Ministr Jurečka v Libereckém kraji: K zadržení vody pomohou nejen rybníky a mokřady, ale i větší přehradní nádrže

InfoZprávyVodní hospodářství vloženo: 21. 09. 2015


21.9.2015 – Řešení problematiky nadměrného sucha a omezení jeho negativních dopadů, dotační programy na budování závlah a zadržování vody v krajině jsou hlavními body pracovní cesty ministra zemědělství Mariana Jurečky do Libereckého kraje. Ministr jedná s hejtmanem Martinem Půtou a s náměstkem hejtmana pro resort životního prostředí a zemědělství Josefem Jadrným. Na programu je také návštěva Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant a zemědělské společnosti ZETKA Strážník.

„Ministerstvo zemědělství v rámci koncepce pro boj se suchem má připravit sadu opatření, která zadrží vodu v krajině. Nejprve ale musíme určit nejohroženější oblasti a prověřit, jaké jsou možnosti. Lokální zadržení vody v krajině pomocí rybníků a mokřadů nebo snaha o posílení retence v půdě jsou nutné kroky, ale k zabezpečení objemů vody pro standardní hospodářské využívání a k udržení dostatečných minimálních průtoků je nezbytné vytvořit akumulaci ve větších přehradních nádržích s kapacitou na překlenutí déle trvajícího sucha,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Hospodaření s vodou na území Libereckého kraje se již v minulosti řešilo soustavou přehradních nádrží Harcov, Bedřichov, Fojtka, Mlýnice, Mšeno, Souš, Josefův Důl, které se mnohokrát osvědčily při manipulaci s přirozeným odtokem již v horském masívu. Aktuálně se proto na základě těchto pozitivních zkušeností prověřují podmínky k dokončení celého projektu dostavbou převodů z Jeleního potoka a z nádrže Bedřichov do vodárenské nádrže Josefův Důl. To by prakticky znamenalo podchycení většiny vodních zásob v centrální části Jizerských hor.

Ministr Jurečka dopoledne navštívil Střední školu hospodářskou a lesnickou ve Frýdlantu, kde diskutoval se studenty a se zástupci vedení školy o významu zemědělského vzdělávání. „V současné době je malý zájem o studium zemědělských oborů, a proto považuji za nutné zatraktivnit tyto obory a motivovat žáky, aby si zvolili toto krásné, ale náročné povolání. Jedna z možností je podpora propagace zemědělských oborů, propagace soutěží odborných dovedností žáků zemědělských, zahradnických, chovatelských, rybářských, lesnických a potravinářských oborů“, uvedl ministr Marian Jurečka.

Zemědělská společnost ZETKA Strážník, jehož prohlídkou ministr Marian Jurečka pracovní cestu Liberecka zakončí, se zaměřuje na pěstování obilovin na výrobu krmných směsí, pšenice, řepky a sladovnického ječmene a také na chov skotu a výrobu mléka. Významným doplňkem zemědělské činnosti je provoz lomu.

Hynek Jordán
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz