Perspektivní směry rozvoje vývozu České republiky na Ukrajinu

InfoZprávyZahraničí vloženo: 13. 02. 2019


11.2.2019 - Možnosti českého vývozu na základě vyhodnocení statistik jednotlivých zemědělských sektorů na Ukrajině.

Jak je známo z otevřených zdrojů (analýza zemědělských sektorů ukrajinského hospodářství) slibnými oblastmi v roce 2019 budou následující odvětví: bioplynové stanice, technická modernizace stávajících zařízení a zavádění nových, výstavba dopravníků a obilných sil (podle výsledků za leden až listopad 2018 obrat zahraničního obchodu s výrobky agroindustriálního komplexu dosáhl hodnoty 21,9 mld. USD, což představuje 23,1% celkového obratu zahraničního obchodu Ukrajiny. Vývoz zemědělských a potravinářských produktů v tomto období se ve srovnání se stejným obdobím v roce 2017 zvýšil o 621,4 mil. USD a činil 17,02 mld. USD), výstavbu a modernizaci zemědělských podniků všech typů (v roce 2019 došlo ke snížení objemu dotací z 1 miliardy na 800 milionů, stejně tak navýšení finančních programů ke snížení nákladů na úvěry pro zemědělce - na 127,2 mil. UAH, včetně náhrady za péči o skot), náhrady za náklady na zemědělskou techniku ​​vyrobenou na Ukrajině a zakládání nových zahrad.

Bioplyn

Na Ukrajině se začíná dynamicky rozvíjet výroba elektřiny z bioplynu. V průběhu roku vzrostla o jednu třetinu: z 34 MW (21 elektráren) na konci roku 2017 na 46 MW (33 elektráren) na konci roku 2018.

Podle státního energetického úřadu se počet závodů na výrobu bioplynu ze zemědělských surovin zvýšil z 9 v roce 2017 na 13 v roce 2018. Počet provozoven zpracovávajících komunální tuhý odpad se v uvedeném období zvýšil z 12 na 20. Současně se výrobní kapacita bioplynu ze zemědělského odpadu zvýšila z 23 MW v roce 2017 na 28 MW v roce 2018 a z pevného domácího odpadu z 11 MW na 18 MW. To vše přímo souvisí s konsolidací "zeleného tarifu" do roku 2030, který dosahuje nejvyšší hodnoty v Evropě a má velmi nízkou míru snížení. Například: sazby pro soukromé bioplynové stanice jsou 0,118 € za 1 kWh.

Pro sluneční energii to je:

• 0,193 €, pokud byla stanice připojena v roce 2016

• 0,183 €, pokud byla stanice připojena v letech 2017-2019

• 0,164 €, pokud byla stanice připojena v letech 2020-2024

• 0,146 €, pokud byla stanice připojena v letech 2025-2029

Technická modernizace stávajících zařízení a zavádění nových, výstavba dopravníků a sil pro skladování a manipulaci se zrny

S ohledem na rychlost vývoje a oficiální statistiky výstavby dopravníků a souvisejících zařízení bude tato oblast v roce 2019 nejprogresivnější za posledních pět let. Je třeba vzít v úvahu faktor modernizace a rozšiřování stávajících objektů. Z prohlášení zástupců ukrajinských společností lze odhadovat, že setrvává velká poptávka po možnosti poskytnutí půjček nebo financování vybavení elevátorů.

Společnost APK-Invest (Donětský kraj) - jeden z největších producentů vepřového masa na Ukrajině – se chystá zvýšit kapacitu elevátoru svého mlýna. "Společnost APK-Invest plánuje rozšířit kapacitu z 90 tisíc tun na 116 tisíc tun jednorázového skladování produkce", uvedla společnost.

Společnost NVK Amaranth plánuje vybudovat u Nikolayeva specializovaný elevátor pro semena amarantu. Uvádí se, že pro projekt již byl nalezen investor a je pro něj vytvořena obchodní nabídka.

Další elevátor v oblasti Nikolaev se objeví díky společnosti "Ukrzemky".

V příštím roce uvede do provozu dva nové elevátory zemědělský podnik Kernel. Další kapacity budou uvedeny do provozu v lokalitě Bilovody (Sumy region) a Nezhin (oblast Chernihiv).

Zástupci Rady byl pro rok 2019 oznámen státní program kompenzace na výstavbu zpracovatelských podniků (může zahrnovat i elevátory). Očekává se, že státní podpora na rozvoj zpracovatelských podniků bude 30%, nicméně konkrétní výše bude známa až po schválení příslušného usnesení kabinetu ministrů.

Výstavba a modernizace zemědělských farem všech typů

V roce 2018 nebyla podpora ze státního dotačního programu ve výši 6,3 miliardy UAH plně využita. Nejvíce nespokojeni byli chovatelé skotu, kteří se na protest nezúčastnili projednávání rozpočtového programu pro rok 2019. Nespokojeni jsou s příliš nízkou výší kompenzace, pro kterou je nutné splnit řadu podmínek. Řada z nich nemá o program zájem. V roce 2018 bylo pro získání finančních prostředků z rozpočtu nutné, aby příslušná farma měla registrovaná majetková práva a práva k užívání plochy. Mimochodem tato plocha by neměla mít víc jak 500 ha a roční obrat 15 mil. UAH. Hospodářská zvířata musí být registrována a označena.

Pro hospodářská zvířata lze získat:

• Do 1500 UAH na každou registrovanou krávu

• 50% na nákup chovatelských zdrojů (nákup plemenných zvířat, spermií a embryí)

Pro chov jalovic nebo jalovic a krav, lze získat max. 24 tis. UAH na kus
Pro plemenná prasata a prasata - 5 tis. UAH na kus
Pro chovné ovce a ovce – 4 tis. UAH na kus
Pro býčí sperma - 100 UAH na každou dávku
Pro embrya skotu - 500 UAH na každé

• Kompenzace výstavby komplexu pro zvířata

Poslední položka umožňuje kompenzovat náklady na objekty, které získaly finanční prostředky z bankovního úvěru na výstavbu nebo rekonstrukci farmy nebo komplexu pro zvířata. Úvěr by mohl být také poskytnut zpracovatelskému podniku, jehož výrobky však patří do kategorie 2, což znamená, že nejsou určeny k lidské spotřebě. Úvěr musí být nejvýše na 5 let a náhrada nebude vyšší než 25%.

Náhrada nákladů na zemědělské zařízení vyrobené na Ukrajině a zakládání nových zahrad

Pouze do maximální výše 40% lze uhradit výdaje za zařízení. Na to stát přiděluje prostředky pokrývající 80% výdajů na sazenice a osivo. Ale opět, jedna farma nemůže dostat více než 30 tis. UAH. Sazenice by měly být zakoupeny pro vinice, chmelnice nebo zahradnictví. Ale v úvahu jsou brány pouze ukrajinská semena patřící do základní kategorie.

Navíc stát poskytuje příležitost k tomu, aby si vzali své vlastní levné půjčky s částečnou náhradou úrokových sazeb. AIC může získat takový úvěr, ve kterém prodané výrobky přinesly čistý příjem ve výši 20 mil. UAH v předchozím roce. Ale ti, kteří pěstují zeleninu na otevřeném pozemku, cukrovou řepu, jsou zaměření na ovocné sady nebo pěstování bobulových plodů, budou mít výhodu. Úvěr může být krátkodobý nebo střednědobý. V první řadě jsou zapotřebí finanční prostředky na pokrytí výrobních nákladů, za druhé jsou to náklady na kapitál nebo investice.

Chovatelé mohou také kompenzovat úroky z úvěru.

Také je třeba vzít v úvahu začátek politické štvanice v předvečer prezidentských voleb v roce 2019. Revitalizace velkých investičních projektů je dočasně zmrazena než dojde ke stabilizaci politické situace na Ukrajině v roce 2019.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz