InfoZprávyZemědělstvíRostlinná výroba

Moravu trápí škůdce rajčat

27. 07. 2018

26.7.2018 – V letošním roce se na území jižní a střední Moravy rozšířil nepůvodní škůdce, makadlovka Tuta absoluta, který způsobuje škody pěstitelům rajčat jak ve sklenících, tak na zahradách. V této souvislosti ÚKZÚZ provádí zvýšený monitoring a zároveň zahájil kroky k rozšíření použití přípravku Spintor, který je povolený proti makadlovce v zahraničí. Výhodou tohoto přípravku je jeho využitelnost i v ekologickém zemědělství.

ÚKZÚZ aktuálně eviduje významné škody na Olomoucku v lokalitách Litovel a Prostějov a na Břeclavsku ve Velkých Němčicích a Starovicích. Pravděpodobnou cestou zavlečení do lokalit potvrzeného výskytu je nákup napadených sazenic rajčete anebo použití obalů od napadených rajčat.

Makadlovka je škůdce v Evropě již rozšířený a pro území Evropské unie klasifikován jako nekaranténní škůdce. ÚKZÚZ jeho výskyt monitoruje a v případě potřeby poskytuje informace profesionálním pěstitelům a veřejnosti.

Na území ČR se tento škůdce poprvé vyskytl v roce 2013, kdy zlikvidoval produkci pěstitelům skleníkových rajčat na střední Moravě. Makadlovka může škodit mimo rajčete i na rostlinách lilku vejcoplodého (baklažánu). Ve vyšší míře se vyskytuje nepravidelně, většinou v souvislosti se zavlečením napadenou sadbou případně se šíří z nekvalitně ošetřených přepravek.

Škodí housenky žírem v listech, ve kterých způsobují typické širší a nepravidelné chodbičky. Mohou však poškozovat i stonky a dokonce i plody, které mohou být následně napadány houbovými a bakteriálními patogeny a zahnívat. Škůdce se za příznivých teplotních podmínek vyvíjí velmi rychle, a proto může mít během roku až 12 generací. V případě neřešené nebo zanedbané ochrany může způsobit i 100% škody. Jedná se o teplomilný druh, který však v našich podmínkách není schopen přezimovat mimo skleníky.

Pěstitelé by měli pozorně kontrolovat nakoupenou sadbu a následně pravidelně sledovat zdravotní stav rostlin. Výskyt škůdce je možné monitorovat také pomocí bílých lepových desek nebo feromonových lapáků. V případě výskytu je vhodné nejdříve mechanicky odstranit celé napadené listy nebo jejich části, při silném výskytu rostliny ošetřit přípravkem na ochranu rostlin.

Uhynulé rostliny je třeba zlikvidovat. Dále nezapomenout na likvidaci použitých přepravních obalů od rajčat, případně důkladně tyto obaly před dalším použitím vyčistit. Dále lze výskyt omezit instalací sítí proti hmyzu ve větracích otvorech v uzavřených prostorách a odstraňováním všech zbytků rostlin z čeledi lilkovitých bezprostředně po sklizni. Skleníky a fóliovníky je třeba nechat přes zimu vymrznout.

Pro zahrádkáře i profesionální pěstitele jsou k ošetření proti škůdci povoleny biologické i chemické přípravky, jejichž výčet je zveřejněn na webu ÚKZÚZ, v aplikaci Rostlinolékařský portál. ÚKZÚZ zahájil kroky k rozšíření použití přípravku Spintor, který je povolený proti makadlovce v zahraničí. Výhodou tohoto přípravku je možnost využití v ekologickém zemědělství.

Aktuální výskyty Tuta absoluta jsou lokálního charakteru a nejde o kalamitní přemnožení. Z tohoto důvodu ÚKZÚZ v současné době, kromě zvýšeného monitoringu tohoto škůdce na našem území, nezvažuje nařízení rostlinolékařských opatření.

Více o makadlovce (Tuta absoluta) v aplikaci Rostlinolékařský portál

Ivana Kršková, tisková mluvčí

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

19. 01. 2019

EuroEuro25,580
DolarDolar22,432
LibraLibra29,027

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Agrární komora připravila pro Českou televizi 13ti dílný cyklus o našem zemědělství, který se vysílá od 5.11. do 17.12., vždy v pondělí a ve čtvrtek. Seriál

počet hlasů: 573

Akce AK:
18. Leden
Internationale Grüne Woche více ›
23. Leden
Konference “Integrace, zemědělství, průmyslu, služeb a samosprávy” (K obnově a rozvoji českého hospodářství) více ›
26. Leden
OAK Pardubice: 17. Zemědělský ples více ›
26. Leden
1. Farmářská slavnost více ›
1. Únor
OAK Olomouc: XXIII. Agrární ples více ›
5. Únor
Integrovaná ochrana při pěstování řepky olejky - potvrzení účasti do 11.1.2019 více ›
Akce škol:
18. Leden
Den otevřených dveří - Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm více ›
28. Únor
Ovocný strom v krajině 2019 více ›
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol SŠHL Frýdlant více ›
21. Červen
Mladý včelař SŠHL Frýdlant více ›
16. Září
Hejnický dřevorubec více ›


Dnes se konájí 2 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz