InfoZprávyZahraničí

Obchodní napětí mezi EU a USA po rozhodnutí WTO

17. 10. 2019

17.10.2019 - Světová obchodní organizace (WTO) dne 2. října 2019 rozhodla o tom, že Spojené státy americké mohou vůči Evropské unii v souvislosti se sporem o dotace pro Airbus uvalit odvetná cla na dovoz evropského zboží do USA (10 % na evropská letadla a 25 % na zemědělské a průmyslové zboží).

Cla by měla vstoupit v platnost 18. října 2019 a měla by se týkat dovozů v objemu 7,5 miliardy dolarů (zhruba 177 miliard Kč), což násobně překračuje význam obvyklých dosavadních korporátních obchodních sporů ve WTO. Seznam zboží, na které se odvetná cla budou uplatňovat, je zveřejněn zde.

Většina cel postihuje produkty ze zakládajících zemí společnosti Airbus (zejm. Velká Británie, Německo a Španělsko, Francie), ale postiženy jsou i vývozy některých produktů (sýry, jogurty, máslo, přípravky z ovoce a zeleniny, ovocné džusy, uzenky apod.) ze všech ostatních zemí EU. Zboží na seznamu pro dodatečná cla nepatří mezi zásadní exportní položky v agrárním obchodu ČR-USA (ovoce, džusy, slávky, uzenky, speciální sýry, máslo, jogurty), nicméně omezení může mít za následek přetlak produktů na evropském trhu.

Protože ale WTO konstatovalo, že určité protiprávní subvence svým výrobcům letadel nadále poskytují EU i USA, tak o podobném opatření WTO může rozhodnout i ve vztahu k americkým dovozům do EU (v reakci na nedovolené podpory pro Boeing na americkém trhu). Evropské vlády apelovaly na smírné řešení bez zavádění nových cel - zemědělský sektor by neměl být postižen spory v jiných sektorech ekonomiky. Pokud ale Spojené státy odvetná cla skutečně uvalí, pak by Evropská unie mohla reagovat obdobně a uvalit odvetná cla na americké zboží dovážené do EU. Seznam zboží, na které by v případě schválení od WTO uvalila Evropská unie cla, dosahuje hodnoty asi 12 miliard dolarů (téměř 283 miliard korun). ČR apeluje na EU, aby intenzivním vyjednáváním s USA zabránila vzájemnému uplatňování celních překážek.

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

18. Červenec
Zahradou s odborníkem – Trvalky severoamerických prérií více ›
7. Srpen
FLORIA LÉTO 2020 více ›
8. Srpen
Zahradou s odborníkem – Letničky více ›
15. Srpen
Lesní slavnosti, Landartová stezka, ochutnávka z regionálních pivovarů více ›
20. Srpen
FLORA OLOMOUC 2020 – letní etapa více ›
Akce škol:
17. Září
Květinová show více ›
9. Říjen
Regionální výstava ovoce a dny otevřených dveří více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz