InfoLegislativaPředpisy a metodikyŽivočišná výroba

Dřevěný obalový materiál a jeho použití v mezinárodním obchodu

01. 03. 2016

29.2.2016 - Dne 24. února 2016 uspořádal ÚKZÚZ odborný seminář na téma „Dřevěný obalový materiál a jeho použití v mezinárodním obchodu“. ÚKZÚZ v důsledku začlenění rostlinolékařské péče mezi oblasti jeho působnosti provádí činnosti na úseku dovozu a vývozu rostlin a rostlinných produktů, kam spadá i problematika dřevěných obalů, které se využívají v mezinárodním obchodu. S ohledem na skutečnost, že toto téma je v současné době velmi aktuální, zorganizoval ÚKZÚZ tento seminář. Na něm seznámil více jak 120 zástupců z řad vývozců, dovozců a subjektů, kteří vyrábí a používají dřevěné obaly, se současným stavem na úseku registrace technických zařízení k hubení škodlivých organismů, registrace výrobců obalů a problémů s vývozem a dovozem zboží, které je přepravováno pomocí těchto obalů.

Úvodní slovo přednesl zástupce ředitele ÚKZÚZ Ing. Miroslav Florián, Ph.D., který vyzdvihl potřebu chránit území České republiky před zavlékáním škodlivých organismů a potřebu spolupráce mezi všemi zainteresovanými subjekty.

Seminář se zaměřil na systém certifikace subjektů provozujících zařízení k hubení škodlivých organismů a výrobců dřevěných obalů. Přímo navazujícím tématem byl dovoz a vývoz zboží prostřednictvím těchto obalů. Účastníci byli seznámeni s připravovanými legislativními změnami, které se dotknou jak zákona, tak i prováděcí vyhlášky. Bylo reagováno na otázky, které se týkaly vlastního ošetřování, způsobů měření, tolerovaného množství kůry, značení obalů, ale i fytosanitárních podmínek jednotlivých zemí či možnosti snadného vyhledávání informací. K danému tématu proběhla přínosná diskuze, což vypovídá o intenzivním zájmu ze strany účastníků.

Na akci dále vystoupil zástupce Celní správy ČR mjr. Mgr. Petr Jirák, který seznámil přítomné s výkonem práv k ochraně duševního vlastnictví ve vztahu ke značkám používaných na dřevěných obalech a s připravovanou ochranou značky IPPC. Rovněž tato přednáška byla kladně hodnocena ze strany účastníků. Za Obalový institut SYBA vystoupil Ing. Vlado Volek, jehož tématem bylo používání kvalitních dřevěných palet a obalů a certifikace výrobců obalů v Německu.

Další zajímavou přednáškou bylo vystoupení Ing. Josefa Pokorného, který prezentoval zásady správné manipulace s nákladem na paletách z hlediska přepravy. Vystoupení bylo doplněno i o videa zkoušek použití různých fixačních systémů. Přímo souvisejícím tématem byl i přehled regulovaných škodlivých organismů, které se přenášejí přes dřevěné obaly, ve spojení s rizikem a důsledky jejich zavlečení na nová území.

Z účasti a prvních ohlasů je zřejmé, že seminář byl přínosem, seznámil účastníky se systémem certifikace v ČR, představil problematiku dovozu a vývozu, včetně úskalí při vývozu do některých států Je však zřejmé, že mnohé otázky nejsou v této oblasti zcela vyřešeny. ÚKZÚZ bude nadále nápomocen při řešení všech požadavků, aby se situace na tomto úseku zlepšovala a zvýšila se prestiž českých dřevěných obalů v zahraničí.

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

20. 05. 2019

EuroEuro25,750
DolarDolar23,048
LibraLibra29,395

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Zúčastníte se voleb do Evropského parlamentu ve dnech 24.-25.5.2019

počet hlasů: 580

Akce AK:
20. Květen
Zájezd se zemědělskou tématikou do Řecka více ›
22. Květen
Skokové závody ZZ-S* více ›
22. Květen
Konference: SZP po 2020 více ›
23. Květen
Tisková konference projektu Zrozeno v EU na téma: Jak poznat kvalitní vepřové maso více ›
24. Květen
Potravinářský trh Jičín (Potravina a potravinář roku Královehradeckého kraje) více ›
24. Květen
IRIS více ›
Akce škol:
30. Květen
Den otevřených dveří a blok odborných přednášek pro veřejnost více ›
4. Červen
Jak na marketing zemědělské školy - 2. workshop více ›
8. Červen
Víkend otevřených zahrad více ›
11. Červen
Jak na marketing zemědělské školy - 2. workshop více ›
21. Červen
Mladý včelař SŠHL Frýdlant více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz