Pokračování mezinárodního projektu: Rozvoj lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku

InfoZprávyLesnictví a myslivost vloženo: 06. 10. 2016


5.10.2016 - V letošním roce byl ve spolupráci Národní asociace mongolských zemědělských družstev a Lesnicko-dřevařské komory ČR realizován tzv. malý projekt v rámci rozvojové pomoci (Local Small Scale Projects). Odborné semináře mongolských a českých lesníků zaznamenaly velký ohlas.

Tento projekt byl iniciován českými a mongolskými lesníky, kteří ve spolupráci s velvyslanectvím ČR v Mongolsku již druhým rokem působí v provincii Darghan-Uul, solmon Khongor a realizují  zde komplexní projekt na podporu trvale udržitelného hospodaření v lesích v pojetí českého lesnického know-how.

Na odbornou exkurzi mongolských lesníků, která se uskutečnila v ČR v dubnu t. r., navázal ve dnech 2.–4. září 2016 seminář, kterého se zúčastnilo více než 100 zástupců lesních družstev, přední představitelé státní správy, místní samosprávy, univerzity v Darghanu i výzkumného ústavu FRDC z Ulánbátaru. Zázemí pro uspořádání prezentací i praktických ukázek v nově vybudované lesní školce i na zkusných plochách v okolních lesích poskytlo lesní družstvo Domogt Sharyn Gol.

Všichni účastníci semináře ocenili především ukázky lesnických činností přímo v terénu a předvedení navržených postupů ve srovnání se stávajícím způsobem péče o lesní porosty. V praktickém programu třídenního semináře byla účastníkům předvedena selektivní probírka, ukázka půdní sondy, příklad ochrany přirozeného náletu před okusem zvířaty při pastvení i stromolezení a sběr semen z vybraných geneticky vhodných dřevin.

Náměstek ministra Batbayar Tserendorj z Ministerstva pro životní prostředí a turismus velmi ocenil dosavadní průběh spolupráce mongolských a českých lesnických expertů a konstatoval, že právě takovéto odborné semináře otevírají možnost k diskusím o aktuálních problémech a tématech pro vzájemnou spolupráci. Ředitelka lesnického odboru paní Tungalag. M, která byla přítomna po celou dobu semináře, zdůraznila potřebu prohlubování znalostí v péči o les a podpořila myšlenku vybudovat v tomto areálu lesního družstva Domogt Sharyn Gol školící centrum, ve kterém by v úzké součinnosti s darghanskou univerzitou a výzkumným ústavem probíhala nejen praktická výuka studentů lesnictví, ale i odborné kurzy v rámci celoživotního vzdělávání pro zástupce státní správy a lesních družstev z celého Mongolska.

Pan Baasanbyamba, předseda Mongolské asociace lesnických a dřevozpracujících firem, představil přítomným výhledy a možnosti pro zpracování dřeva a vyjádřil velký zájem o spolupráci s výrobci dřevoobráběcích strojů v ČR.

Zástupce české ambasády, první tajemník Ing. Oldřich Zajíček, v závěrečné části připomněl, že tradice spolupráce obou zemí v oblasti lesnictví má přesně 60 letou historii a potvrdil připravenost české strany v těchto aktivitách pokračovat.

Tento malý rozvojový projekt lze jednoznačně hodnotit jako velmi úspěšný, z mongolské strany zazněla řada pochvalných vyjádření a ocenění zejména praktického dopadu a komplexního přístupu českých lesníků a příkladné podpory ze strany obchodního úseku české ambasády.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz