných překážek pro automatické zastavení. Konsorcium plánuje pokračovat v provozním testování v roce 2021 a dokončit vývoj pro praktické použití do roku 2022.

Zpracovala: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu,  irena_leopoldova@mzv.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz