Novinky FAO - meziměsíční stabilizace dlouhodobého růstu cen potravin

InfoKomodityBurzovní zpravodajství vloženo: 23. 05. 2022


20.5.2022 - Podle nejnovějšího reportu FAO z 6. května 2022, se hodnota FAO Food Price Indexu v dubnu snížila o 0,8 %, což je sice stabilizace vůči historicky nejvyšší hodnotě dosažené v březnu, ale stále hodnota o 29,8 % vyšší než ve stejném měsíci loňského roku.

Za dubnovým poklesem indexu stálo výrazné snížení dílčího indexu rostlinných olejů spolu s mírným poklesem indexu cen obilovin. Dílčí indexy cen cukru, masa a mléčných výrobků si udržely mírný růst.    

FAO Price Index

Duben 2022 (k březnu 2022)

Duben 2022 (k dubnu 2021)

Mléčné výrobky

+ 0,9 %

+ 23,5 %

Cukr

+ 3,3 %

+ 21,8 %

Obilniny

- 1,8 %

+ 34,3 %

Rostlinný olej

- 5,7 %

+ 46,4 %

Maso

+ 2,2 %

+ 16,9 %

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) v dubnu vzrostl o 0,9 %, čímž pokračuje v 8. měsíci kontinuálního růstu. Minulý měsíc také pokračoval vzrůstající trend ceny mléčných výrobků, který byl podpořený napjatou globální nabídkou z důvodu snížené sezónní produkce v západní Evropě a v Oceánii. Nejvíce vzrostly ceny másla (což reflektuje nízké zásoby zejména v západní Evropě) při nárůstu zájmu po krátkodobých dodávkách částečně vyvolaných současným nedostatkem slunečnicového oleje a margarínu. Navzdory poklesu zahraničních nákupů poskytla trvalá vnitřní poptávka a nízké zásoby v Evropě podporu světovým cenám sušeného odstředěného mléka a sýrů. Naproti tomu ceny plnotučného mléka mírně poklesly, zejména v důsledku zpomalení poptávky v Číně.

FAO Sugar Price Index (cukr) v dubnu dosáhl zvýšení 3,3 %, což představuje již druhý zaznamenaný měsíční nárůst v řadě. Vyšší ceny etanolu v Brazílii spolu s trvalým posilováním brazilského Realu vůči USD nadále podporovaly růst světových cen cukru. Další podporu poskytly obavy z pomalého začátku sklizně v roce 2022 v Brazílii. Větší než původně očekávané dodávky z Indie, která je významným vývozcem cukru, nicméně posílily výhled globální nabídky a zabránily výraznějšímu růstu cen.

FAO Cereal Price Index (obilniny) Po březnovém rekordním zdražení se mezinárodní ceny obilovin v dubnu snížily o 1,8 %, zejména v důsledku poklesu cen kukuřice o 3 %, jelikož sezónní dodávky z probíhající sklizně v Argentině a Brazílii pomohly zmírnit tlak na trhy. Světové ceny čiroku se v dubnu snížily o 0,4 %, zatímco omezené zásoby vedly k růstu cen ječmene o 2,5 %. Mezinárodní ceny pšenice se v dubnu zvýšily, i když jen nepatrně (o 0,2 %). Pokračující blokáda přístavů na Ukrajině a obavy ohledně stavu úrody v roce 2022 v USA udržovaly ceny na zvýšené úrovni, ale růst byl zmírněn většími dodávkami z Indie, vyšším než očekávaným vývozem z Ruské federace a mírně utlumenou světovou poptávkou v důsledku vysokých cen. Mezinárodní ceny rýže v dubnu vzrostly o 2,3 % oproti březnové úrovni, což bylo podpořeno kombinací silné místní poptávky u různých asijských vývozců, nákupů ze strany blízkovýchodních a čínských odběratelů a zhoršeného počasí v Americe.

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) poklesl z rekordní březnové hodnoty o 5,7 %, ale stále zůstává výrazně nad úrovní z předchozího roku. K tomuto poklesu přispěly nižší světové ceny palmového, slunečnicového a sójového oleje, které vyrovnaly vyšší ceny řepkového oleje. Mezinárodní ceny palmového oleje v dubnu mírně poklesly, na což měly vliv především utlumený celosvětový dovoz v důsledku vysokých nákladů a také oslabení poptávky v Číně. Nicméně nejistota ohledně dostupnosti exportu z Indonésie (předního světového vývozce palmového oleje) bránila dalšímu poklesu mezinárodních cen. Mezitím světové ceny slunečnicového a sójového oleje meziměsíčně rovněž poklesly, což do značné míry souviselo s cenovou regulací v návaznosti na rekordně vysoké ceny z poslední doby. Naproti tomu ceny řepkového oleje zůstaly v dubnu stabilní, což bylo podpořeno přetrvávajícím omezením světových zásob.

FAO Meat Price Index (maso) posílil o 2,2 % a nastavil novou rekordní hodnotu tohoto dílčího indexu. Pokračující růst cen byl důsledkem vyšších světových cen drůbežího, vepřového a hovězího masa. Růst cen drůbežího masa byl způsoben stabilní poptávkou při omezených světových dodávkách, které reflektovaly přerušení vývozu z Ukrajiny a rostoucí výskyt ptačí chřipky na severní polokouli. Mezitím ceny vepřového masa nadále rostly, i když méně výrazně než v březnu, a to v důsledku dlouhodobě nízké nabídky jatečných prasat v západní Evropě a vysoké vnitřní poptávky v hlavních producentských zemích. Světové ceny hovězího masa mírně vzrostly v důsledku vysokého exportu z Brazílie, a to navzdory nízké nabídce jatečného skotu. V důsledku tohoto nárůstu dosáhly ceny hovězího masa nové rekordní úrovně. Co se týče skopového masa, uzavření přístavů v Číně v souvislosti s pandemií COVID-19 a průtahy v dopravě zmírnily nákupy masa v této zemi, což mírně snížilo ceny.

Ing. Martina Nádvorníková, Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz