InfoZprávyZemědělstvíSZP

Ministr Toman v Bruselu: Diskuze o SZP se posunula, návrh ale stále není zcela jasný a srozumitelný

20. 11. 2018

19.11.2018 - Tisková zpráva – Některé povinnosti plynoucí z navrhovaných pravidel Společné zemědělské politiky (SZP) po roce 2020 jsou podle ministra zemědělství Miroslava Tomana nesplnitelné. Například povinnost odevzdat každoročně nejpozději do 15. února výkonnostní zprávu je podle něj pro národní platební agentury velmi zatěžující a prakticky nereálná. Ministr Toman dnes také jednal s německou ministryní výživy a zemědělství Julií Klöcknerovou a rumunským ministrem zemědělství a rozvoje venkova Petrem Daeou.

„Oceňuji, že jsme se v diskuzi o nové Společné zemědělské politice posunuli, stále však nejsem přesvědčený o tom, že nová pravidla budou jednodušší. Například povinnost zpracovat výkonnostní zprávu vždy do poloviny února je pro národní platební agentury téměř nesplnitelná. Pokud by se zpráva nemusela předkládat každý rok, mohlo by to být řešení. Platební agentury by se pak mohly soustředit na to podstatné. Tedy na to, aby zemědělci včas dostali vyplacené podpory,“ řekl ministr Miroslav Toman.

Další administrativní zátěž by členským státům přinesla také povinnost vypracování Akčních plánů nebo nová akreditace národních platebních agentur. Přechod ze současného nastavení na nový model implementace SZP má být podle ČR co nejhladší.

Ministři v rámci jednání Rady pro zemědělství a rybářství diskutovali rovněž o situaci na komoditních trzích. Ta je u většiny komodit v současné chvíli pod kontrolou, ČR však s obavami sleduje vývoj v sektoru cukru a vepřového masa.

„Po loňském zrušení výrobních kvót jsme svědky dramatického propadu cen cukru. Některé členské státy navrhují zavést plošnou podporu soukromého skladování. Toto opatření nepovažuji za řešení problému, ale jen za jeho odkládání. Dle mého názoru je však na místě přímá pomoc pěstitelům cukrové řepy,“ uvedl ministr Toman.

Dlouhodobě problematická je situace i na trhu s vepřovým masem. V ČR klesla výkupní cena za živá prasata na nejnižší úroveň od roku 2010 (27,29 Kč za kg živé hmotnosti). Producenti jsou tak nuceni prodávat za ceny nižší než výrobní náklady. „Vyzval jsem proto komisaře Phila Hogana, aby zavedl mimořádné cílené podpory, které by producentům cukrové řepy a vepřového masa kompenzovaly jejich kritickou situaci,“ doplnil Toman.

Rada jednala i o výzvách v oblasti zdraví rostlin. Podle ČR je zásadní zajistit dostatečnou odbornou kapacitu a finanční zdroje pro práci dozorových orgánů a také důsledně dodržovat preventivní opatření před zavlékáním a šířením nových škodlivých organismů rostlin.

„Na evropské zemědělce v posledních letech výrazně dopadlo omezení některých účinných látek na ochranu rostlin. U některých plodin se tak snížila nejen možnost účinné ochrany proti škodlivým mikroorganismům, ale i možnost předcházet vzniku rezistence střídáním účinných látek. Je tedy nutné zajistit vždy dostupnou alternativu,“ řekl ministr Toman.

Při jednání s německou ministryní Julií Klöcknerovou a rumunským ministrem Petrem Daeou hovořil o prioritách a možnostech spolupráce v rámci přípravy budoucí SZP.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

20. 05. 2019

EuroEuro25,765
DolarDolar23,073
LibraLibra29,405

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Zúčastníte se voleb do Evropského parlamentu ve dnech 24.-25.5.2019

počet hlasů: 592

Akce AK:
20. Květen
Zájezd se zemědělskou tématikou do Řecka více ›
22. Květen
Skokové závody ZZ-S* více ›
22. Květen
Konference: SZP po 2020 více ›
23. Květen
Tisková konference projektu Zrozeno v EU na téma: Jak poznat kvalitní vepřové maso více ›
24. Květen
Potravinářský trh Jičín (Potravina a potravinář roku Královehradeckého kraje) více ›
24. Květen
IRIS více ›
Akce škol:
30. Květen
Den otevřených dveří a blok odborných přednášek pro veřejnost více ›
4. Červen
Jak na marketing zemědělské školy - 2. workshop více ›
8. Červen
Víkend otevřených zahrad více ›
11. Červen
Jak na marketing zemědělské školy - 2. workshop více ›
21. Červen
Mladý včelař SŠHL Frýdlant více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz