InfoDotaceProgram rozvoje venkova 2014 až 2020Aktuální informace

O 5. kolo PRV mají zemědělci, potravináři a lesníci enormní zájem. Ministr Jurečka proto podporu navýšil přibližně o 880 milionů korun

09. 11. 2017

8.11.2017 – Ministerstvo zemědělství uzavřelo příjem žádostí do 5. kola Programu rozvoje venkova (PRV). Celkový počet zaregistrovaných žádostí dosáhl téměř 5 tisíc. Ministr Marian Jurečka proto zvýšil podporu v investicích do zemědělských podniků a pro zpracování a uvádění na trh zemědělských produktů na 1,7 a 1,1 miliardy korun. Jde o jedny z nejvíce využívaných operací v PRV.

„Kvůli velkému převisu žádostí jsem se rozhodl podporu z Programu rozvoje venkova zvýšit o přibližně 880 milionů korun. Snahou bylo výrazněji podpořit zejména malé zemědělce, kteří si podávají žádosti o projekty do jednoho milionu korun a hospodaří na maximálně 150 hektarech. Úspěšnost v jednotlivých záměrech u zemědělských investic tak neklesne pod 25 procent, přičemž u malých zemědělců dosáhne 40 procent. Toto navýšení je samozřejmě vedeno i s ohledem na budoucí roky, aby nedošlo předčasně k vyčerpání finančních prostředků PRV,“ řekl ministr Jurečka.

Ministerstvo se tak snaží uspokojit maximum žadatelů podle dostupných finančních možností. Celkem totiž žádali zemědělci, potravináři a lesníci v 5. kole PRV o přibližně 9 miliard korun. K dispozici je nyní i s aktuálním navýšením více než 4 miliardy korun.

V rámci 5. kola PRV se přijímaly žádostí pro následující operace:

    Investice do zemědělských podniků

    Zpracování a uvádění na trh zemědělských produktů

    Zavádění preventivních opatření v lesích

    Obnova lesních porostů po kalamitách

    Investice do ochrany melioračních a zpevňujících dřevin

    Technika a technologie pro lesní hospodářství

    Podpora operačních skupin a projektů EIP

    Podpora vývoje nových produktů, postupů a technologií při zpracování zemědělských produktů a jejich uvádění na trh

    Sdílení zařízení a zdrojů

    Horizontální a vertikální spolupráce mezi účastníky krátkých dodavatelských řetězců a místních trhů

    Horizontální a vertikální spolupráce při udržitelném zajišťování biomasy pro výrobu energie, výrobu potravin a v průmyslových procesechNa základě finančních částek určených pro jednotlivé operace 5. kola, Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) do 13. listopadu 2017 doporučí žádosti. Seznamy doporučených žádostí, žádostí náhradníků a nedoporučených žádostí budou k dispozici na webových stránkách SZIF.

Žadatelé, kteří neuspěli v  5. kole PRV, mohou využít některý z  programů Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF):

Investiční úvěry a Provozní úvěry – jde o poměrně nové programy z dubna 2016, o které je od začátku velký zájem. Žadatelé mají možnost snížení jistiny úvěru až do výše 15 tisíc EUR. Účelem programu Investiční úvěry je pořízení investičního majetku, který souvisí se zemědělskou prvovýrobou, se zpracováním zemědělských produktů, lesním hospodářstvím nebo zpracováním dřeva. Účelem Provozního úvěru je financování zemědělských prvovýrobců, zpracovatelů zemědělských produktů a podnikatelů v lesním hospodářství či zpracování dřeva.

Program Zemědělec – jde o nejvyužívanější program PGRLF, který poskytuje dotace části úroků z úvěru. V uplynulých dvou letech dosahovala podpora výši 2 % (a u mladých začínajících zemědělců až výše 3 %). Cílem Programu Zemědělec je vytvořit předpoklady pro rozvoj zemědělských prvovýrobců na investice zejména do strojního zařízení, vybavení, technologických celků, výstavby, pořízení nebo vylepšení nemovitého majetku či investic na nákup plemenných zvířat. Podporovaná investice musí vést ke zlepšení celkové výkonnosti a udržitelnosti zemědělského podniku, hlavně snížením výrobních nákladů, a k dalšímu rozvoji produkce podniku.

Zajištění úvěru - cílem programu je přispět k dostupnosti úvěrových prostředků na financování investičních záměrů zemědělských podnikatelů či podnikatelů zabývajících se zpracováním zemědělských produktů nebo subjektů působících v odvětví lesního hospodářství či zpracování dřeva. Investice musí vést ke zlepšení výkonnosti a udržitelnosti podniku, zejména snížením výrobních nákladů nebo zlepšením a dalším rozvinutím produkce.

Ve všech programech podpor PGRLF je možné podávat žádosti elektronicky prostřednictvím formuláře umístěného na stránkách PGRLF, www.pgrlf.cz.Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

23. 04. 2019

EuroEuro25,680
DolarDolar22,826
LibraLibra29,696

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Zúčastníte se voleb do Evropského parlamentu ve dnech 24.-25.5.2019

počet hlasů: 274

Akce AK:
23. Duben
Seminář chov drůbeže 2019 více ›
24. Duben
14. ročník Zemědělské olympiády žáků středních škol více ›
24. Duben
Potravinářský trh Jičín (Potravina a potravinář roku Královehradeckého kraje) více ›
24. Duben
Vzdělávací kurz pro odborné lesní hospodáře - Písek více ›
24. Duben
Řádná volební valná hromada Okresní Agrární komory Olomouc více ›
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol více ›
Akce škol:
24. Duben
Zemědělská olympiáda žáků středních škol SŠHL Frýdlant více ›
24. Duben
Den otevřených dveří více ›
24. Duben
Vernisáž a výstava projekčních prací více ›
27. Duben
Jarní prodejní trhy 2019 více ›
30. Duben
Jak na marketing zemědělské školy - 1. workshop více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.agrocr.cz
 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz