Ministerstvo zveřejnilo Zásady pro poskytnutí kompenzací za jarní mrazy, ovocnáři o ně budou žádat ve dvou fázích

InfoZprávyZemědělstvíEkonomické zpravodajství vloženo: 18. 10. 2016


18.10.2016 – Podmínky, za kterých mohou ovocnáři získat kompenzaci škod způsobených jarními mrazy, dnes zveřejnilo Ministerstvo zemědělství. Na peníze mají nárok pěstitelé, kteří kvůli mimořádně nepříznivému počasí ztratili víc než 50 % svých obvyklých tržeb, jakých dosahovali v posledních třech letech. Celkem se mezi ně rozdělí 133 milionů korun.

„Ovocnáři, kteří přišli letos na jaře kvůli mrazům o polovinu až tři čtvrtiny obvyklých tržeb, od nás dostanou patnáct procent svých obvyklých nákladů. Pokud doloží, že měli ztráty ještě větší, vyplatíme jim jako odškodné až čtvrtinu nákladů,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

O peníze budou moci ovocnáři žádat ve dvou termínech. Pěstitelé letních druhů ovoce, tedy broskví, meruněk, třešní, višní, švestek, rybízu a jahod, budou žádosti moci podávat již na konci listopadu. Pěstitelé jablek a hrušek pak v návaznosti na termín ukončení prodeje letošní sklizně na jaře příštího roku.

„Snažíme se tak pěstitelům letního ovoce umožnit čerpání podpory v co nejkratším možném termínu. Kompenzace ovocnářům poskytujeme i proto, že se v České republice, s výjimkou pěstitelů jahod, nemohou pojistit proti mrazům. Sami tak nemají šanci zmírňovat následky, které na jejich úrodě způsobí výjimečně chladné počasí,“ uvedl ministr Jurečka.

Konečná výše a sazby podpor budou v jednotlivých podprogramech upraveny podle celkového počtu přijatých žádostí. Pěstitelé letního ovoce mohou prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu podávat žádosti od 28. listopadu do 9. prosince 2016. Pěstitelé jablek a hrušek pak od 3. do 13. dubna 2017.

Spolu se Zásadami budou v nejbližší době na webových stránkách Ministerstva zemědělství a SZIF uveřejněny také modelové příklady výpočtu dotace, na kterých si budou moci prakticky vyzkoušet stanovený postup prokazování škody a výpočet požadavku na dotaci.

Zásady jsou zveřejněny na: http://eagri.cz/public/web/mze/dotace/narodni-dotace/zasady-zemedelstvi-potravinarstvi/zasady-pro-rok-2016/zakladni-informace/zasady-kterymi-se-stanovuji-podminky-pro-2.htmlMarkéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz