Ministr Jurečka: Konkurenčními výhodami České republiky ve výrobě a zpracování základních komodit jsou poloha a klimatické podmínky

InfoZprávyPotravinářstvíKvalita vloženo: 17. 02. 2016


17.2.2016 – Větší zájem než před dvěma lety projevili vystavovatelé o mezinárodní potravinářské veletrhy Salima, které dnes začaly v Brně. Jubilejního 30. ročníku se účastní vystavovatelé z 36 zemí, poprvé z Bulharska a z Kambodži. Počet vystavujících firem je o pět procent vyšší než v roce 2014, téměř 800. Stánek má na výstavišti i Ministerstvo zemědělství, které tradičně přebírá nad veletrhem záštitu. MZe je také spolupořadatelem dnešní mezinárodní konference Food Forum na téma Konkurenceschopnost evropského trhu s potravinami.

„Potravinářství a zemědělství patří k nejperspektivnějším oborům. Vzhledem k tomu, že má žít v roce 2050 na naší planetě podle odhadů 9 miliard lidí, bude nutné na tuto situaci reagovat. Některé regiony budou mít problém se zajištěním potravinové soběstačnosti. Česká republika má podle mě velkou příležitost uplatnit svoje konkurenční výhody ve výrobě a zpracování základních komodit, a to je poloha a klimatické podmínky. Tyto komodity bychom mohli nabídnout na globálním trhu,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Postupně dosáhnout potravinové soběstačnosti v základních komoditách, které lze v ČR produkovat, a vytvořit tím nová pracovní místa na venkově, je jednou z priorit MZe. Stejně jako podpora kvalitních domácích výrobců a producentů. K tomu mají pomoci i dotační programy Společné zemědělské politiky a Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu.

V souvislosti s proexportní politikou hovořil ministr Marian Jurečka o nové podpoře účasti na mezinárodních veletrzích a výstavách. „Dotace poskytujeme například firmám účastnícím se zahraničních veletrhů či výstav, kterých se naše Ministerstvo oficiálně neúčastní. A kromě příspěvku na zaplacení výstavní plochy, registračního poplatku a jedné zpáteční letenky pomůžeme firmám zaplatit výstavbu stánku,“ uvedl ministr Jurečka.

Ministr zmínil i výsledky agrárního zahraničního obchodu ČR za rok 2015. „Jeho obrat se opět meziročně zvýšil, a to jak v důsledku růstu objemu vývozu, tak i dovozu. Vývoz přitom v meziročním srovnání rostl již pátým rokem po sobě rychleji než dovoz. Díky tomu opět klesl schodek, a to na 18,4 miliardy korun. Výsledky jsou o to cennější, že jsme řešili ruské embargo na dovoz potravin z EU a konkurenci zboží z ostatních unijních zemí,“ řekl ministr.

Podle absolutních údajů dosáhl vývoz 201 mld. Kč (zvýšení proti roku 2014 o 20,7 mld. Kč), dovoz 219,4 mld. Kč (zvýšení proti roku 2014 o 19,4 mld. Kč).

Veletrhy Salima, které se konají jednou za dva roky, potrvají do 20. února.Hynek Jordán
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz