InfoLegislativaRostlinná výroba

EU zpřísnila fytosanitární požadavky v ochraně před virem hnědé vrásčitosti plodů rajčete

18. 08. 2020

17.8.2020 - Tisková zpráva – Dne 15. 8. 2020 nabylo účinnosti nové prováděcí nařízení Komise (EU) 2020/1191 k ochraně před zavlékáním viru hnědé vrásčitosti plodů rajčete (ToBRFV - Tomato brown rugose fruit virus) do EU a jeho dalším rozšiřováním na území EU. Zavádí povinnost vzorkování a testování veškerého uskladněného neotestovaného osiva rajčete a papriky na ToBRFV při přemisťování v rámci EU.

Tímto nařízením se zrušuje prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2019/1615, které vstoupilo v platnost jako reakce na zaznamenaná ohniska výskytu ToBRFV v několika členských státech (v Itálii, Německu, Nizozemsku, Spojeném království a v Řecku). ÚKZÚZ zároveň ruší mimořádná rostlinolékařská opatření k ochraně proti zavlékání a rozšiřování tohoto viru, vydaná ke dni 29. 10. 2019 (č.j. UKZUZ 180664/2019).

Nové prováděcí nařízení Komise zpřísňuje stávající fytosanitární opatření s ohledem na závažnost tohoto patogenu, novým poznatkům o něm a dalším ohniskům výskytu (ve Francii, Polsku, Španělsku i ve výše jmenovaných zemích).

Je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

Nařízení nově zavádí také povinnost vzorkování a testování veškerého uskladněného dosud neotestovaného osiva rajčete a papriky (kromě odrůd papriky odolných vůči viru) na ToBRFV, které má být přemísťováno v rámci EU. Nestačí tedy už potvrzení, že osivo pochází z oblasti prosté ToBRFV, za kterou se ČR považuje, jak tomu bylo doposud.

V letošním roce ÚKZÚZ zajišťuje toto vzorkování a testování v rámci provádění průzkumu výskytu viru v ČR a v těchto případech zainteresované firmy nehradí náklady vzorkování a testování.

Kromě toho ÚKZÚZ rovněž testuje všechny dovážené zásilky osiv rajčete a papriky ze třetích zemí. V případech výroby osiva v ČR si již tuzemský dodavatel hradí testování sám.

Letos ÚKZÚZ otestoval na ToBRFV již 410 vzorků, přičemž ve dvou případech potvrdil přítomnost tohoto viru.

Obsah fytosanitárních opatření, povinnosti dovozců a dodavatelů osiv a sadby rajčete a papriky a postup ÚKZÚZ jsou uvedeny v příloze tiskové zprávy.

Bližší informace k ToBRFV naleznete Rostlinolékařském portálu ÚKZÚZ.


Ivana Kršková, tisková mluvčí

Fytosanitární požadavky na dovoz sadby a osiv lilku rajčete (Solanum lycopersicum) a papriky (Capsicum spp.*) ze třetích zemí a požadavky na obchod s těmito komoditami (PDF, 116 KB)

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Akce AK:
25. Září
FLORIA PODZIM - BONSAJE 2020 více ›
25. Září
AKCE ZRUŠENA: Manažerský večer zemědělců, potravinářů a venkova Kraje Vysočina s odborným seminářem více ›
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Zaměstnávání cizinců v zemědělství více ›
Akce škol:
9. Říjen
Regionální výstava ovoce a dny otevřených dveří více ›
10. Prosinec
Vánoční výstava více ›


Dnes se konájí 2 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz