Indexy cen zemědělských výrobců, průmyslových výrobců a indexy spotřebitelských cen potravinářského zboží - prosinec 2016

InfoKomodityStatistické informaceIndexy cenZemeděl.,prům.,spotřebitel. vloženo: 03. 02. 2017


Od roku 2017 bude měsíční publikace Indexy cen zemědělských výrobců, průmyslových výrobců a cen potravinářského zboží zrušena.

Data z této publikace budou prezentována ve Veřejné databázi ČSÚ (VDB) v rámci jednotlivých úseků cenové statistky (složka Ceny, inflace; záložky Inflace, spotřebitelské ceny, Ceny v průmyslu a Ceny v zemědělství).
Z VDB je možno tabulky exportovat do standardního formátu v Excelu.

https://vdb.czso.cz/vdbvo2/faces/cs/index.jsf?page=statistiky#katalog=31784 

KOMENTÁŘ

Ceny výrobců v zemědělství se v prosinci 2016 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku snížily o 4,7 %; přitom bylo vykázáno snížení cen rostlinné výroby o 8,6 % a zvýšení cen živočišné výroby o 0,6 %.

Ceny rostlinných výrobků ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku v prosinci 2016 významně ovlivnil pokles cen obilovin o 13,3 %, brambor o 20,5 % a olejnin o 1,7 %.  
    
U čerstvé zeleniny bylo vykázáno snížení cen o 35,3 %, ovoce vykázalo zvýšení, a to o 2,6 %.

V živočišné výrobě, ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, ceny všech sledovaných druhů jatečného skotu vykázaly pokles o 0,2 %. Ke snížení cen došlo u jalovic jatečných v živém o 5,1 %, u krav jatečných v živém o 0,8 %, u telat jatečných v živém o 3,9 % a u mléka o 2,8 %. Zvýšení cen bylo vykázáno u býků jatečných v živém o 0,8 % a u prasat jatečných v živém o 13,5 %.

Ceny výrobců potravin a pochutin od začátku roku proti stejnému období předchozího roku stagnovaly. Snížení cen bylo vykázáno u mlýnských a škrobárenských výrobků a škrobů o 5,3 %, u upraveného a konzervovaného ovoce, zeleniny o 6,9 %, u pekařských výrobků a těstovin o 0,8 % a u rostlinných a živočišných olejů a tuků o 1,7 %. Růst cen byl naopak vykázán u mléčných výrobků o 2,6 % a u konzervovaného masa a masných výrobků o 2,2 %.
    
Na základě ‚Zákona ze dne 13. ledna 2016, kterým se mění zákon č. 395/2009 Sb., o významné tržní síle při prodeji zemědělských a potravinářských produktů a jejím zneužití‘ došlo u části výrobců k zahrnutí ročních bonusů do měsíčních cen.

Zvýšení spotřebitelských cen potravinářského zboží ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku je 3,5 %. Ke zvýšení cen došlo u masa o 1,5 %, u mléka, sýrů a vajec o 5,2 %, u pekárenských výrobků, u obilovin o 2,9 %, u olejů a tuků o 7,4 %, u zeleniny o 8,1 % a u ryb o 5,6 %. Ke snížení cen došlo u ovoce o 3,7 % a u brambor o 15,2 %.
    


Metodické vysvětlivky

    
Komentář     

Tabulková část
     
Tab. 1 Indexy cen zemědělských výrobců     

Tab. 2 Indexy cen průmyslových výrobců za potravinářské výrobky     

Tab. 3 Indexy spotřebitelských cen potravinářských výrobků     

Tab. 4 Porovnání průměrných cen zemědělských výrobků, cen průmyslových výrobců a spotřebitelských cen u vybraných druhů výrobků     

Tab. 5 Průměrné ceny vybraných zemědělských výrobků podle krajů     

Tab. 6 Průměrné ceny vybraných zemědělských výrobků     

Tab. 7 Průměrné ceny průmyslových výrobců vybraných potravinářských výrobků     

Tab. 8 Průměrné spotřebitelské ceny vybraných druhů zboží

Informace ze dne 30. 1. 2017 ke stažení

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz