Nastal čas snížit, nahradit a přehodnotit používání antimikrobiálních látek u zvířat

InfoPoradenstvíPotravinářstvíBezpečnost potravin vloženo: 08. 02. 2017


1.2.2017 - Úřady EMA a EFSA vydaly společné vědecké stanovisko k opatřením, která mají snížit používání antimikrobiálních látek v chovu zvířat v EU.

Snížení používání antimikrobiálních látek (antimikrobik) u zvířat určených k produkci potravin, jejich nahrazení tam, kde je to možné, a přehodnocení systému produkce hospodářských zvířat, má zásadní význam pro budoucnost zvířat a veřejného zdraví.

Antimikrobiální rezistence (AMR) je jedním z nejzávažnějších celosvětových problémů v oblasti veřejného zdraví a používání antimikrobik u zvířat k tomuto problému přispívá. Zásadní je proto snížit používání antimikrobik při léčbě infekčních onemocněních u zvířat jen na nezbytné minimum.

Odborníci Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) přezkoumali opatření přijatá Evropskou unií (EU) k redukci používání antimikrobik u zvířat, a upozorňují na to, že neexistuje jedno univerzální řešení. Úspěšné strategie jsou založeny na integrovaném a mnohostranném přístupu, který zahrnuje lokální systém živočišné produkce a všechny zainteresované subjekty – od státních orgánů po farmáře.

"Je jasné, že strategie, které jsou již dostupné, mohou být ihned uplatněny a budou mít pozitivní dopad na úroveň antimikrobiální rezistence. Zároveň ale potřebujeme inovativní řešení – musíme najít alternativní způsoby k prevenci a léčbě bakteriálních infekcí u zvířat," řekl výkonný ředitel EFSA, Dr. Bernhard Url.

Profesor Guido Rasi, výkonný ředitel agentury EMA uvedl: "V současné době je jen málo nových antibiotik v procesu vývoje, a proto je nutné, ty které máme k dispozici, používat zodpovědně jak u lidí, tak i u zvířat. Shromažďování údajů o AMR a spotřebě antibiotik je klíčem k zavedení účinných opatření ke kontrole AMR a udržení účinnosti antimikrobiálních látek ve prospěch veřejného zdraví a zdraví zvířat."
Opatření

Kontrolní strategie, které jsou důležitými hnacími prvky ke změně, zahrnují stanovení národních cílů ke snížení používání antimikrobiálních látek.

Používání antimikrobik u zvířat by mělo být sníženo na minimum, které je nezbytné pro léčbu infekčních onemocnění. Pokud nejde o výjimečné případy, mělo by být od používání antimikrobik při prevenci takovýchto onemocnění upuštěno ve prospěch alternativních řešení.

Kriticky důležitá antimikrobika určená pro humánní medicínu, by měla být u zvířat používána pouze v krajním případě.

Existují alternativy k antimikrobikům, u kterých bylo prokázáno, že zlepšují zdraví zvířat, a tím i snižují potřebu používání antimikrobiálních látek; jedná se o vakcíny, probiotika, prebiotika, bakteriofágy a organické kyseliny.

Snížení používání antimikrobiálních látek a hledání alternativ však nestačí. Je potřeba přehodnotit systém produkce hospodářských zvířat zavedením zemědělských postupů, které by bránily zavlečení a šíření nákazy do hospodářství a zvážení zavedení alternativních zemědělských systémů, které jsou udržitelné při sníženém používání antimikrobiálních látek. Vzdělávání a zvyšování povědomí o AMR by mělo být zaměřeno na všechny úrovně společnosti, zejména však na veterináře a farmáře.
Jaký je dopad na zvířata a potraviny?

Experti dospěli k závěru, že je odůvodněné předpokládat, že snižování používání antimikrobiálních látek u zvířat určených k produkci potravin povede k celkovému snížení antimikrobiální rezistence u příslušných bakterií, a také u odvozených potravinářských výrobků.  

Avšak kvůli nedostatku dat nemohli experti kvantifikovat dopad snižování množství antimikrobik (nebo používání alternativ k antimikrobikům) na úroveň antimikrobiální rezistence u zvířat určených k produkci potravin a u potravin.
Další kroky

V únoru 2017 EFSA a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zveřejní svou výroční zprávu o úrovni antimikrobiální rezistence v potravinách, zvířatech a lidech v celé EU.

EFSA, EMA a ECDC vypracovávají zprávu, která hodnotí vztah mezi spotřebou antimikrobiálních látek a rozvojem rezistence u bakterií zjištěných u zvířat a lidí. Zpráva má být zveřejněna koncem července 2017.

Do konce roku 2017 všechny tři úřady navrhnou seznam ukazatelů umožňujících manažerům sledovat rizika snižování antimikrobiální rezistence a používání antimikrobiálních látek u lidí, zvířat určených k produkci potravin a potravin.
Dokumenty

EMA and EFSA joint scientific opinion on measures to reduce the need to use antimicrobials agents in animal husbandry in the EU and the resulting impact on food safety

Interactive infographic: How can we reduce the use of antimicrobials in food producing animals?

Zdroj: EFSA

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz