InfoKomodityBurzovní zpravodajstvíWASDE

Pozornost obchodníků v tomto týdnu zaměřená na výhled čínsko-americké dohody a listopadový WASDE report

06. 11. 2019

Trhy s obilím a olejninami zůstávají nadále v úzkých obchodních pásmech, ovlivňované v posledních několika týdnech prodejními tlaky v rámci probíhajících sklizní. Nadměrné deště a časné sněhové bouře zpomalily sklizeň v severněji položených pěstitelských státech USA. Pozornost obchodníků se bude v tomto týdnu soustředit na hodnoty a výhled meteorologických map a na náznaky toho, jaké novinky v průběhu pátečního dne přinese pravidelný přehled amerického ministerstva zemědělství (USDA), tzv. Wasde report.

V minulém týdnu prosincové futures kontrakty na kukuřici vzrostly o 1,75 centu, lednová sója o 2,25 centu, prosincová pšenice o 3 centy, prosincový sójový olej přidal 0,60 USD a prosincový sójový olej si pomohl o 9 bodů.

Dle komentáře USDA američtí zemědělci v následujícím marketingovém roce na jedné straně pravděpodobně rozšíří výsadbu kukuřice a sóji, na straně druhé by však mohli snížit osevní plochu pro výsev pšenice. Úřad hlavního ekonoma USDA pro pěstitelské prognózy očekává, že v USA bude v sezóně 2020/2021 kukuřicí oseto 94,5 milionu akrů (89,9 milionu bylo oseto v sezóně 2019/20). U sójových bobů vzroste akrová výměra z 76,5 milionu na 84,0 milionu akrů. Co se všech variant pšenice týká, ty budou vysety na přibližně 45 milionech akrů (45,2 milionu v sezóně 2019/2020).

Týdenní zpráva USDA o vývoji plodin v USA bude zveřejněna dnes ve 22:00 hodin našeho času. Obchodníci budou čekat na potvrzení, že sklizeň kukuřice je ve Spojených státech dokončena z 58 % (41 % dokončeno minulý týden, 74 % ve stejném období loňského roku a 77 % představuje úroveň pětiletého průměru). U sóji činí očekávání 77 % (62 % minulý týden, 81 % v loňském roce a 87 % pětiletý průměr).

V minulém týdnu trumpova administrativa uvedla, že si USA klade za cíl podepsat první fázi dohody s Čínou tento měsíc. Tisková agentura Chinas Xinhua uvedla, že USA a Čína během pátečního telefonního hovoru dosáhly konsensu o prováděcích zásadách. Kudlow i Ross vyjádřili optimismus ohledně obrovského pokroku v obchodních jednáních. Peter Navarro, obchodní poradce Bílého domu, uvedl, že Spojené státy a Čína jsou na dobré cestě k dokončení první části obchodní dohody. Dle Navarra by měly následovat další 2 fáze obchodních jednání.

V rámci posledního obchodního dne minulého týdne američtí soukromí exportéři informovali o prodeji v objemu 132 tisíc tun sóji do Číny. Tento prodej rozšířil velikost závazku Číny odebrat v marketingovém roce končícím 31. srpna 2020 z USA na prozatím finálních 6,322 milionu tun sóji. Přitom v loňském marketingovém roce dosáhl import sóji z USA 16 milionů metrických tun.

Robert Černík, PRIME Brokers, zdroj: Barchart.com, 4.11.19

NENECHTE SI UTÉCT NEJNOVĚJŠÍ INVESTIČNÍ ANALÝZU ZVEŘEJNĚNOU V MINULÉM TÝDNU NA WEBU PRIME Brokers. SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU A NA TWITTERU.

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde

Odběr novinek

Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.Anketa

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

18. Červenec
Zahradou s odborníkem – Trvalky severoamerických prérií více ›
28. Červenec
Den otevřených dvěří - Havlíčková Borová zemědělská, a.s. - 28.7.2020 více ›
7. Srpen
FLORIA LÉTO 2020 více ›
8. Srpen
Zahradou s odborníkem – Letničky více ›
15. Srpen
Lesní slavnosti, Landartová stezka, ochutnávka z regionálních pivovarů více ›
Akce škol:
17. Září
Květinová show více ›
9. Říjen
Regionální výstava ovoce a dny otevřených dveří více ›


Na dnes není v kalendáři žádné akce.
Přehled konaných akcí naleznete zde ›
Kalendář školních akcí ›

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

IČO: 47674768 DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj

Agrární komora České republiky
Blanická 383/3
779 00 Olomouc

 sekretariat@akcr.cz
 Mapa jak k nám

Agrární komora České republiky
Počernická 272/96
108 00 Praha 10

 www.akcr.cz


Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky je zapsána v obchodním rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě, oddíl XIV, vložka 571.

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2020 - AK ČR | vyroba-www.cz