O případu týrání norků

InfoZprávyZemědělstvíŽivočisná výroba vloženo: 17. 08. 2015


Praha 17. srpna 2015 – Velmi smutným případem se v uplynulém týdnu zabývali úřední veterinární lékaři Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj. Na norkové farmě v Jindřichově Hradci neznámí pachatelé – vedeni patrně „ideou boje za práva zvířat“ – postříkali norky v klecích růžovou barvou, nejspíše se záměrem znemožnit průmyslové využití jejich kožichů. Ke dni kontroly však patrně v důsledku stresu způsobeného sprejovým útokem uhynulo 11 chovných jedinců, o dva dny později pak další dva norci. Státní veterinární správa v souvislosti s tímto případem upozorňuje na to, že takovýmto způsobem rozhodně bojovat za práva zvířat nelze.

Kontrolou provedenou na základě podnětu podaného ošetřující veterinární lékařkou bylo zjištěno, že pachatelé pronikli do areálu farmy přes plechový plot, na němž zanechali nápis ALF, tedy zkratku, kterou používá organizace Animal Liberation Front. Na norky umístěné v pěti řadových klecích byla zjevně postřikována tmavě růžová barva ve spreji. Různě lokalizované barevné skvrny byly nalezeny jak na klecích, tak na samotných zvířatech.


Někteří jedinci i přes následné omytí zůstali v době kontroly stále růžoví od použité barvy. Zvířata, která sprej zasáhl do očí, vykazovala poruchy zraku (výtok z očí, slepená oční víčka), jinak byla vitální. Ke dni kontroly (10. srpna) uhynulo s největší pravděpodobností následkem stresu 11 chovných jedinců, ke 12. srpnu uhynuli další dva jedinci (celkem 9 samců a 4 samice).


Tím, že neznámý pachatel bezdůvodně vyvolal chovaným norkům nepřiměřené působení stresového vlivu chemické povahy, bylo shledáno porušení § 4, odst. 1, písm. j) zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, za což hrozí pachateli pokuta až do výše 500 000,- Kč.


Státní veterinární správa upozorňuje, že je zcela nepřípustné řešit osobní přesvědčení o tom, že nějaký chovatel týrá zvířata, útoky na chov a naopak tím chované jedince týrat.


V případě, že pojmou občané podezření na týrání, mohou podávat, nejlépe písemnou formou, oznámení a podněty k šetření příslušnému obecnímu úřadu, Státní veterinární správě, resp. místně příslušné krajské veterinární správě, Policii ČR, příp. státnímu zastupitelství.


Přestupky a správní delikty na úseku ochrany zvířat proti týrání projednávají orgány ochrany zvířat ve správním řízení. Trestní činy pak vyšetřují orgány činné v trestním řízení a projednávají je soudy.

Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz