InfoZprávyEvropská unie

Poslanci chtějí celoevropsky posílit inspekce při výrobě potravin

21. 03. 2017

Výroba potravin, které se nám dostávají na talíř, má mnoho kroků a není proto vždy snadné uhlídat podvody s jejich kvalitou. Poslední velký skandál byl v Evropě před čtyřmi lety, kdy se na trhu objevily masové výrobky vydávané za hovězí, ač byly z větší části nebo úplně z koňského masa. Poslanci chtějí pro spotřebitele lepší bezpečnost a také zlepšit zdraví a životy zvířat. Ve středu hlasují o návrzích na plénu.

Zpravodajka parlamentního stanoviska, rakouská sociální demokratka Karin Kadenbach vysvětluje přínosy nařízení ve videoreportáži: „Tento zákon je samozřejmě zaměřen na prevenci podobných skandálů (jako ten s koňským masem, pozn. red.), ale míří ještě dál: Evropané mají právo na zajištění co nejlepšího zdraví stejně jako zvířata a rostliny a proto potřebujeme přísné kontroly kvality zboží po celé Evropě.“

Poslanci chtějí posílit inspekce a zajistit kontrolu celého řetězce výroby potravin počínaje od farem a konče na stolech spotřebitelů. Legislativa se týká sledovatelnosti potravin, boje proti podvodům a obnovení důvěry spotřebitelů.  Zavede mimo jiné efektivnější systém kontrol bezpečnosti potravin a krmiv, ekologické produkce bio potravin, výroby produktů chráněných zeměpisnými označeními EU nebo dodržování veterinárních požadavků. Kontroly – které provádějí národní orgány - budou pravidelné a nehlášené a budou se zaměřovat na všechny sektory potravinářského řetězce. Odhalení podvodníci pak budou postihováni přísněji a také harmonizovaným způsobem.

Bezpečnost potravin je v EU již nyní vynikající díky pravidlům, která patří celosvětově k nejpřísnějším. Přesto jsou v celém procesu slabá místa, která mohou využít podvodníci a to hlavně tam, kde je výrobní cyklus dlouhý a složitý a cesta od farmáře na náš stůl má mnoho prostředníků.

Skandál s koňským masem se týkal produktů vydávaných za hovězí, ač obsahovaly maso koňské (někdy až 100%). Týkal se mnoha zemí EU v roce 2013. Nebyl to primárně problém zdravotní závadnosti, spíš podvod, ale upozornil na nedostatky kontrol v dodavatelském potravinářském řetězci.

Na konečném textu nových pravidel se dohodli poslanci se zástupci členských států již v červnu 2016. Měla by se začít uplatňovat na konci roku 2019.
Odkaz : 20170310STO66150

Plenární zasedání Článek - Bezpečnost potravin − 14-03-2017 - 17:19

Agrární komora ČR obhajuje požadavky zemědělců doma i v zahraničí.

Ing. Zdeněk Jandejsek, CSc., prezident AK ČR

videa ›

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Kurzovní lístek

25. 06. 2019

EuroEuro25,600
DolarDolar22,465
LibraLibra28,644

zdroj: www.cnb.cz

Anketa

Jak veliký problém pro vás letos představují hraboši?

počet hlasů: 133

Akce AK:
25. Červen
ČTPZ (valné shromáždění) více ›
27. Červen
Polní den lnu a konopí více ›
28. Červen
Závody ve všestranosti ZK – CNC*, kvalifikační kolo seriálu Zlatá podkova, Oblastní mistrovství dětí až seniorů více ›
29. Červen
Slavnosti vratislavického piva více ›
19. Červenec
Ochutnávka RP - Farmářské trhy Český Brod více ›
Akce škol:
16. Září
Hejnický dřevorubec více ›
6. Prosinec
Den otevřených dveří SŠTZ Nový Jičín více ›


Dnes se koná 1 akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2019 - AK ČR | vyroba-www.cz