InfoVzděláváníZemědělství a venkovRostlinná výroba

Hodnocení účinnosti přípravků na ochranu rostlin

30. 04. 2015

27.4.2015 - V návaznosti na nové povinnosti vyplývající z novelizovaného zákona č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči byl pro tyto účely zaveden program ověřování účinnosti vybraných přípravků na ochranu rostlin či pomocných rostlinných přípravků pro minoritní plodiny jako zdroj informací pro rozhodování pěstitelů (především zeleniny). Tato iniciativa vznikla za účelem zavádění prvků integrované ochrany rostlin (IOR) definované § 5 téhož zákona.

Cílem zaváděných opatření je z pohledu EU regulovat používání rizikových pesticidů a zároveň zachovat efektivnost pěstebních opatření uplatňováním cíleného managementu zaměřeného na účinnost ochranných opatření a omezení nezdůvodněných aplikací. Tato snaha by měla rozšířit stávající zdroje informací o biologické účinnosti vybraných přípravků na ochranu rostlin a zároveň podpořit implementaci IOR do současných technologií pěstitelů minoritních plodin v České republice.

Ověření biologické účinnosti přípravků či jejich kombinací probíhá na pokusných plochách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), konkrétně na pracovišti referátu zkušebnictví Odboru diagnostiky v Olomouci. Referát zkušebnictví dodržuje pravidla správné pokusnické praxe (GEP). Metodiky zakládání pokusů i hodnocení se řídí metodikami European and Mediterranean Plant Protection Organization (dále jen „EPPO“). Výsledky generované na pokusných plochách jsou zpravidla výsledky jednoletého, je– li nutno zopakovat kombinace, i dvouletého testování. V případě, že dojde k extrémním výkyvům počasí na pokusných plochách, je tento fakt brán v potaz. Výběr přípravků pro pokusy vychází z dostupnosti a indikace. Kombinace chemických a biologických, případně biologických a pomocných přípravků vychází z fyzikálních a biologických možností přípravků (mísitelnosti, kompatibility apod.).

Výsledkem pokusů je mimo hodnocení efektivnosti testovaných přípravků či jejich kombinací i jednoduché finanční zhodnocení (zpravidla náklady na jedno ošetření). Pěstiteli je tak předkládán stručný přehled účinnosti zkoušených přípravků a porovnání finanční náročnosti jednotlivých opatření.

Přílohy

Výsledky pokusů brambory&mandelinka 2014 (PDF, 1 MB)
Výsledky pokusů okurka&plíseň 2014 (PDF, 1 MB)
Výsledky pokusů rajče&plíseň 2014 (PDF, 1 MB)
Výsledky pokusů dýně&padlí 2014 (PDF, 1 MB)

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

24. 04. 2019

EuroEuro25,745
DolarDolar22,896
LibraLibra29,775

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Zúčastníte se voleb do Evropského parlamentu ve dnech 24.-25.5.2019

počet hlasů: 311

Akce AK:
24. Duben
14. ročník Zemědělské olympiády žáků středních škol více ›
24. Duben
Potravinářský trh Jičín (Potravina a potravinář roku Královehradeckého kraje) více ›
24. Duben
Vzdělávací kurz pro odborné lesní hospodáře - Písek více ›
24. Duben
Řádná volební valná hromada Okresní Agrární komory Olomouc více ›
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol více ›
24. Duben
OASIS VISEGRAD CUP 2019 více ›
Akce škol:
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol SŠHL Frýdlant více ›
24. Duben
Den otevřených dveří více ›
24. Duben
Vernisáž a výstava projekčních prací více ›
27. Duben
Jarní prodejní trhy 2019 více ›
30. Duben
Jak na marketing zemědělské školy - 1. workshop více ›


Dnes se koná 9 akcí.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz