InfoZprávyAgrární komora ČR

Informace z jednání představenstva AK ČR 2. září 2020

04. 09. 2020

Druhé jednání nového představenstva AK ČR se uskutečnilo ve středu 2. září 2020 v zasedací místnosti Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.v.i. v pražské Uhříněvsi. Jednání zahájil krátkým představením VÚŽV, v.v.i. docent Petr Homolka, který v rychlosti představil činnost a zaměření VÚŽV. Jednání se zúčastnil ministr zemědělství Miroslav Toman, náměstek pro řízení sekce zemědělství a potravinářství Jindřich Fialka a náměstek pro řízení Sekce pro fondy EU, vědu, výzkum a vzdělávání Pavel Sekáč. Jednání představenstva předcházelo jednání prezidia. Ministr zemědělství Miroslav Toman a přítomni náměstci poděkovali zemědělcům za dobré zvládnutí složité situace, do které se zemědělci a potravináři dostali kvůli koronavirové pandemii, a informovali o aktuálních prioritách ministerstva, které směřují k maximální podpoře sektoru a obhájení role zemědělství ve společnosti nejen s ohledem na případné zhoršení nákazové situace a opakování problémů se zásobováním.

V tomto ohledu rezort reflektuje mediální podporu sektoru ze strany prezidenta AK ČR a členů prezídia a představenstva, které se v tuto chvíli snaží ještě více seznámit širokou veřejnost s aktuálními problémy v zemědělství a upozorňovat na strategickou roli odvětví. Ministr zemědělství Miroslav Toman ocenil také příspěvek nového vedení při jednáních s představiteli vlády, místních samospráv a zákonodárci o aktuálních prioritách a legislativě včetně rozpočtu rezortu pro rok 2021.


Mezi další témata, které diskutovalo představenstvo AK ČR a přítomní hosté, byla novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, budoucí nastavení SZP a aktuální stav vyjednávání včetně diskuze k délce přechodného období, přípravky na ochranu rostlin nejen v souvislosti s ambicemi tzv. Zelené dohody pro Evropu a aktuální komoditní problematika.


Ceny rostlinných komodit jsou momentálně stabilizované a očekává se na definitivní údaje o sklizni největších producentů a v okolních státech. U mléka očekáváme zastavení propadu ceny v souvislosti se zvýšenou poptávkou po mléku a mléčném tuku v následujících měsících.


U cen vepřového a drůbežího masa a vajec dochází k poklesu cen zemědělských výrobců, a to i přes narůstající spotřebitelské ceny. Stagnace cen byla zaznamenána také u ovoce, zeleniny a brambor z důvodů přebytku na jednotném trhu a levných dovozů z okolních států s vyšší mírou podpory producentů.


Vzhledem k blížícím termínům jednání v PSP PČR a schvalování zákonů týkajících se zemědělců a potravinářů a očekáváné redukci podpor zemědělství na národní i evropské rovině představenstvo odsouhlasilo termín demonstrace za rovné podmínky pro zemědělce v rámci celé EU, která se uskuteční dne 15. září 2020 na Malostranském náměstí. Dalším důležitým tématem byla shoda celého představenstva ve společné koordinaci propagace tuzemské produkce s Potravinářkou komorou ČR a Zemědělským svazem ČR. Za tímto účelem bylo schváleno usnesení doporučující mimořádný příspěvek na propagaci v doporučené minimální výši 10 tisíc korun na OAK, případně členské společenstvo.


Vzhledem k nejasné nákazové situaci a nepředvídatelnosti opatření jako je rušení akcí nad určitý počet osob se všichni přítomní členové představenstva jednohlasně usnesli o zrušení Agrárního plesu 2021. Ředitel úřadu Václav Suchan přítomné členy představenstva a předsedovi dozorčí rady informoval o dosavadním průběhu hospodaření AK ČR v roce 2020. Podrobnosti budou součástí zápisu.
V návaznosti na avizovanou aktualizaci složení komoditních rad a komisí v souvislosti s ustanovením nového představenstva AK ČR bylo představenstvem schváleno nové složení Komoditní rady pro vejce a drůbeží maso; Komoditní rady pro mléko a hovězí maso; Komoditní rady pro mák; Komoditní rady pro obiloviny a olejniny; dál také aktualizované složení Ekonomické komise a Myslivecké komise a obnovení činnosti komoditní rady pro obnovitelné zdroje energie. Příští jednání představenstva AK ČR je plánováno na 21. 10. do Olomouce.

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Akce AK:
25. Září
FLORIA PODZIM - BONSAJE 2020 více ›
25. Září
AKCE ZRUŠENA: Manažerský večer zemědělců, potravinářů a venkova Kraje Vysočina s odborným seminářem více ›
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Odborný seminář PK ČR - Aktuální novinky z oblasti potravinářské legislativy více ›
30. Září
Zaměstnávání cizinců v zemědělství více ›
Akce škol:
9. Říjen
Regionální výstava ovoce a dny otevřených dveří více ›
10. Prosinec
Vánoční výstava více ›


Dnes se konájí 2 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz