Ministr zemědělství: Zapojte se do Sbírky potravin, přispějete potřebným lidem

InfoZprávyPotravinářství vloženo: 19. 11. 2020


19.11.2020 - Tisková zpráva – Lidé mohou tuto sobotu věnovat trvanlivé potraviny potřebným v rámci Sbírky potravin. Je to letos poprvé, protože jarní kolo bylo kvůli koronavirové epidemii zrušeno. Nakoupit trvanlivé potraviny a drogerii je možné ve všech krajích. Akce se opět koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a Evropské federace potravinových bank. Ministerstvo zemědělství (MZe) je jediným ministerstvem, které činnost potravinových bank podporuje, od roku 2016 jim poskytlo přes 209 milionů korun.

„Sbírku potravin vnímám jako velmi prospěšnou akci, které se každoročně účastním. Letos se chystám nakoupit v Lidlu na Kamýku. Zvláště v tomto roce je sbírka důležitá, protože kvůli koronavirové pandemii výrazně vzrostl počet lidí, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, a zásoby v potravinových bankách se dostaly na kritické minimum. Zvu vás proto, abyste se do této smysluplné sbírky zapojili a přispěli svým nákupem. Těší mě, že právě díky podpoře Ministerstva zemědělství mohou potravinové banky fungovat, zamezovat plýtvání potravinami a pomáhat stále více lidem,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

MZe pomáhá potravinovým bankám od roku 2016. Ty podporu využívají na pronájmy, rekonstrukce a budování nových skladů, na jejich vybavení chladicím a mrazicím zařízením, na nákup automobilů pro svoz potravin a na režijní náklady. Letos bylo na podporu potravinových bank vyplaceno téměř 75 milionů korun, loni 116,5 milionu korun a v roce 2018 téměř 41 milionů korun.

„Korona krize a zrušení jarní sbírky potravin postavily potravinové banky před obrovskou zkoušku. Jedinou záchranu pro kriticky prázdné sklady tak představovaly průběžné potravinové dary přímo od obchodních řetězců. Jsem moc vděčný, že se nám tak i ve spolupráci s panem ministrem podařilo situaci zachránit,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, který sbírku spoluorganizuje.

Kvůli koronavirové situaci MZe letos už dvakrát iniciovalo pomoc v rámci projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol. Potraviny, které uzavřené školy nemohou odebírat, mohou dodavatelé poskytnout potravinovým bankám. Cílem tohoto opatření je snížit výrobcům ztráty a zachránit rychloobrátkové zboží. Jen na podzim šlo o zboží v hodnotě téměř 12 milionů korun, což představuje zhruba 413 tisíc kusů ovoce a zeleniny a 755 tisíc kusů mléčných výrobků.

V rámci Sbírky potravin dostanou jídlo a ostatní zboží přednostně charitativní organizace, které poskytují pomoc například seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám a dětským domovům. Ministerstvo zemědělství jako strategický partner tento projekt dlouhodobě podporuje a také letošní akci poskytl ministr zemědělství Miroslav Toman záštitu.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Považujete příspěvek 60 korun za test zaměstnance na covid-19 za přiměřený?

- počet hlasů: 885

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz