Letos degustátory nejvíce zaujaly šťavnaté odrůdy jablek

InfoZprávyZemědělstvíRostlinná výroba vloženo: 11. 12. 2019


10.12.2019 - Tisková zpráva – Nejlepší hodnocení získaly šťavnaté odrůdy jablek s křehkou konzistencí dužniny a navinule sladké chuti. To vyplývá z organoleptického hodnocení od 140 degustátorů, které proběhlo v Lysicích. Hodnocena byla kolekce 44 odrůd vypěstovaných na zkušební stanici ÚKZÚZ v Lysicích, které jsou předmětem odrůdových zkoušek.

Smyslové (organoleptické) hodnocení odrůd jablek, které ÚKZÚZ pravidelně organizuje opět proběhlo za vysoké účasti hodnotitelů z řad šlechtitelů, pěstitelů, školkařů a dalších významných specialistů oboru. Tentokráte specialisté ÚKZÚZ vybrali zajímavý sortiment 22 hybridů a 22 mutací převážně Evropsky chráněných odrůd jabloní zapsaných do evropské databáze chráněných odrůd (EDPV). Odrůdy mutací byly získány před několika lety z odrůdových úřadů ležících převážně v mírném pásmu států Evropy, rovněž také Ameriky, Asie a Austrálie. Jednalo se o 26 zahraničních a 18 českých odrůd.

Do loňského roku byly do degustace zařazovány v naprosté většině případů pouze české odrůdy a zahraniční pouze jako srovnávací standardní odrůdy. Letos byly do kolekce zařazeny jen odrůdy, které byly pro daný týden hodnocení konzumní zralosti. Účelem bylo porovnávání vlastností dužniny a slupky plodů nových odrůd se standardními odrůdami, které se na naší zkušební stanici v Lysicích každoročně testují a slouží k popisu odrůd.

Z českých novinek byly zařazeny do hodnocení Rubín Spur, Reluga, Semira a sloupcovitá UEB 4848/4. Ze zahraničních 2 mutace Fuji, dále Rafzubin, Rubinette Rosso a Nicogreen (mutace Golden Delicious), Bel-El, Elrosa a Valstar (mutace Elstar), Braebrite a Hidala (mutace Braeburn), Annaglo a Jugala (mutace Gala), Pigloma (mutace Gloster) a Šampion Arno ( polská mutace odrůdy Šampion).

Nejvíce degustátory oslovily odrůdy šťavnaté, s křehkou konzistencí dužniny a navinule sladké chuti. Je však nutno konstatovat, že soubor odrůd měl oproti většině předešlých ročníků plody s tlustší slupkou, výraznou kyselostí a jen s průměrnou celkovou chutností, což odpovídá letošnímu průběhu počasí ve vegetačním období.

V 1. desítce nejlépe hodnocených odrůd se umístilo 6 českých (4 kříženci včetně odrůdy Rubín a 2 mutace Rubínu) a 4 zahraniční mutace. Nejvíce chutnala odrůda Sirius, která mívá výborné chuťové vlastnosti delší dobu skladování (2-3 měsíce). Jedná se o rezistentní odrůdu proti napadení strupovitostí. Na 3. místě se umístil Admirál s bílou dužninou a vynikající chutí. Na 2. a 5. místě skončily nejsladší odrůdy souboru, tedy mutace odrůdy Fuji. Původní odrůda u nás donedávna nedozrávala. Vlivem oteplování a suchých letních dnů mají jakékoliv mutace jabloní výhodu ačkoliv tále rozhodujícím faktorem je dostatek vody v půdě. Pro pozdně zrající odrůdy mají kvalitativní vliv i podzimní mlhy.

Budoucnost ve zkoušení nových odrůd jabloní vidíme v nutnosti zakládání pokusů s využitím moderních pěstitelských technologií (kapková závlaha, protimrazová a protikroupová ochrana ad.). ÚKZÚZ se bude soustředit na rozšiřování živé kolekce o nové světové a tuzemské odrůdy, snižování pracnosti moderní metodikou řezu a další opatření, která zkvalitní, avšak zároveň usnadní cestu k co nejobjektivnějším výsledkům.

Ivana Kršková, tisková mluvčí

Výsledky organoleptického hodnocení odrůd jablek 2019 (PDF, 128 KB)

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz