InfoLegislativaRostlinná výroba

Nové fytosanitární požadavky Spojeného Království na dovoz dřevin, dřeva a kůry

24. 04. 2020

23.4.2020 - Tisková zpráva – ÚKZÚZ informuje všechny vývozce a pěstitele dřevin o nových fytosanitárních podmínkách dovozu rostlin určitých rodů a druhů dřevin, dřeva a kůry do Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (dále „Spojené království“). Nové podmínky dovozu platí od 21. dubna 2020 a důvodem jejich zavedení je ochrana před zavlečením některých nebezpečných karanténních škůdců a původců chorob dřevin.

Nové fytosanitární požadavky Spojeného království se týkají olivovníku, kávovníku, levandule, oleandru a několika dalších rodů a druhů dřevin. Britské fytosanitární požadavky jdou nad rámec fytosanitárních požadavků na dovoz dotčených dřevin, dřeva a kůry, ze třetích zemí do Evropské unie.

Národní organizace ochrany rostlin Spojeného království tak reaguje na vysokou míru rizika zavlečení zejména obávané fytopatogenní bakterie Xylella fastidiosa, ale také houbového původce korové rakoviny platanů Ceratocystis platani, fytoplazmy žloutenky jilmů Candidatus Phytoplasma ulmi a dřevokazného brouka - krasce Agrilus planipennis.

Pokud zamýšlíte vyvážet dotčené rostliny, dřevo nebo kůru do Spojeného království, doporučujeme kontaktovat ÚKZÚZ - Odbor dovozu a vývozu (odv@ukzuz.cz, tel. 724 247 362, 606 792 116).

Některé dovozní podmínky mj. zahrnují i provedení kontrol ÚKZÚZ v místě produkce rostlin v průběhu celého pěstebního období.

V současnosti probíhá intenzívní komunikace Evropské komise s Národní organizací ochrany rostlin Spojeného království o možném odkladu účinnosti nových fytosanitárních podmínek i o úpravě jejich obsahu. Pokud dojde k úpravě nebo k odkladu podmínek, ÚKZÚZ o tom bude neprodleně informovat.


Ivana Kršková, tisková mluvčíNové fytosanitární požadavky Spojeného království na dovoz dřevin, dřeva a kůry (PDF, 223 KB)

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

26. Květen
Jednání představenstva AK ČR více ›
27. Květen
Polní den ve Štítné nad Vláří více ›
29. Květen
Muškátová burza více ›
4. Červen
Výjezdní zasedání OAK Rakovník více ›
6. Červen
Zemědělská výstava Kroměříž 2020 více ›
Akce škol:
6. Červen
Víkend otevřených zahrad na Zahradnické fakultě MENDELU více ›
12. Červen
Oslavy 135. výročí založení zahradnické školy v Mělníku více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz