InfoZprávyZemědělství

Ministr zemědělství po jednání s ruským ministrem zemědělství Patruševem: Export do Ruska roste, zájem je o pivo, mák, ale i osiva a sadbu

27. 11. 2019

26.11.2019 - Tisková zpráva – Agrární export do Ruska byl v loňském roce nejvyšší v historii, dosáhl hodnoty 122 milionů EUR. Vývoz piva meziročně vzrostl o 55 procent, zájem má ruská strana také o dovoz máku, osiva, sadebního materiálu či technologií a strojů pro precizní zemědělství. Obě země také chtějí, aby pokračovala společná pracovní skupina pro zemědělství, sejít by se měla v první polovině roku 2020 v Praze. Shodl se na tom ministr zemědělství Miroslav Toman při jednání se svým ruským protějškem Dmitrijem Nikolaevičem Patruševem.

„Agrární vývoz do Ruska roste díky aktivitě českých firem, kterou Ministerstvo zemědělství podporuje. Využíváme celou řadu proexportních nástrojů. Ve vybraných zemích fungují zemědělští diplomaté, míváme národní expozici na některých veletrzích nebo organizujeme incomingové mise. Ruská strana má zájem zejména o moderní zemědělské technologie, osivo pro zeleninu či květiny, sadbu brambor, ale také o spolupráci mezi výzkumnými institucemi a univerzitami. Nabízí také zvýhodněné podmínky při investicích do společných podniků,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Ruského ministra také pozval na návštěvu České republiky.

O možnostech vzájemné spolupráce jednal ministr Toman také s gubernátorem Orlovské oblasti Andrejem Evgenijevičem Klyčkovem. Pro rozvoj zemědělského obchodu je jednání přímo s ruskými regiony klíčové.

„Za perspektivní považuji spolupráci v oblasti chovu mléčného skotu. Jde nejen o export jalovic a genetického materiálu, ale také o zajištění inseminace a komplexních služeb souvisejících s prováděním kontroly užitkovosti a dědičnosti skotu. Orlovská oblast by také ráda navázala spolupráci s českými firmami v technologiích na čištění odpadních vod a řešení emisí znečišťujících látek ze zemědělství,“ uvedl ministr Toman.

Největšími položkami agrárního exportu z ČR do Ruska jsou krmiva pro zvířata a pivo. Velmi dobré jméno má v Rusku také český chmel a slad, sadba brambor a zejména český modrý mák. Podle informací ruského Svazu pekařů a cukrářů pochází zhruba 80 % na ruském trhu z ČR.

Rusko je pro ČR nejdůležitějším obchodním partnerem v agrární oblasti mimo země EU. I proto bude mít MZe v roce 2020dvě národní expozice v Rusku – na veletrzích Agrokomplex Ufa v Baškortostánu a na veletrhu WorldFood v Moskvě. MZe také dlouhodobě spolupracuje se Samarskou oblastí, kde funguje česko-ruský projekt “Centrum chovu mléčného skotu”, které se věnuje praktickému školení specialistů a výměně zkušeností v oblasti kontroly užitkovosti, genetiky, vedení plemenné knihy apod.

Na pracovní cestě do Ruské federace ministra doprovází také představitelé 20 významných českých zemědělských a potravinářských firem, kteří zde jednají s ruskými partnery. Mimo Moskvy budou o možnostech spolupráce jednat také v Kazani, kde se ministr sejde s prezidentem Republiky Tatarstán Maratem Azatovičem Zjabbarovem.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

18. Červenec
Zahradou s odborníkem – Trvalky severoamerických prérií více ›
28. Červenec
Den otevřených dvěří - Havlíčková Borová zemědělská, a.s. - 28.7.2020 více ›
7. Srpen
FLORIA LÉTO 2020 více ›
8. Srpen
Zahradou s odborníkem – Letničky více ›
15. Srpen
Lesní slavnosti, Landartová stezka, ochutnávka z regionálních pivovarů více ›
Akce škol:
15. Červen
Víno 6 regionů více ›
17. Září
Květinová show více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz