InfoZprávyZemědělstvíSZP

Ministr Toman v Lucemburku: Některé návrhy nové SZP jsou příliš složité, musíme se zaměřit na přínosy zemědělství pro společnost

16. 10. 2018

15.10.2018 - Tisková zpráva – Zavedení definice tzv. „skutečného zemědělce“, které po roce 2020 navrhuje Evropská komise, není v souladu s ambicí zjednodušit Společnou zemědělskou politiku (SZP) a znamenalo by neúměrné zvýšení administrativní zátěže. Ministr zemědělství Miroslav Toman to dnes uvedl na jednání Rady ministrů zemědělství a rybářství EU v Lucemburku.

„Neustále všichni říkáme, že nová pravidla musí být podstatně jednodušší než ta současná. Proto nemohu souhlasit například se zavedením definice takzvaného skutečného zemědělce. Návrh by vedl k vyloučení zemědělců, kteří mají příjem i z dalších činností. Dlouhodobě přitom v České republice usilujeme, aby zemědělci diverzifikovali své podnikání, a snižovali tak rizika svého hospodaření,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

V loňském roce přitom byla obdobná definice tzv. aktivního zemědělce právě kvůli nadměrné administrativní zátěži v EU plošně zrušena.

„Zavedení skutečného zemědělce bych považoval za krok zpět. Podmínka by měla být pro členské státy dobrovolná. Měli bychom se spíše zaměřit na přínosy, které zemědělství přináší krajině a celé společnosti. Tedy na péči o půdu, vodu, zvířata a krajinu,“ uvedl ministr.

Flexibilita by podle české strany měla zůstat rovněž v zastropování přímých plateb nebo degresivitě. Ministři dále diskutovali o africkém moru prasat (AMP), který se v řadě evropských zemí rychle šíří. ČR již na opatření spojená s řešením nákazy vynaložila přes 300 milionů korun, a nákazu se tak podařilo udržet na relativně malém území.

„S obavami sleduji šíření nákazy v celé EU. Apeloval jsem na mé kolegy, ostatní ministry zemědělství, aby zintenzivnili své úsilí při boji s nákazou. Zastavit šíření afrického moru lze přitom pouze společnými silami. Bohužel i přes přijatá opatření se nákaza nadále šíří na velké vzdálenosti. Jednou z reálných cest je nepřímý přenos tepelně neopracovaným masem, Česká republika proto bude i dále komplexně monitorovat zásilky vepřového masa na přítomnost afrického moru prasat,“ řekl ministr Toman.

Zdůraznil také, že ČR je nadále připravená sdílet své zkušenosti. Pokud se šíření AMP nepodaří omezit a bude nadále hrozit opakované zavlečení nákazy, je ministr Toman připraven zavést mimořádná veterinární opatření. Ta by byla zaměřena na zásilky vepřového masa a tepelně dostatečně nezpracovaných produktů z něj původem ze zemí s výskytem AMP, a to jak v chovech států EU, tak ve třetích zemích.

Dalším tématem byla situace na trhu s cukrem po loňském ukončení režimu výrobních kvót. Důsledkem byl prudký nárůst produkce cukru v celé EU a pokles cen až na historická minima. Nejzranitelnějším článkem odvětví jsou přitom podle Tomana pěstitelé cukrové řepy.

„Spolu s dalšími kolegy jsem dnes vyzval Evropskou komisi, aby podpořila pěstitele cukrové řepy, kteří musí čelit finančním ztrátám nejen v souvislosti s propadem cen, ale i s následky letošního sucha,“ upozornil Toman.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

24. 04. 2019

EuroEuro25,730
DolarDolar22,950
LibraLibra29,730

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Zúčastníte se voleb do Evropského parlamentu ve dnech 24.-25.5.2019

počet hlasů: 332

Akce AK:
24. Duben
14. ročník Zemědělské olympiády žáků středních škol více ›
24. Duben
Potravinářský trh Jičín (Potravina a potravinář roku Královehradeckého kraje) více ›
24. Duben
Vzdělávací kurz pro odborné lesní hospodáře - Písek více ›
24. Duben
Řádná volební valná hromada Okresní Agrární komory Olomouc více ›
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol více ›
24. Duben
OASIS VISEGRAD CUP 2019 více ›
Akce škol:
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol SŠHL Frýdlant více ›
24. Duben
Den otevřených dveří více ›
24. Duben
Vernisáž a výstava projekčních prací více ›
27. Duben
Jarní prodejní trhy 2019 více ›
30. Duben
Jak na marketing zemědělské školy - 1. workshop více ›


Dnes se koná 9 akcí.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz