InfoVzděláváníPoradenství

Mšice ve svých výskytech zatím nepolevují

15. 06. 2020

12.6.2020 - Upozorňujeme pěstitele na velmi vysoké riziko šíření rostlinných virů, prostřednictvím mšic, v porostech sadbových brambor. Výskyt kolonií mšic je možné zaznamenat také na plochách běžného pěstování brambor v ranobramborářských oblastech a nadále pokračují škodlivé výskyty na ovocných dřevinách, především jabloních a hrušních, a na zelenině.

V případě sadbových brambor se nebezpečí týká jak šíření lehkých virových infekcí (viru M a viru S bramboru), tak těžkých virových infekcí (viru svinutky bramboru, viru Y a viru A bramboru). Jejich výskyt může profesionálním pěstitelům značně zkomplikovat uznání množitelského porostu.

Extrémní výskyty byly zaznamenány začátkem týdne na Opavsku v lokalitě Březová a silný výskyt pak v Lípě u Havlíčkova Brodu. V prvním zmíněném místě bylo zachyceno až 164 ks samiček mšice broskvoňové na lapák a den, v Lípě pak 10 samiček/den, přičemž za silný výskyt se považuje 6 a více odchycených samiček mšice broskvoňové na lapák a den.

Pro sadbové brambory jsou mšice broskvoňová, společně s mšicí řešetlákovou považovány za nejnebezpečnější protože se uplatňují jako nejefektivnější přenašeči virů způsobujících těžké virózy brambor.

Výskyt kolonií mšic je možné zaznamenat také na plochách běžného pěstování brambor v ranobramborářských oblastech.

Díky ochlazení a srážkám jsou nyní nepříznivé podmínky pro přelet, přesto je možné stále pozorovat okřídlené samičky přímo na rostlinách bramboru. Naplní-li se předpověď a dojde k oteplení, předpokládáme opětovný nárůst migrace mšic.

Škodlivé výskyty mšic nadále pokračují na ovocných dřevinách, především jabloních a hrušních a na zelenině. Na košťálovinách jsou pozorovány výskyty mšice broskvoňové, ale objevuje se i mšice zelná, která začala přelétávat z řepky ozimé. Silné výskyty mšice makové jsou pozorovány na máku.

Průběžné informace o migraci mšic v jednotlivých lokalitách na webu ÚKZÚZ.

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

18. Červenec
Zahradou s odborníkem – Trvalky severoamerických prérií více ›
28. Červenec
Den otevřených dvěří - Havlíčková Borová zemědělská, a.s. - 28.7.2020 více ›
7. Srpen
FLORIA LÉTO 2020 více ›
8. Srpen
Zahradou s odborníkem – Letničky více ›
15. Srpen
Lesní slavnosti, Landartová stezka, ochutnávka z regionálních pivovarů více ›
Akce škol:
17. Září
Květinová show více ›
9. Říjen
Regionální výstava ovoce a dny otevřených dveří více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz