Expozice ČZS na Hortikomplexu potěší houbaře

InfoZprávyZemědělstvíRostlinná výroba vloženo: 04. 10. 2016


Praha 20. září 2016 - Na podzimní etapě výstavy Flora v Olomouci (Hortikomplex, 20. – 23. října 2016) se tradičně prezentuji i čeští zahrádkáři, kteří vystaví nejkrásnější výpěstky letošní sezóny v pavilonu B. K vidění budou nejen vybarvená jablka a švestky, ale i rozmanitá kořenová zelenina, papričky, tykve, brambory a samozřejmě květiny.

Letos potěší expozice Českého zahrádkářského svazu především milovníky hub. Přestože hledání hub v lese se nic nevyrovnávaná, stále větší oblibě se těší cílené pěstování hub v domácích podmínkách. Známé a oblíbené jsou substráty s násadou žampionů a hlív ústřičných, ale pěstovat se samozřejmě dají i méně tradiční druhy, například hnojník či sírovec žlutooranžový. Mnoho hub má podle vědců léčivé účinky, pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, mají protirakovinné účinky či zvyšují imunitu organismu.


Jak vypadá cílené pěstování hub, jaké jsou nástrahy a kde získat potřebné kultury a sadbu odpoví v expozici ČZS dílčí prezentace Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Olomouci. Výzkumníci zde vytvoří výstavku hub nasbíraných v našich lesích, ale ukáží i různá vývojová stadia, prezentovaná jak v Petriho miskách, tak i v zavařovacích sklenicích. „Pěstování hub v domácích podmínkách má svá specifika. Rozhodující je sehnat kvalitní kulturu a sadbu, která neobsahuje zárodky plísní a bakterie,“ upozorňuje členka výzkumného týmu RNDr. Irena Petrželová, Ph.D.
V expozici ČZS budou k vidění tradiční i méně známé druhy hub, například penízovka sametonohá, smrž, hlíva ústřičná, hnojník obecný, klanolístka obecná, korálovec ježatý i bukový, lesklokorka lesklá, límcovka vrásčitoprstenná, kotrč kadeřavý, čirůvky.


Ovocnářům nebyl letošní rok příliš nakloněn. V dubnu poničily velkou část ovocných stromů zejména na Moravě mrazy, pak se přidalo krupobití, které násadu plodů dále poškodilo. Přesto se řadě zkušeným pěstitelům podařilo dosáhnout výstavní úrody.


O svých zkušenostech se zahrádkáři podělí v bezplatné poradně, kterou bude Český zahrádkářský svaz zajišťovat po celou dobu Hortikomplexu. Návštěvníci se mimo jiné dozvědí, jak čelit nenadálým nástrahám počasí, ale i jak zvládat choroby či škůdce. V poradně zasedne známý rostlinolékař Jaroslav Rod a pomolog Alois Soukup.


Zahrádkáři potěší i nejmenší návštěvníky. Jako tradičně se na Hortikomplexu vyhlásí výsledky celostátní dovednostní soutěže Mladý pěstitel. Děti v ní dokumentují své pěstitelské úspěchy a ti nejúspěšnější se dočkají při závěrečném vyhodnocení i hodnotných cen.  

Pro další informace kontaktujte:

tisková mluvčí
Ing. Zdeňka Jankovičová            Český zahrádkářský svaz
mob.: +420 774 842 997            Rokycanova 15/318
jankovicova@czsos.cz                Praha 3, 130 00
    
expozice hub                              tel. +420 222 782 710
RNDr. Irena Petrželová                www.zahradkari.cz    
mob.: +420 702 087 798
petrzelova@genobanka.cz    
        

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz