Mimořádná rostlinolékařská opatření pro ochranu révy vinné

InfoLegislativaRostlinná výroba vloženo: 16. 05. 2022


13.5.2022 - Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) vydal nařízení o mimořádných rostlinolékařských opatřeních k ochraně proti šíření závažné choroby révy vinné – fytoplazmovému zlatému žloutnutí révy, která se šíří hmyzem, zejména křískem révovým.

V rámci průzkumu ÚKZÚZ, zaměřeného na závažné choroby révy ve vinařské oblasti Morava, byl potvrzen výskyt škodlivého organismu fytoplazmy zlatého žloutnutí révy (Gapevine flavescence dorée fytoplasma - GFDP).

Podle prováděcího nařízení Komise (EU) 2019/2072 je  tato choroba zařazena mezi karanténní škodlivé organismy. Její výskyty byly potvrzeny v katastrech Bulhary (Břeclavsko), Perná (Mikulovsko) a Oleksovičky (Znojemsko).   

V České republice se jedná o první výskyt této choroby révy. Zlaté žloutnutí révy se šíří prostřednictvím hmyzu a jejím hlavním přenašečem je křísek révový (Scaphoideus titanus). 

Při výskytu kříska révového ve vinicích dochází rychle ke značným   hospodářským škodám. Výnosy se mohou dramaticky snižovat, snižuje se vitalita rostlin. V případě, že se neprovádí ošetřování proti přenašečům, se počet napadených rostlin může zvýšit každoročně desetkrát a může brzy dosáhnout 80–100 %.  

Vzhledem k riziku ohrožení vinohradů a produkce vína ve vinařské oblasti Morava přistoupil ÚKZÚZ k vydání mimořádných rostlinolékařských opatření, nezbytných pro zamezení jejího šíření. Opatření platí pro pěstitele révy v produkčních vinicích, pěstitele rozmnožovacího materiálu révy i majitele pozemků s divoce rostoucí révou, a to v pouze v konkrétně vymezených územích.  

Mapové podklady s vyznačením zamořených zón, vymezených území (zamořená zóna plus nárazníková zóna) a tabulkami s výčtem pozemků, zasahujících do zamořené a nárazníkové zóny, jsou přílohou jednotlivých nařízení. Rozsah vymezených území je dostupný rovněž v rámci veřejného půdy - LPIS (pod vrstvou „MRO“). 

O nařízených opatřeních byly informovány orgány ochrany přírody a krajiny. Upozorňujeme pěstitele révy včetně majitelů pozemků s divoce rostoucí révou na současnou povinnost dodržení ustanovení zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. 


Přílohy:

Fytoplazmové zlaté žloutnutí révy

Křísek révový

Nařízení ÚKZÚZ - Grapevine flavescence dorée phytoplasma (GFDP) _ oblasti neprosté GFDP 

Nařízení ÚKZÚZ - Grapevine flavescence dorée phytoplasma (GFDP) _ nárazníková zóna Perná 

Nařízení ÚKZÚZ - Grapevine flavescence dorée phytoplasma (GFDP) _ nárazníková zóna Oleksovičky 

Nařízení ÚKZÚZ - Grapevine flavescence dorée phytoplasma (GFDP) _ nárazníková zóna Bulhary 

Ivana Kršková, tisková mluvčí

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz