Krajská informační střediska nejsou zbytečná, i když to tvrdí NKÚ

InfoZprávyAgrární komora ČR vloženo: 03. 08. 2016


Tisková zpráva Agrární komory České republiky - Agrární komora ČR se důrazně ohrazuje proti tvrzení NKÚ, že Krajská informační střediska (KIS) jsou zbytečnou institucí a jejich činnost není pro zemědělce v krajích žádným přínosem. Opak je pravdou, jen za poslední rok zorganizovaly KIS v jednotlivých krajích například několik desítek seminářů o dotacích v zemědělství, kterého se zúčastnily tisícovky zemědělců – žadatelů o dotace v celé republice.

Informace, které z nálezu NKÚ zazněly, jsou vytržené z kontextu a neposkytují reálný obraz aktivit jednotlivých KIS, jejichž činnost je široká a proaktivní směrem k odborné i široké veřejnosti. K těmto činnostem patří mimo jiné i další desítky seminářů na aktuální témata, opatřeními Programu rozvoje venkova počínaje, přes nitrátové směrnice až po informační semináře o dalších aktuálních legislativních předpisech, jako je například zákon o potravinách či jednotlivé oborové vyhlášky.


V každém kraji jsou pak zpracovávány pravidelně Informační magazíny, které přehledně a uceleně informují zemědělce, potravináře, místní akční skupiny, zastupitele a další zájemce, o novinkách, dotacích, seminářích, nařízeních, zákonech apod. Tedy informace, které se samozřejmě dají získat i z jiných zdrojů, ale rozhodně s daleko větší námahou a obrovskou časovou náročností. Tento informační servis je zpravidla distribuován elektronicky do mailových schránek všem členům KIS a je zveřejňován i na příslušných webových stránkách každého krajského střediska. Kdokoliv, kdo chce být takto pravidelně a komplexně informován o tom, co se děje v zemědělství a potravinářství se může samozřejmě stát členem KIS. Stačí jen vyplnit přihlášku a členství je zdarma. Nejde tedy o službu pro vybrané jedince, ale pro všechny, kdo se o tuto problematiku zajímají.


Krajská informační střediska se ale nesoustředí jen na zemědělskou a podnikatelskou veřejnost, ale cílí i na veřejnost širší. Mnohé KIS pořádají dny otevřených dveří pro děti ze základních a středních škol, organizují besedy se žáky, studenty a širokou veřejností na téma zemědělství s poznáváním hospodářských zvířat, zemědělských plodin, fungováním potravinového řetězce atd. Veřejnost tak má díky činnosti KIS možnost seznámit se daleko více se zemědělstvím a zpracováním zemědělské produkce. A to je zvláště v dnešní době, kdy bojujeme o potravinovou soběstačnost ČR i o radikální snížení naší závislosti na dovozech potravin, velmi důležitá činnost.


V této souvislosti  je tedy potřeba zdůraznit, že KIS, které vznikly již roce 2005 v každém kraji České republiky, jsou prakticky jedinými poskytovateli informací, kteří své služby poskytují zdarma a nediskriminačně, tedy všem zemědělcům bez ohledu na jejich „příslušnost“ k té či oné nevládní organizaci. Ovšem, podle vyjádření NKÚ jsou tato střediska nepotřebná a jejich funkci by měly plnit jiné, již existující instituce. Zajímalo by nás ovšem, jaké, již existující instituce budou poskytovat informační servis a vzdělávání pro širokou veřejnost (nejen svým členům), a to výhradně bezúplatně.


Ani MZe, ani SZIF nemá na organizování takovýchto akcí ani kapacity ani personální zajištění, a je tedy více než logické, že se těchto akcí ujme instituce, která má největší znalost regionu a zemědělců v něm – Krajské informační středisko. Jakákoliv jiná cesta, jak dostat aktuální a potřebné informace k zemědělcům, by byla přinejmenším mnohem složitější a nepochybně také podstatně dražší.


Ostatně, podíváme-li se právě na peníze, pak NKÚ ve své zprávě uvedlo, že Krajská informační střediska stála za období 2007 – 2014, tedy za posledních 8 let, více než 45 milionů korun. Pokud ovšem tuto částku vydělíme 8 lety, vyjde nám suma 5,6 milionů korun na rok. A pokud tuto částku dále vydělíme 13, což je počet Krajských informačních středisek v ČR, vyjde nám výsledek 432.692 Kč. A z toho necelého půl milionu financuje každé jednotlivé informační středisko zaměstnance, nájem a vybavení kanceláře, telefon, organizaci seminářů, propagační akce apod. Obáváme se, že mnohým, NKÚ zmíněným, jiným institucím, by taková částka stačila s bídou na měsíční provoz.

Více informací:
Ing. Dana Večeřová, ředitelka marketingu a komunikace
tel.: 296 411 184, 602 704 859
e- mail: vecerova@foodnet.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz