Mimořádná opatření rozšířena také o soukromé skladování vepřového masa

InfoDotaceSpolečná organizace trhu vloženo: 09. 12. 2015


Praha 8. prosince 2015 – V souvislosti s ruským embargem, které se týká zákazu dovozu některých rostlinných a živočišných komodit z Evropské unie, byla již v létě loňského roku vyhlášena mimořádná podpůrná opatření. Jejich cílem je zmírnit dopady krize na výrobce a distributory v rámci dotčených sektorů. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) jako administrátor žádostí informuje, že v rámci záchranné
sítě bude znovuumožněno  soukromé  skladování vepřového masa.
SZIF začne přijímat žádosti od 4. ledna 2016.

S ohledem na negativní situaci a vývoj na trhu s vepřovým masem bude znovu zahájena podpora soukromého skladování vepřového masa, která byla ukončena 8. května 2015.
Od 4. ledna 2016 bude SZIF přijímat žádosti o podporu soukromého skladování vepřového masa na ještě neuskladněné produkty v minimálním množství 10 t u vykostěných produktů a 15 t u ostatních produktů.
Délka skladování bude 90, 120 nebo 150 dnů.
Podmínkou ze strany žadatele pro uvedené opatření je složení jistiny ve výši 20 % fixní částky podpory.
Zákaz dovozu vybraných zemědělských produktů do Ruské federace způsobuje přetlak na unijním trhu, čímž dochází k ovlivnění cen dotčených komodit. Bylo tedy třeba nastolit kroky, které zmírní újmu některých exportérů a producentů. První mimořádná opatření se týkala sektoru ovoce a zeleniny, později byla rozšířena na odvětví mléčných výrobků, které je zasaženo sankcemi nejvýrazněji, a nejaktuálnější opatření bude zaměřeno na soukromé skladování vepřového masa.
V současné době stále probíhají opatření k podpoře soukromého skladování másla, sušeného odstředěného mléka (SOM) a sýrů. Doposud bylo v ČR podáno 9 žádostí o podporu soukromého skladování SOM a byla vyplacena podpora ve výši téměř 800 000 korun.
Dalším opatřením v rámci záchranné sítě je výroba másla a SOM pro intervenční nákup, ale žadatelé v ČR prozatím toto opatření nevyužili.
Mimořádná opatření se týkají také ovoce a zeleniny.
Je možné zažádat o stažení produktů z trhu, nesklízení nebo sklízení nezralých produktů.
Za letošní rok bylo SZIF doručeno 13 předběžných oznámení/žádostí o provedení kontroly na místě, přičemž se všechna týkala opatření nesklizení a v naprosté většině se jednalo o jablka.
Po provedených kontrolách na místě je aktuálně uznáno 445,2 t podporovaných produktů.
Podrobné informace a podmínky k žádostem o uzavření smlouvy pro zájemce o soukromé skladování vepřového masa budou zveřejněny v závislosti na publikaci nařízení Komise (EU) na webových stránkách www.szif.cz v sekci Společná organizace trhu nejpozději v týdnu před vánočními svátky.


Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz