Když je v zemědělství hokej

InfoZprávyZemědělstvíRostlinná výroba vloženo: 16. 05. 2019


Květen se v České republice nese vždy ve znamení dvou fenoménů, řepky a hokeje. Polemizování nad řepkou, její politizování a spřádání různých nepravdivých teorií, polopravd a mýtů vydrží obvykle do doby, než řepka odkvete. V červnu už ji většina samozvaných zemědělských expertů z internetových diskuzí a facebookových příspěvků na poli ani nepozná. Podobně je to i s hokejem. 

Jepičí život mívá totiž i hokejová mánie. Ta obvykle trvá do doby, než vypadneme ve čtvrtfinále, což se v posledních letech začíná stávat s železnou pravidelností. Doby, kdy budeme rádi alespoň za postup mezi nejlepších osm, snad ještě jako v sousedním Slovensku nepřišly, přesto se již několik let mluví o tak zvaném „medailovém suchu“ (poslední medaili, bronz, jsme získali v roce 2012).

Sucho je v posledních letech také tématem číslo jedna v rubrice zemědělství. Stejně jako u hokeje se i tady usilovně hledá příčina. Zatímco odborníci z ledových ploch se ne vždycky shodnou na příčině (špatná práce s mládeží, zrušení hokejových tříd, klesající kvalita nejvyšší soutěže), shodnou se rozhodně na tom, co je třeba dělat, to je dohnat konkurenci. K tomu je podle nich zásadně změnit nejenom přístup k mládežnické přípravě, tréninkům, ale také myšlení samotných hráčů. V zemědělství se nejenom odborníci často neshodnou nejenom na příčině, ale neshodnou se ani na tom, co se suchem dělat. Někdo chce vybudovat 70 tisíc rybníků, někdo chce stavět velké přehrady, někdo chce rozparcelovat velké půdní bloky a do polí vrátit remízky, někdo sází na posílení živočišné výroby. Často se pak chováme, jako by jen jediný přístup byl ten správný.Stejně jako v hokeji nestačí jenom nabrousit lépe brusle, koupit nové hokejky, nebo jenom začít trénovat s olověnou vestou, ani v zemědělství nelze řešení vsadit na jednu kartu. 

Stejně jako v hokeji se nicméně vkrádá důležitá otázka: „Kdo to zaplatí?“. Jestli chceme po zemědělcích výsledky, musíme jim k tomu poskytnout podmínky. Nemůžeme se hokejistům divit, že místo přechodu do útoku a do obrany v pěti hráčích honí puky po rozích a hrají na jistotu, stejně jako se nemůžeme divit, že zemědělci pěstují řepku, kterou s jistotou prodají. Proto by se nejen nemělo zapomínat na důležitost přípravy, kterou je třeba maximálně podpořit (změna osevních postupů, podpora živočišné výroby, podpora meziplodin, krajinných prvků atd.), ale především na koncovku, kterou je v zemědělství odbyt. Již dlouho hovoříme o tak zvaném marketingovém fondu na propagaci domácí produkce, a o tom, že v sousedním Rakousku by si tamní zákazník nekoupil nic, na čem není rakouská vlajka. To není jen o nějakém nehmatatelném vlastenectví, to je výsledek práce AMA, rakouské marketingové agentury, která je dceřinou společností tamní agentury platební.

O této skutečnosti a mnoha dalších relace „Přelet nad řepkovými lány“ v pořadu Reportéři ČT (https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/?index) pomlčela. Čeští zemědělci by také raději pěstovali Zwiebel a Kartoffeln, ale vzhledem k tomu, že se na pultech tuzemských obchodů často prodává cibule ze Španělska či Itálie a brambory z Maroka či Egypta, dlouho by se neuživili. Navíc řepka nemá využití jen v biopalivech (jak často tvrdí média), ale také v potravinářském průmyslu nebo jako krmivo hospodářských zvířat (alternativa sóji). Na potraviny jdou až dvě třetiny naší produkce .Navíc, jak zmiňuje rakouský sedlák z reportáže ČT, na malých políčcích se řepku dělat (i kvůli tlaku škůdců) nevyplatí. I proto ji najdeme v mnohem větší míře v Evropě lokálně tam, kde jednoduše větší lány jsou (sever a východ Německa, sever Francie,Rumunsko, Bulharsko). Najdeme ji třeba i v Kanadě, která je nejen po Evropské unii největším producentem řepky, ale také nabízí to, co Česká republika, srovnatelné klima (padesátá rovnoběžka) a větší scelené plochy.

A jsme zpátky u hokeje, Kanada je totiž jeho kolébkou, mistrovství světa tam nikoho nezajímá (mají svoji NHL), stejně jako nikoho ze židlí nezvedá řepka. Možná je to tím, že tamní premiér (Justin Trudeau) se před předsednictvím kanadské vládě živil jako lyžařský instruktor a suplující učitel a těžko si ho spojovat s kteroukoli polní plodinou, možná je to tím, že jim mimo hokeje nezbývá na nic jiného čas (možná pro to nás tak lehce porážejí).

V minulosti jsem srovnával současnou západní společnost se starověkým Římem před jeho zánikem. V tom se pozdní císaři, aby zabránili sociálním bouřím, a plebejci jim příliš nekoukali do karet, řídili základním pravidlem, které platí dodnes: „panem et circenses“, chléb a hry. Dnes už sice nepozorujeme gladiátory v souboji na život a na smrt, ani rekonstrukci námořních bitev v pro tuto příležitost zatopeném Koloseu, ale máme média, televizi a internetové diskuze, nebo právě třeba ten hokej. Co se ale stane, až nebude chléb? Julius Caesar ho dokonce rozdával prostému lidu zdarma, nejen, aby si ho naklonil, ale aby podpořil pekaře a zemědělce a občanům Říma odpadla starost péci si chléb vlastní a mohli se tak věnovat dalším činnostem. Dnes máme nepřímou podporu dostupnosti potravin pomocí často tolik proklínaných zemědělských dotací. Na řepku žádné přímé dotace (na rozdíl od mýtu, který koluje internetem) neexistují, ale za to je řepka dobrou předplodinou pro obiloviny (pokud by na ní zemědělci nevydělali, nepěstovali by ji) a svým dílem tak přispívá i k tomu, abychom chléb na stolech měli. To a mnoho dalšího by si měli uvědomit všichni odborníci, kteří komentují něco, v čem mají sami hokej.  Třeba si mohou po vypadnutí české reprezentace přečíst toto: http://www.akcr.cz/data_ak/19/a/Repka2019.pdf

Jan Doležal, tajemník AK ČR  

logo Agrární komora ČR

Delegáti 32. sněmu, konaného dne 25. 5. 2023, v Olomouci,
opětovně zvolili za svého prezidenta,
Ing. Jana Doležala více zde

Informace/fotografie z akcí a vystoupení prezidenta
naleznete zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz
Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


+420 296 411 180
sekretariat@akcr.cz
Mapa jak k nám

Cookies
Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2024 - AK ČR | vyroba-www.cz