InfoLegislativaRostlinná výroba

Novela zákona o rostlinolékařské péči z pohledu regulace škůdců a chorob rostlin

22. 01. 2020

16.1.2020 - Dnem 15. 1. 2020 nabyl účinnosti zákon č. 369/2019 Sb., kterým se mění zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů. V souvislosti s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2031, o ochranných opatřeních proti škodlivým organismům rostlin a dalšími předpisy, které jsou přímo platné ve všech členských státech EU dochází v zákoně o rostlinolékařské péči k podstatným změnám v oblasti regulace škůdců a chorob rostlin.

Ze zákona byla vyjmuta ustanovení, která nyní obsahují uvedená nařízení EU jako ohlašovací povinnost výskytu karanténních škodlivých organismů, opatření při zjištění výskytu nebo podezření z výskytu těchto škodlivých organismů, podmínky pro přemísťování rostlin, rostlinných produktů a jiných předmětů, požadavky a povinnosti související s vystavováním rostlinolékařských pasů.

Do zákona byla naopak vložena nová ustanovení o procesních postupech při registraci provozovatelů pro rostlinolékařské účely, při řízení o oprávnění k vydávání rostlinolékařských pasů a šetření zdravotního stavu rostlin, na které mají být rostlinolékařské pasy vydány.

Nové je také ustanovení o podnikových plánech řízení rizik spojených s regulovanými škůdci a původci chorob. V případě schválení tohoto plánu ze strany ÚKZÚZ podléhá provozovatel méně často úředním kontrolám ze strany ÚKZÚZ.

Zákon rovněž nově pověřuje ÚKZÚZ vydáváním rozhodnutí o oprávnění provozovat „karanténní stanici“ nebo „izolační zařízení“, která slouží k zabránění šíření karanténních škodlivých organismů při manipulaci s těmito organismy při výzkumu, odrůdovém šlechtění nebo jejich diagnostice.

V oblasti dřevěného obalového materiálu, který je významným prostředkem šíření dřevokazných škůdců a původců chorob v mezinárodním obchodu, byla v kontextu s nařízením 2016/2031 upravena problematika jeho ošetřování, oprav a označování..


Přehled změn ohledně nové fytosanitární legislativy

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

15. Duben
SIAL Kanada 2020, který se uskuteční v Montrealu více ›
23. Duben
Festival chutí více ›
23. Duben
FLORA OLOMOUC 2020 – jarní etapa, JARNÍ ZAHRADNICKÉ TRHY více ›
25. Duben
Brnišťský půlmaraton 2020 více ›
25. Duben
Burza afrických fialek více ›
Akce škol:
16. Duben
ZRUŠENO: 22. ročník Celostátní soutěže žáků středních zemědělských škol studijního oboru AGROPODNIKÁNÍ více ›
22. Duben
Výstava projekčních prací studentů vyšší odborné školy ČZA Mělník více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz