InfoLegislativaRostlinná výroba

EU změnila fytosanitární požadavky v ochraně před bakterií Xylella fastidiosa

25. 08. 2020

21.8.2020 - Tisková zpráva – Dne 20. 8. 2020 nabylo účinnosti nové prováděcí nařízení Komise týkající se opatření proti zavlékání a rozšiřování bakterie Xylella fastidiosa v rámci Unie. Nově stanovuje intenzitu průzkumu i režim testování a přemisťování rostlin v rámci obchodování.

Nařízení Komise (EU) 2020/1201 na základě nových vědeckých poznatků aktualizuje stávající fytosanitární opatření proti této nebezpečné bakterii, která napadá zejména ovocné, okrasné druhy rostlin a révu vinnou.

V členských státech EU bude nově prováděn průzkum s takovou intenzitou, aby bylo možné s 80 % spolehlivostí určit míru napadení 1 %. V případě výskytu bakterie bude zamořená zóna zahrnovat nejvýše okruh 50 m okolo napadené rostliny, nárazníková zóna musí mít šířku nejméně 2,5 km v případě, kdy je reálné ohnisko výskytu bakterie vymýtit.

Vymezovat zamořené území nebude nyní vyžadováno v případě ojedinělých výskytů bakterie, zejména na rostlinách nedávno dovezených, pokud bude možné její výskyt vymýtit. V některých oblastech Unie, kde je již bakterie usídlena, se namísto vymýcení budou uplatňovat opatření k izolaci zamořených ohnisek výskytu, aby se zabránilo šíření této bakterie do zbývající části území Unie.

Zamořené zóny, v nichž jsou uplatňována izolační opatření, zahrnují v současnosti tyto oblasti: v Itálii Provincii Lecce, Provincie Brindisi, vyjmenované obce v provincii Taranto, obec Locorotondo v provincii Bari, Region Korsika ve Francii a autonomní oblast Baleárské ostrovy ve Španělsku.
Pro obchodování s rostlinami ze zamořené a nárazníkové zóny je nově stanoven zvláštní režim, jako například testování rostlin v co nejkratší době před přemístěním a jejich ošetřování proti přenašečům bakterie.

Hostitelské rostliny pocházející ze třetí země bez výskytu bakterie, musí být při dovozu do Unie doprovázeny rostlinolékařským osvědčením s garancí, že příslušná země je prostá bakterie Xylella fastidiosa. Dovoz hostitelských rostlin ze třetích zemí z oblastí, v nichž je znám výskyt bakterie, je podmíněn obdobnými požadavky, jako v případě přemísťování rostlin z vymezených území v Unii.
Česká republika je na základě výsledků víceletého průzkumu ÚKZÚZ považována za prostá výskytu bakterie Xylella fastidiosa. Podezření z výskytu této bakterie na rostlinách dodaných do ČR ze Španělska v roce 2017 se nepotvrdilo.

Na základě nového nařízení Komise bude ÚKZÚZ provádět prohlídky hostitelských rostlin na výskyt bakterie ve všech místech jejich produkce v ČR.

S ohledem na absenci bakterie u nás budeme provádět vzorkování a testování na její přítomnost pouze v případě projevů příznaků.
Prováděcí nařízení Komise (EU) 2020/1201 je přímo použitelný předpis, který je v plném rozsahu závazný ve všech členských státech EU. Proto ÚKZÚZ zrušil k datu 20. 8. své Nařízení o mimořádných rostlinolékařských opatřeních k ochraně proti zavlékání a rozšiřování bakterie Xylella fastidiosa, ze dne 7. 11. 2018 (č.j. UKZUZ 141599/2018).

Ivana Kršková, tisková mluvčí

Bližší informace k bakterii Xylella fastidiosa naleznete na Rostlinolékařském portálu.

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Akce AK:
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Zaměstnávání cizinců v zemědělství více ›
1. Říjen
FLORA OLOMOUC 2020 – podzimní etapa více ›
1. Říjen
PODZIMNÍ ZAHRADNICKÉ TRHY 2020 více ›
Akce škol:
9. Říjen
Regionální výstava ovoce a dny otevřených dveří více ›
10. Prosinec
Vánoční výstava více ›


Dnes se konájí 3 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz